8 öğün yiyerek 60 kiloyu nasıl verdi? İşte formül!

8 öğün yiyerek 60 kiloyu nasıl verdi? İşte formül!

Özlem YILMAZ

img_0520_dİngiltere’de yaşayan ve aşırı kilo nedeniyle çeşitli sağlık problemleri bulunan Berk Kangal, Türkiye’de 8 ayda 159 kilodan 99 kiloya düşmeyi başardı. Diyetisyen Ali Dereli ise bu başarının sırrını kararlılık ve 5N1K kuralına bağlıyor

Bu başarının sırrı nedir?

Bu başarıdaki öncelik Berk Bey’in. Onun bu konudaki isteği ve kararlılığı. Bu işin ciddiyetini kavrayıp, hayatı sağlıklı yaşamaya karar vermesi. Ben de elimden geldiğince bu konuda ona destek olmaya çalıştım.

Bu süreçte neler yaşandı biraz bahseder misiniz?

Berk Bey Londra’da yaşıyor, bir dergi ilanında görmüş, Güral Sapanca Wellness Park’ın reklamını. Bizi aradı, daha sonra ben, Berk Bey’i aradım. Kısa bir telefon konuşmasından sonra buraya gelmeye karar verdi.

Bu süreçte hiç sıkılmaması için elimden gelen her şeyi yapmaya çalıştım. Hak verirsiniz ki, kolay bir süreç değil bu. Yemek yemek vücuttaki mutluk hormonlarını harekete geçiriyor. Hele bir de ağız tadınız ile ilgili algılarınız yüksek ise, o zaman daha da bir keyifli. Bir yemek ne kadar yağlı, ne kadar soslu ve ne kadar tuzlu ise bir o kadar da lezzetli.

Diyetisyenler, ilk bakışta insanların mutluluğunu elinden alıyormuş gibi gözüküyor, toplum öyle algılıyor. Yemek yeme konusunda kısıtlanmayı sevmeyen bir toplum olarak, şunu yeme, bunu yeme gibi kısıtlamalar geldikçe işler daha da karmaşık bir hal alıyor. Ancak biz, hiçbir zaman tuzdan başka bir şey kısıtlamadık bu beslenme düzeninde. Her şeyi yiyip içtik. Benim için beslenmenin 5N1K kuralı vardır. Neyi, Ne zaman, Ne ile, Ne kadar, Ne sıklıkta yediğinizdir önemli olan. Kalori değildir. Her şeyin yenilebileceği fakat miktarlarının önemli olduğunu öğrendik bu süreçte.

8 aylık bir süreçti ve bu sürecin 1,5 ayında açık büfeden beslendi Berk Bey. Açık büfelerdeki yemekler, yağı ve tuzu yerli yerinde olan yemeklerdi. Ne kadar alması gerektiğini öğrendi, neyle neyi yemesi gerektiğini öğrendi.

Berk Bey neler yiyip içti? Verdiğiniz diyet listesi nasıldı?

Hiçbir bir diyet listesi vermedim ben Berk Bey’in eline. Kağıt üzerinden yapılmış bir şey değildi. Her şeyi yedi ve içti. Aklınıza yiyecek ve içecek olarak ne geliyor ise hepsini yedi ve içti. Yolda yürürken canımız bir şey çektiyse, dalından koparıp yedik. Mutfağa girip istediğimizi pişirdik. Hatta otelin yakınlarında bir çikolata fabrikası var, oraya gidip istediğimiz malzemeleri içine koyarak, kendi çikolatamızı yapıp yedik.

Olmazsa olmaz kurallar neydi peki?

Evet, can alıcı soru bu sanırım. Her gün mutlaka en az bir kez 45 dakikalık bir yürüyüş vardı. Her iki saatte bir mutlaka ara öğün yedi. Kuru meyve, meyve veya yoğurt. Her öğüne salata ile başladı. Unutmadan söyleyeyim günde en az 2-2,5 litre su içti. Bütün bu az önce saydığımız yasak denilen şeyleri hafta da 2 günden fazla yapmadık. En önemli kural ise kesinlikle tuz yok.

Program sonucunda gelinen nokta ile ilgili neler hissettiniz?

Bütün süreç çok keyifli idi. Her kaybedilen ağırlıkta düzelen kan değerleri, hareket kabiliyeti, bunlar çok önemliydi benim için. Kaybedilen sağlığın adım adım geri geldiğini görmek anlatılmaz bir duygu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*