Acil durumlar için krizle başa çıkma planı hazırlayın!

Acil durumlar için krizle başa çıkma planı hazırlayın!
Ailenizin Sağlığını Yönetebiliyor musunuz?

Bir holdingi, spor kulübünü, gazeteyi, minik bir marketi ya da kendi ofisini başarıyla yöneten bizler acaba acil durumlarda ailemizin sağlığını yönetmekten aciz miyiz?

Bahçede top oynarken düşen oğlumuzun başından oluk gibi kan aktığında… Eşimiz kalp krizi belirtileriyle fenalaştığında. .. Kardeşimiz merdivenlerden yuvarlanarak kafa travması geçirdiğinde… Kızımız dışarıda yediği dondurmadan zehirlendiğinde…

acil saglik

Söyler misiniz, doğru ilk yardım yapmamız ve hızla acil tıbbi yardım almamız gereken böyle durumlarda nasıl hareket edeceğinizi biliyor musunuz? Evde sağlıkla ilgili yaşanabilecek acil olaylara karşı hazırladığınız bir eylem planınız var mı? Daha da önemlisi sağlıkta acil durumlar için bir telefon rehberiniz bulunuyor mu? İtiraf etmeliyim ki, başıma gelen tatsız olaydan sonra bu konunun önemini anladım.

ANNEMİN KOLU KIRILDIĞINDA…

Portekiz’deki Diyabet Kongresinden döndüğümde beni kötü bir sürpriz bekliyordu. Annem evde düşüp kolunu kırmıştı. Eşim annemi acilen bir hastaneye götürmüştü. Kolu geçici alçıya alınan annemin ameliyat olması gerekiyordu. Üç gün kırık kolla dolaşan annem, ameliyat için Türkiye’ye gelmemi beklemişti. İşi gücü bırakıp geri dönmemem için de bu gerçeği benden tam 72 saat saklamayı başarmışlardı.

Annemin kolunu alçıda görünce elim ayağım birbirine dolaştı. Nefesim kesildi sanki. Zihnimdeki tanıdık tüm hekimlerin, ortopedi alanında cerrahisi ve alt yapısı iyi olan hastanelerin isimleri o anda silindi. Hiçbir şey düşünemez oldum. İyi ki yaşamsal ciddi bir problemi yoktu. Böyle bir durumla karşılaşan birinin neler yaşayacağını, neler hissedeceğini düşünmek bile istemiyorum.

Açık konuşmak gerekirse tıbbın her alanından pek çok hekim tanıyan bir gazeteci olarak kendime kızmakla kalmadım, utandığımı da itiraf etmeliyim. “Sağlıkta kriz yönetimi ve medya ilişkileri” konularında eğitim veren ben, evimde yaşanabilecek acil durumlara karşı hiçbir plan hazırlamamıştım..

Büyük şirketler nasıl kriz yönetim senaryolarıyla gelecekte yaşanabilecek olası problemlere karşı bir aksiyon planı hazırlıyorlarsa ben de pekala kalp krizi, beyin kanaması, uzuv kopması, elektrik çarpması, kırık gibi evde karşılaşılabilecek acil durumlar için uzman hekim ve hastane listesi hazırlayabilir, bunu herkesin bildiği bir yerde saklayabilir ya da kolay görünen bir yere asabilirdim. Biraz geç de olsa, annemin geçirdiği ameliyattan sonra evde sağlıkta kriz planını hazırladım. İşte yapılması gerekenler:

SAĞLIK REHBERİ HAZIRLAYIN

•    Ambulans çağırmak için 112’yi aklınızdan hiç çıkarmayın. Sayıları giderek artan özel ambulanslar konusunda dikkatli olun. Özel ambulansların cihaz donanımlarını, uzman kadrolarını, çağrı sistemlerini, ağlarının zenginliğini ve kurumsal yapılarını araştırın. Eğer bulunduğunuz kentte nitelikli hizmet veren özel ambulans firmaları varsa 112’ye ilaveten onların da telefon numaralarını not edebilirsiniz.

•    Acil bir durumda hiç vakit kaybetmeden ambulans .çağırın, 112’yi arayın.

ACİL SERVİSLERİ BELİRLEYİN

•    Yanıktan kalp krizine ve elektrik çırpmasına kadar her türlü acil durumda başvurabileceğiniz evinize en yakın devlet ve üniversite hastanelerinin, özel hastanelerin acil servislerini belirleyin. Sonra bunlar içinde acil servis, ameliyathane, yoğun bakım alt yapısı ile uzman hekim kadrosu iyi olanların telefonlarını bulun.

•    Trafiğin yoğun olduğu saatlere göre alternatif acil servisleri kategorize edin. Ambulansların kentin kördüğüm trafiğine takıldığı, çoğu sürücünün ambulanslara yol vermediği bir ülkede, yaşamla ölüm arasında savaş veren hastanızı, trafikte kilitlenmenin getireceği zaman kaybı gibi çok önemli bir riskten koruyun.

•    Ameliyat gerektirebilecek bir hastalık ya da kaza gibi bir durum söz konusuysa, hastanenin acil servisi kadar cerrahi alanındaki imkanlarına da dikkat edin. Beyin, ortopedi, genel cerrahi ve kalp cerrahisi gibi branşlardaki kadrolarına bakın. Evinize yakın hastanelerin web sitelerini inceleyerek, hekimlerini internetten araştırarak pekala bu konuda bir fikir sahibi olabilirsiniz.

•    Sağlık rehberinizin acil servisler bölümünde yer alan hastaneleri sosyal güvencenize ve maddi imkanlarınıza göre sınıflandırın.

•    Kalp krizi gibi durumlarda zaman son derece önemlidir. Bu yüzden bazen diğer kriterleri bir kenara bırakıp en yakındaki hastaneye gitmek hayat kurtarabilir.

•    Uzuv kopması, yanık tedavisi gibi durumlarda başvurulacak hastaneleri belirleyin. Böylelikle özel bir ekip ve alt yapı gerektiren bu tür problemlerin tedavisi için hastane hastane dolaşıp vakit kaybetmezsiniz.

•    Şeker, tansiyon, kalp, astım gibi bilinen kronik hastalığı bulunan yakınlarınızın dil altı, cilt altı, nefes açıcı fısfıslar gibi acil uygulanması gereken ilaçlarını her an ulaşılabilir bir yerde bulundurun ve ne gibi belirtilerde bunları uygulamanız gerektiğini not edin.

İLKYARDIMI ÖĞRENİN

•    En kısa zamanda bir ilk yardım kursuna giderek kalp masajı ve suni teneffüs gibi hayat kurtaran müdahaleleri öğrenin. Bir yakınınız kalp krizi geçirdiğinde ya da düşüp bacağını kırdığında nasıl bilinçli ve doğru ilk yardım yapacağınız konusunda eğitim alın.

•    İlk yardım dolabınızı gözden geçirin, eksiklikleri tamamlayın. Son kullanma tarihi geçen ilaçları, tıbbi malzemeleri atın.

•    Sağlıkta acil durum rehberini evde herkesin bildiği bir yere asm. Ya da ister bilgisayarda, ister telefon rehberinizde muhafaza edin.

Bana gelince… Annemin kolunun kırılmasından sonra sağlıkta acil durum rehberini hazırlayıp, çalışma odasındaki panoya çoktan astım bile… Biraz geç oldu ama!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*