14 Şubat Sevgililer Günü Dünyada Nasıl Kutlanıyor?

BAŞLANGICI ROMA İMPARATORLUĞU DÖNEMİNE KADAR UZANAN SEVGİLİLER GÜNÜ. TÜM DÜNYADA ROMANTİZMİ TEMSİL EDEN GÜN OLARAK KUTLANIYOR. BATIDAN DOĞUYA BİRÇOK ÜLKEDE BENİMSENEN BU ÖZEL GÜN. FARKLI KUTLAMA GELENEKLERİYLE KÜLTÜRLERE GÖRE DEĞİŞİKLİKLER GÖSTERİYOR.

FARKLI KÜLTÜRLERE ÖZGÜ GELENEKLER

sevgililer gunuGeçmişten bugüne uzanan ve adeta bir gelenek haline gelen Sevgililer Günü farklı coğrafyalarda birçok ülke halkı tarafından özel bir gün olarak kabul edilip kutlanıyor. Farklı yarımkürelerde aynı anda farklı mevsimleri yaşayan birbirine uzak ülkeler her yıl 14 Şubat’ta bu romantik günü kimi zaman sevgilileri kimi zaman ise başka sevdikleriyle beraber kutluyor. Dilleri, dinleri, kültür ve gelenekleri farklı olsa da 14 Şubat, Japonya’dan Fransa’ya, Amerika’dan Çin’e birçok ülke halklarınca özel bir gün olarak kabul ediliyor. Sevgililer Günü, sevgililerin birbirine aldığı hediyeler, romantik kartlar, sevgi sözcükleri, kırmızı güller, ayıcıklar, kalp şeklinde yastıklar ile renklenip romantik sevgi sözcükleriyle özdeşleşirken bugünün kutlanış gelenekleri de ülkelere göre değişiklik gösteriyor.

EN COŞKULUSU AMERİKA’DA

Kuşkusuz ki Amerika dünya genelinde Sevgililer Günü’nü günler öncesinden heyecanla bekleyen ve büyük coşkuyla kutlayan ülkelerin başında geliyor. 14 Şubat Amerika’da tam bir alışveriş festivali ve romantizm şöleni olarak geçiyor. Tüm vitrinler günler öncesinden Sevgililer Günü için kırmızlara bürünürken, tüm gün gül ve çikolata trafiği yaşanıyor. Amerikalı Esther Flovvland’ın 1847 yılında ilk Sevgililer Günü kartını yollamasıyla Amerika’da kutlanmaya başlanan bu özel gün, alışveriş boyutunun da etkisiyle, ülkenin her yerinde günler öncesinden heyecanla bekleniyor. Markalar bu güne özel kampanyalarla alışveriş çılgınlığını körüklerken, en fazla evlilik teklifinin de bugün yapıldığı istatistikler arasında yer alıyor. Amerika’da Sevgililer Günü ekonomisi öylesine ciddi boyutlarda ki, ekonomistler ülkenin 1930 yılında yaşadığı ekonomik buhrandan çıkmasında Sevgililer Günü’nün de katkısı olduğunu söylüyor.

sevgililer gunu hediyesi

AZERBAYCAN’DA YILDA İKİ KEZ KUTLANIYOR

14 Şubat Sevgililer Günü Azerbaycan’da ülkenin bağımsızlığa kavuşmasının ardından kutlanmaya başlandı. 2004 yılından itibaren ise 30 Haziran tarihi de ülkede “Sevgililer Günü” olarak kutlanıyor. 1990 yılında Bakü’de şehit edilen ilham Allahverdiyev ve onun ölümünün ardından intihar eden yeni evlendiği eşi Ferize’nin düğün tarihi olan 30 Haziran da ülkede yeni “Sevgililer Günü” olarak kutlanıyor. 30 Haziran’da ilham ve Ferize Allahverdiyev ‘in mezarlarını ziyaret eden AzerbaycanlIlar ayrıca bugün de birbirlerine hediye alıp veriyorlar.

JAPONYA’DA İŞ KADINLARA DÜŞÜYOR!

