5 Öğüne 5 Tarif

Diyetisyen Keri Glassman’ın önerdiği bu süper yiyecekleri tabağına koy ve daha ince bir vücuda kavuşma yolunda ilerle.

Jalapeno Biberi

Bu yeşil renkli ve çıtır çıtır acı biberin içindeki bir madde termojenezi (vücudun metabolik hızı arttırarak ekstra ısı üretebilme reaksiyonu) tetikliyor. Bu da kalori yak’hnan anlamına geliyor.

Organik Biftek

Bifteğin 90 gramında 18 gram protein bulunuyor; bu da kaslarını yapılandırmada oldukça önemli. Ayrıca organik kırmızı et, otla beslenen hayvanlardan elde edildiği için doğal olarak daha yağsız oluyor.

Taze Patates

Patates çoğu zaman hak etmediği şekilde eleştirildi. Fakat son dönemde yapılan araştırmalar onu, tok tutan yiyecekler arasına soktu ve itibarını iade etti.

Karpuz

Bu meyvenin sevdiğimiz tek özelliği serinletmesi değil. İçindeki sitrülin, spor salonundaki performansını yükseltiyor. Araştırmalar sulu besinler tüketmenin, bir sonraki öğünde daha az kalori almanı sağladığını gösteriyor.

Taze Fasulye

Kendisi antioksidan yönünden oldukça zengin. Ayrıca yeşil çayın içinde de bulunan ve metabolizmayı hızlandıran kateşin içeriyor. Yaz boyunca bol bol yemedi, hatta kış için dondurucuna stoklamayı ihmal etme.

KAHVALTI

Biftek ve Yumurta

85 grdilimlenmiş karpuzu ez; 2 çorba kaşığı kıyılmış maydanoz, 1 çorba kaşığı zeytinyağı, 2 tatlı kaşığı misket limonu suyu, l’er tatlı kaşığı ince kıyılmış sarımsak ve jalapeno biberi ile karıştır. Yapışmaz tavayı orta ateşte ısıt ve üzerine ince dilimlenmiş 90 gr bifteği koy; her iki tarafını da ikişer dakika pişir. Göz yumurta ve hazırladığın karpuzlu salsa sosuyla servis et.

OGLE YEMEĞİ

Patates Salatası

120 gr taze patatesi haşla; soğumaya bırak ve yarıya böl. 90 gr doğranmış haşlanmış taze fasulye, 1 çorba kaşığı light mayonez, 1 tatlı kaşığı kıyılmış jalapeno biberi ve 1 tatlı kaşığı misket limonu suyunu patateslere ekleyip karıştır. Tuz ve karabiber ilave ederek tatlandır. Üzerine dörde bölünmüş katı yumurta koy ve kıyılmış maydanoz serpiştir.

ARA OGÜN

Acılı Karpuz Şiş

14 jalapeno biberi, 2 çorba kaşığı misket limonu suyu, 1 tatlı kaşığı bal ve bir diş sarımsağı blender’dan geçir. 50 mİ zeytinyağı ilave et; tuzla tatlandır. Karpuz küplerini, yarım ay şeklinde kesilmiş salatalıkları ve kiraz domatesleri 15 santimlik çubuklara geçir ve sosu üzerine gezdir.

AKŞAM YEMEĞİ

Izgara Et ve Patates

Izgarayı ısıt. Fırın kâğıdının üzerine 120’şer gram biftek, haşlanmış taze patates, taze fasulye ve kiraz domates yerleştir. Üzerine 2 tatlı kaşığı zeytinyağı gezdir, bir tutam tuz ve karabiber ekle. Bir bardak yardımıyla patatesleri hafifçe ez. Tüm malzemeler pişinceye kadar, arada çevirerek yaklaşık 6 dakika ızgarada pişir.

TATLI

Karpuz Pastası

Küçük boy karpuzu yarısını kullanmak üzere ikiye böl. Ardından çekirdeklerini çıkar ve kabuğunu kesip ayır. Servis tepsisine kestiğin kısmı alta gelecek şekilde koy. 1 küçük kutu çiğ kremayı 1 tatlı kaşığı balla birlikte kabarıncaya kadar çırp. Karpuzun üzerine sürüp buzdolabında beklet. Servis sırasında üzerini 100 gr taze orman meyvesiyle süsle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*