35 Yaşından Sonra Hamilelik

hamilelikYumurta üretimi 24-26 yaşları arasında zirvededir ve daha sonra doğurganlık aşağı doğru bir ivme kazanır. Bu nedenle de 35 yaşından sonra hamile kalmayı başarmak çok daha zordur.

Hamilelik ile ilgili doğru zamanın gelmesini (doğru kişi, yeterli maddi durum gibi) ya da hamile kalma zamanınızı kontrol etmeniz çok zordur ama sağlıklı beslenmek, sağlığınızı kontrol altında tutmak ve stres düzeyinizi kontrol altında tutmak sizin elinizdedir.

Peki, 35 yaşından sonra oluşan hamileliğin risklerini nasıl en aza indirirsiniz? İşte size birkaç öneri;
Hamile kalma şansınızı arttırmak için neler yapabilirsiniz?

Hamile kalmanızın önündeki en büyük engel, ”Acaba bu yaştan sonra hamile kalabilecek miyim?’’ sorusunun kafanızda ve vücudunuzda yarattığı strestir. Bunu yenmeli ve pozitif olmalısınız. Aksi takdirde bu, hamile kalma şansınızı düşürecektir.

Günümüzde 35 yaşın üstünde pek çok kadın son derece sağlıklı hamilelikler geçirmiş, bunun sonucunda da sağlıklı bebekler dünyaya getirmişlerdir. Bu kadınların hamile kalmak adına ilk yaptıkları şey ise kendilerini hamileliğe duygusal olarak hazırlamak olmuştur.

Kısacası başarılı olmanın formülü; rahatlamak, dinlenmek ve kendinizi akışına bırakmaktır.

Bunun dışında, hamile kalmanızı daha kolaylaştırmak için, bir doktorla görüşebilir ve beraberce doğurgan zamanlarınız ile ilgili bir takvim hazırlayabilirsiniz.

Ayrıca doktorunuz, sizden, hamilelik öncesinde, bazı testler yaptırmanızı isteyecektir. Bu gayet normaldir.

Yumurtlama zamanınızı iyi takip etmek, hamile kalma şansınızı arttıracağı için son derece önemlidir.

Anne olmak isteyen kadınların bir an önce sigara ve alkolü kesmeleri de, hamile kalma şanslarını arttırmak açısından önemlidir.

Endokrin sisteminizi güçlendirecek yemekler yemek (omega 3 , gerekli yağ asitleri, çinko, magnezyum, B6 vitamini ve antioksidan C vitamini içeren meyve ve sebzeler, E vitamini ve beta karoten) son derece önemlidir.

Eğer 6 aydır hamile kalmaya çalışıyor ama sonuç alamıyorsanız, belki de bir doğurganlık uzmanına gitme vaktiniz gelmiştir. Uzmanınız, size nasıl bir yol çizmeniz gerektiği hakkında yardımcı olacaktır.

Ayrıca eşinizin de sperm durumunu öğrenmesinde fayda vardır.
Sağlıklı bir hamilelik geçirmek için neler yapmalısınız?

Eğer 35 yaş üzerinde ve hamileyseniz öncelikle tebrik ederiz! Sağlıklı bir hamilelik geçirmek için yapabileceğiniz pek çok şey vardır.

Öncelikle, hamile kalmak için neler yaptıysanız, aynılarına devam etmenizi öneririz çünkü vücudunuz bebeğinizi geliştirmek için bunlara ihtiyaç duymaya devam edecektir.

Doktorunuzla kullanabileceğiniz ilaçlar hakkında konuşun.

Sağlıklı beslenin ve günlük beslenmenizde bol bol taze meyve, sebze bulundurun. Bol miktarda su için ve mümkün olduğunca organik beslenin.

Egzersiz yapın. Fakat bu egzersizler ağır olmamalı. Yürüyüş ve yoga en ideal egzersizlerdir.

Sakin olun. Her ne kadar demesi yapmasından kolay da olsa, bu sizin sağlıklı bir hamilelik geçirmeniz adına çok önemlidir.

Takviye besinler alın. Folik asit ve çinko gibi.

Sigara ve içkiyi bırakın. Bunlar hamilelik boyunca kullanılmamalıdırlar. Her ne kadar bazı kadınlar az miktarda alkol almayı tercih ediyor olsa da, özellikle ilk üç ay alkol ve sigara düşük ihtimalini arttırır. Daha sonraki aylarda haftada 1-2 kadeh alkol alınabilir.
Riskler

35 yaşı itibariyle düşük riski artar. Hamileliğin ilk 3 ayı en riskli zamandır.
Çocuğunuzun genetik anormallikle (özellikle Down Sendromu ile) doğma riski artar. 35 yaş üstü her 300 kadından 1’inin çocuğu Down Sendromlu doğmaktadır. Hamileliğin 10.-12. haftalarında yapılan testlerle, çocuğunuzda genetik bir anormalite olup olmadığı saptanabilmektedir.
35 yaş üstü hamile kalan kadınların yüksek tansiyon ya da diyabet hastalığına yakalanma ihtimalleri artar ve bu, bebek için de son derece büyük bir problemdir. Ayrıca plasenta previa (plasentanın, uterusta, normalden daha aşağı bir bölgede olması ve rahim boynunu kaplaması durumu), preeklamsi ve plasentanın ayrılması riski de yüksektir.

Bunların kulağa korkutucu geldiğini biliyoruz ama siz kendinize ne kadar iyi bakarsanız, o kadar sağlıklı bir hamilelik yaşayacağınızı da unutmayın ve her zaman pozitif olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*