2013 ilkbahar-yaz koleksiyonlarını analiz

Yıldızlarla tanışma vakti

Bitmek bilmeyen kasvetli kışın ardından kararsız baharla mücadele etmekteyim. Koca kışı, gri ağırlıklı kaşmirler ve bıkmadan usanmadan giydiğim Yves Salomon parkamla geçirdikten sonra “altı kaval üstü şişhane” mevsimi baharı da Burberry trençkotumla başımdan savmaya çalışırken; aklım hep yeni sezonun cicilerindeydi.

Saşlangıçlar beni her zaman heyecanlandırmıştır; hele ki bu başlangıçların ucu yeni sezon alışverişine dayanıyorsa, ayaklarım her zaman yerden kesilir. Benim kadar heyecanlı olanları, sezonun en göz alan stillerini birlikte deneyelimmeye davet ediyorum.

2013 koleksiyon analiz

SUIT&TIE

2013 ilkbahar-yaz koleksiyonlarını analiz ederken en büyük motivasyonum, Justin Timberlake’in “Suit&Tie” single’ı oldu. Hem şarkının keyifli ritmi, hem de JT’nin Tom Ford destekli yeni görüntüsü yazın ilk stil ipuçlarını kulağıma fısıldadı: Maskülen, seksi, cesur ve de farklı.

Takım elbisenin sıkıcı havasından; daralan kalıplar, kısalan kol ve paça boylarıyla kurtulan erkekler, fit olmak için spor salonlarını arşınlamaya başladı. Takım elbiselerden bahsederken; bu yaz vizyona girecek The Gre-at Gatsby’den ve Leonardo DiCaprio’nun canlandırdığı Long IslandTı milyoner Jay Gatsby’den bahsetmemek olmaz. Geçtiğimiz yıl erkek stiline yön veren Mad Men dizisindeki Don Draper’m 1960’larm minimal çizgisini yansıtan şıklığını rafa kaldıran ve 1920’lerin ihtişamını gözler önüne seren bu göz kamaştırıcı stilin, yaz sezonu koleksiyonlarına da ilham olduğu kesin. Birinci Dünya Savaşı’nın sona erdiği, caz müziğinin yükselişe geçtiği, art-deco’nun tavan yaptığı dönemde geçen filmde kadm kostümlerine Miuccia Prada’nın eli değerken; erkek kostümleri Brooks Brothers’ın elinden çıkma.

Sezonun dikkat çekenleri; yapılandırılmamış kalıplar, geniş omuzlu ve bele doğru incelen kesimler, kruvaze ceketlerle üç parçalı takımlar ve yüksek belli bol kesimli pantolonların hepsi 1920’lerin radikal mirasından örnek. Yine o dönemde takımlarda kullanılan krem ve soluk pasteller, desenlerle eşleşiyor ki; yeni sezonda Guc-ci, Prada, Louis Vuitton, Brioni, Canali, Ralph Lauren ve Hackett London gibi önemli markalar, o yıllardan esinlendikleri koleksiyonlarla sezonu selamlıyor.

2013 koleksiyon analiz1

LEOPAR KAMUFLAJA KARŞI

Yves Saint Laurent’daki değişim rüzgarlarının mimarı, Dior Homme’un kusursuz kalıplarının yaratıcısı Hedi Slimane, markayı Saint Laurent Paris olarak devam ettirirken; “Yves” ismiyle birlikte markanın zarif ve sofistike Parizyen kadınının üzerini çizerek onu rock’n chic dozu yüksek bir imaja büründürdü. Dolayısıyla markanın erkeği de kendisini iflah olmaz bir “rock star” tavrı içinde buldu. İkonik leopar deseni ipek gömleklerle birlikte parlak smokin ceketlerin görülmesiyle ürkütücü (fakat şık) Marilyn Manson’m, koleksiyonun yüzü olması Slimane’nin rock bağımlısı halini kanıtlar gibiydi.

Leopar desen erkekler arasında ne kadar tutar göreceğiz ama en büyük (ve en maskülen) rakibinin kamuflaj deseni olduğu muhakkak. Dries Van Noten, Valenti-no ve Rag&Bone’da; “camo-mania”, “new camo” olarak adlandırılan kamuflaj, en cool ve elegan haliyle leopara kafa tutuyor.

2013 ilkbahar-yaz sezonunda desen çılgınlığı elbette ki sadece leopar ve kamuflajla sınırlı değil: Çizgiler, çiçekler, geometrik desenler, damalar ve dini figürler de dikkat çekiyor. Yaz gelse de breton çizgili tişörtlerimi giysem diye bekleyen beni bile şaşırtan bir çizgi enflasyonuyla karşı karşıyayız. Dolce&Gabbana’nın buram buram Sicilya kokan koleksiyonundaki renkli çizgiler ve Guc-ci’nin kruvaze ceketli çizgili takımı sezonun “hip’Teri.

RENKLER LİGİ

Pembe ve turuncunun tonları yeni sezonda mavinin en büyük rakipleri olarak öne çıkıyor. Givenchy’nin soluk pembe renkli kruvaze ceketli takımı, Burberry Pror-sum’un metalik fuşya trençkotu ya da Versace’nin pembe kolsuz kruvaze ceketi, bu rengin en ateşli hallerini gözler önüne seriyor. Gucci’nin baştan aşağı turuncu takımı, Ferragamo’nun Curaçao mavisiyle renk bloğu haline getirdiği turuncu parçalan ve Dries Van Noten’in kamuflaj desenle birleştirdiği turuncu tasarımlar, sezonun enerjisine C vitamini dopingi yapıyor.

Renk ve desen denildiğinde son yılların en büyük stil ikonlarından Lapo Elkanın’ı anmamak olmaz. Çizgili kruvaze takımları, renkli ceket ve pantolonları, kemik çerçeveli güneş gözlükleri ve ayakkabı tercihleriyle dikkat çeken Fiat’m varisi Lapo, sofistike İtalyan stilinin günümüzdeki temsilcisi. Üstelik bu modern moda ikonunun şu aralar Gucci’yle gerçekleştirdiği işbirliği son derece heyecan verici. Markanın kreatif direktörü Frida Gian-nini’nin yaratıcılığı ve Lapo’nun eşsiz stiliyle şekillenecek bir kapsül koleksiyon, İtalyan stili hayranı olan günümüz centilmenlerinin beğenisine sunulacak.

BİTİRİRKEN…

İkonlar modaya ilham vermeye devam ederken ve moda her sezon değişip gelişip yenilenip zaman zaman kendini tekrarlayan bir döngü haline gelmişken; bir kez daha Yves Saint Laurent’ın “Modalar uçup gider, sadece stil sonsuzdur” sözünü anmamak işten değil. Elbette ki sözü geçen tüm trendleri kendi stilimizle harmanlayabilmek bizim elimizde; zaten modanın en keyifli yanı da bu. Ama bana sorarsanız, yazı; buz mavisi jean’ler, bir beden büyük beyaz Oxford gömlekler, renkli Tod’s loa-fer’lar, Ray-Ban vvayfarer’lar ve Panama şapkalarla geçirmeyi tercih edeceğim. Arada da trendlerle oynayıp modayı eğlence haline getireceğim. Tavsiye ederim.

MERT ASLAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*