3200 Yıllık İskelette Kanser

Kanser dünya çapında en önemli ölüm nedenlerinden biri olarak biliniyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre 2012 yılında 8,2 milyon kişi kanser nedeniyle hayatını kaybetmiş.

iskelette kanser

Kanserin modern yaşam koşulları ve yaşam süresinin uzamasıyla ilişkili olduğuna dair yerleşmiş kanıyı arkeologlar 3200 yıllık bir erkek iskeletinde tespit ettikleri kanser ile değiştirecek gibi görünüyor. Bu bir hastalığın şimdiye kadar bulunan en eski örneği. İngiltere’deki Durham Üniversitesinde öğrenci olan Michaela Binder, geçen sene Sudanda Nil Nehri kıyısındaki bir mezarda yaşının 25-35 arasında olduğu tahmin edilen bir erkek iskeletinin kalıntılarını buldu. Araştırmacılar kemiklerde, geliştiği dokudan vücudun diğer bölgelerine yayılan habis yumuşak doku tümörü bulunduğunu kanıtladı. Ancak bu kişinin kanser nedeniyle ölüp ölmediğini söylemek imkânsız. İskeleti bulan Binder elde ettikleri bulgunun kanserin neredeyse hiç bilinmeyen tarihini anlamakta yardımcı olacağını söylüyor.

Kanserin vücutta başladığı ilk yeri belirlemenin mümkün olmadığını, ama kemiklerdeki küçük lezyonlara yumuşak doku kanserinin neden olabileceğini belirtiliyor.

Binder kanserin gelişme nedeninin çevresel olabileceği gibi -odun ateşi dumanı-genetik de olabileceğini düşünüyor. Bir diğer ihtimal ise o bölgede bugün bile mesane ve meme kanserine neden olan bir tür parazitin sebep olduğu şistozomiyaz hastalığı. Bu çalışmada yer alan Durham Üniversitesinden ve İngiliz Müzesi nden araştırmacılar kanserin şu anda dünyadaki en önemli ölüm nedenlerinden biri olmasına rağmen bu hastalıkla ilgili şimdiye kadar hiçbir arkeolojik bulgu olmadığını vurguluyor. Bu tip arkeolojik insan kalıntılarının modern hastalıkların tarihini ve evrimini anlamalarında kendilerine yardımcı olacağım da sözlerine ekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*