Japonya, Sevgililer Günü’nü heyecanla kutlayan günler öncesinden hazırlıklar yapılan ülkelerden bir tanesi. Ancak Sevgililer Günü Japonya’da daha çok kadınların hazırlık yaptığı bir gün; çünkü yalnızca kadınlar sevgililerine veya eşlerine özel jestler yapıyor. Yalnızca kızlar erkeklere çikolata ve çeşitli hediyeler veriyor; kısacası erkeklerin Sevgililer Günü’nü kutlamak üzere çeşitli “hoşluklar” yapma görevi Japonya’da, bizdeki ve çoğu batı ülkesindekinin tersine, kadınlara düşüyor. Japonya’da süregelen bu gelenek 1958 yılında Mary Chocolate isimli bir çikolata markasının Sevgililer Günü’nü ülkeye tanıtmak üzere kızların erkeklere çikolata almasına yönlendiren bir kampanya düzenlemesiyle başlamış ve bugüne kadar bu şekilde devam etmiş. Japon kadınları Sevgililer Günü’nde yalnızca sevdikleri erkeğe veya eşlerine değil, iş arkadaşı, okul arkadaşı, patronları gibi çevresindeki tüm erkelere çikolata veriyor. Hatta el yapımı çikolata vermek daha anlamlı olarak kabul edildiğinden, Japon kızlarının bir kısmı bu özel gün için çikolata yapım kurslarına gidiyor. 14 Mart tarihinde yani 14Şubat’tan tam bir ay sonra ise Japonların “Beyaz Gün” adını verdikleri bir gün kutlanıyor ki, bugünde ise 14 Şubat’ta kız arkadaşının verdiği çikolatayı kabul eden erkek ona karşı bir jest ve hoşlandığının belirtisi olarak yine bir çikolata veya kurabiyeyle karşılık veriyor. Güney Kore’de de tıpkı Japonya’da olduğu gibi kadınlar 14 Şubat’ta sevgililerine çikolata yolluyor. Vietnam’da ise çiftlerin Sevgililer Günü’nde aynı renk ve aynı tip kıyafetler giymesi geleneği sürdürülüyor.

cin

ÇİN 14 ŞUBAT’I AY TAKVİMİNE GÖRE KUTLUYOR

Çin de Sevgililer Günü’nü kutlayan ülkelerden bir tanesi ancak tüm dünyada 14Şubat’ta kutlanan bu gün Çin’de ay takvimine göre her yılın yedinci ayının yedinci günü olarak kutlanıyor. Ay takviminin her yıl on gün kayması nedeniyle bu tarih sürekli değişiklik gösteriyor. Çin’de bu gün Qixi Festivali kapsamında geleneksel kutlamalarla geçiyor. Yerel kıyafetlerle dans gösterilerinin yapıldığı bu günde, her yıl 77 çift aşk hikayelerini halka anlattıktan sonra evleniyor. Çin’de Sevgililer Günü, Çin efsanelerinden bir tanesi olan birbirine aşık dokumacı kız ve çobanın aşkına dayanıyor. Aşıkların her yılın yedinci ayının yedinci günü cennette buluştuğuna inanılıyor ve her yıl bu gün ülke genelinde tüm çiftler tarafından kutlanıyor.

paris

FRANSA; ROMANTİK KUTLAMALARIN ADRESİ

Fransanın başkenti Paris dunyanın en romantik şehirlerinden bir tanesi olarak kabul ediliyor. Paris in buyuleyici, ortamının etkisiyle de olsa gerek, Fransa Sevgililer Gününde en romantik kutlamalara ev sahipliği yapan ülkelerin başında geliyor.

*** YASAKLI ÜLKELER ***

Sevgililer Günü, dünyanın çoğu ülkesinde ortak bir gelenek halinde kutlanırken, bazı ülkelerde ise yasaklı günler arasında yer alıyor. Sevgililer Günü’nün 2002 yılında Suudi Arabistan’da kutlanması yasaklanırken, İran’da ise 2011 yılında bugüne özel hediye satışı yasaklandı. Malezya, Özbekistan ve Pakistan da 14 Şubat’ı kutlamanın yasak olduğu diğer ülkeler arasında yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*