ABD’Lİ spor giyim markası Champion, nihayet Türkiye’ye geldi

Türkiye’de bir “Champion”

YILDA ortalama 900 bin adet kapüşonlu svetşört (sweatshirt) satan ve bu ürünüyle özdeşleşen ABD’Lİ spor giyim markası Champion, nihayet Türkiye’ye geldi.

sweatshirtBu vesileyle geçen hafta Esma Sultan yalısı’nda bir defile düzenlendi.

1919’da New York’ta doğan ve 70’lerde Avrupa’ya adım atan bir marka Champion. Defile öncesi Champion Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dimitris Matemtzis bir konuşma yaptı. Kuliste defileye çıkmadan konuşmasına kulak verdim. Çünkü bir tanıtım defilesi herhangi bir defile değildir.

Yeni bir ülkeye, pazara adım ve yatırım demektir. Ayrıca kişisel olarak da ilgiliyim.

Bunun sebebiyse 15 yaşına kadar basket oynamış olmam. Dolabımda bol bol ürünleri vardı. Jordan gibi isimlerin üzerinde markanın ürünlerini gördükçe daha da fazla almak istiyordum 😉 Kişisel ilginin yanı sıra PARA dergisinde yazmanın sorumluluğundan dolayı da iyi dinlemem gerekti defile öncesi söylenenleri:)

HEDEF: 50 MİLYON DOLAR

Öyle görünüyor ki hızla mağaza sayıları artacak gibi görünüyor… Üç-dört yılda 50 civarında mağaza açmayı planladıklarını söyleyen Dimitris Matemtzis, “Bu 20-25 milyon dolarlık yatırım yapacağımız anlamına geliyor. Çok konforlu yatırım koşulları olan Türkiye’ye para yatırmaktan korkmuyoruz” dedi. Türkiye’nin Champion Europe’a bağlı olduğunu belirten Matemtzis şunları söyledi “Champion, ABD’li bir marka ama iki ayrı şirket tarafından yönetiliyor. 2001’de şimdiki başkan Sauro Mambrini tarafından satın alındı ve Avrupa, Ortadoğu, Afrika’dan sorumlu Champion Europe kuruldu. Champion USA ise ABD ve Uzakdoğu’dan sorumlu olarak farklı koleksiyonlarla yola devam ediyor. Toplam ciro 1.4 milyar euro. İstanbul konumundan ötürü bizim için Ortadoğu ve Kuzey Afrika’yı yönettiğimiz yer olacak.” Türkiye’de pazardan üç yılda yüzde 10 pay almayı öngören Matemtzis, yaklaşık 3 milyon adet ürün satışına ulaşıp 50 milyon dolarlık ciro hedeflediklerini ifade etti.

“PAZAR HALA KÜÇÜK, İKİYE KATLANABİLİR”

Önceliği İstanbul, Ankara ve İzmir’e verdiklerini, Trabzon, Konya, Gaziantep ve Diyarbakır’da da mağaza açacaklarını dile getiren Matemtzis, “Mağazaların kimini biz açacağız, kimini Cevahir’de olduğu gibi distribütörümüz Runtek açacak. Ayrıca çok katlı mağazalarda da olacağız” dedi. Matemtzis şöyle devam etti: “Diğer ülkelere kıyasla burada spor yapmanın ötesinde izlemeyi de çok seviyorlar. Ekonomi iyiye gidiyor. Ama spor giyim pazarı nüfus ve şartlara oranla hala çok küçük. 5-10 yılda ikiye katlanabilecek bir potansiyel var. Benim hayalim Türkiye’deki aktif nüfusun yüzde 4-5’ine ulaşabilmek.”

BARIŞ YIU!

Barış Manço yaşasaydı bu yıl 70’inci yaşını kutluyor olacaktık. Bu nedenle Manço ailesi ve Manço derneği bir çok etkinlik ve projeler tasarlamış, düşünmüş… Bunların bazıları hayata geçerken Koton markası da bu sürece dahil oluyor ve ortaya bir Barış Manço koleksiyon çıkıyor. Koton’un bu duruşunu çok seviyorum. Bir Türk markası olarak yapması gerekenleri ve değerlerine sahip çıkmasını o kadar iyi ve güzel biliyor ki… Bundan önce hatırlarsanız Türkan Şoray ve Cüneyt Arkın tişörtleri yaptılar. Onlar da herkes gibi yabancı ünlülerin fotoğraflarını kullanarak tişört yapabilirler. Ama şimdilik kendi değerlerimize gereken özeni gösteriyorlar. Sanatçı koleksiyonlarının yanı sıra benim de çok severek kullandığım İstanbul temalı tişörtleri var.

Barış Manço koleksiyonu altı aylık bir çalışma sonucu ortaya çıkmış. Müzedeki her şey tek tek incelenmiş, araştırılmış. Ve ortaya 7’den 77’ye bir tişört koleksiyonu çıkmış. Koleksiyonda üzerinde Barış Manço’nun kendi çizimleri kullanılarak yapılan baskılar ve şarkı sözlerinin yer aldığı anlamlı ve eğlenceli tişörtler var. Hem çocuklar hem de yetişkinler için… Ayrıca bunlar öyle bildiğimiz sade tişörtler de değil.

Bazılarında iki farklı dokuma birden kullanılmış. Kadınlarınkinde birkaç ekstra malzeme düşünülmüş. Örneğin sezonun en trendi malzemelerinden püsküller, zımbalar, taşlar gibi.

Barış Manço’yu zaten hep kalbimizde taşıyoruz. Artık Koton sayesinde üzerimizde de taşıyabileceğiz!

Tülin Şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*