Açlık hissini yatıştırmak enerji ihtiyacını gidermez

Açlık hissini yatıştırmak enerji ihtiyacını gidermez

aclik hissiAçlık, aslında vücudun enerji ihtiyacını gösteren bir sinyalidir. Ne kadar çok enerjiye ihtiyaç duyarsak, o kadar acıkırız. Açlık vücudun enerji ihtiyacını belirten bir duygudur. İştah ise vücudun ne gibi gıdalara ne kadar ihtiyacı olduğuna yönlendiren bir duygudur. Acıkırız, bu, açlık hissidir. Ama ne kadar yiyecekle doymamız gerektiğine iştah karar verir. Bu nedenle, acıkınca iştah bitene kadar yemek yememiz ve sonrasında hareketimizi de yaparak bu yediklerimizi sindirmemiz gereklidir.

Vücudumuzun enerji ihtiyacı günden güne değişiklik gösterir. Bazen bedenen çok çalıştığımızda çok acıkırız, bazen bedenen çok aktif değilizdir ama beynimiz sürekli sorunlar ile meşguldür, o zaman yine çok acıkırız. Bazen de çok sakin bir gün geçiririz hiç acıkmayız.

Açlık hissinin geçmesi için tek yol yemek yiyerek vücuda enerji vermektir. Nasıl ki bir arabaya enerji veren yakıt ise, vücudumuzun yakıtı da kandaki şekerdir. Vücudumuz şekeri kullanarak hareket eder, konuşur, düşünür, iş yapar. Hatta yaşamın devamı için beynimizin, kalbimizin ve diğer organlarımızın çalışmasını sağlayan da şekerdir.

Yakıtı azalan bir arabada benzin göstergesindeki kırmızı ışık yanarak bizi uyarır. Kan şekerimiz düşmeye başladığında da beynimiz bize açlık hissi aracılığı ile bir uyarı verir ve yemek aramaya başlarız. Yemek yediğimizde bu uyarı gittikçe azalır ve sonunda açlık hissi de biter.

Eğer biz bir iki lokma yiyip sadece açlığımızı yatıştırdıysak, sofradan tam doymadan kalktıysak, yani arabamıza benzin istasyonunda sadece 2-3 litrelik benzin aldıysak, çok kısa bir süre sonra tekrar acıkırız. Çünkü yediklerimiz açlığımızı azaltmış ama gidermek için yeterli gelmemiştir.

Bazı diyetisyenler çok yanlış bir yönlendirme yapar. Yemeklerden önce açlık hissinizi azaltmak için bol su içerek midenizi doldurmanızı önerirler. Midenizde ihtiyaç duyduğu kadar yemek için yer kalmazsa gece vücudun onarılmasında kullanılacak protein, yağ, vitamin ve mineralleri yeterli miktarda alamayacağınızı unutmayın. Vücudumuzun çok yemeğe ihtiyacı var. Bu yemekler ile gençleşecek, sıkılaşacak ve ideal bedenimize geri döneceğiz.

Unutmayın, her fazla kaliteli lokma, sizi daha çabuk küçültecektir. Aynı annenizin dediği gibi, “Haydi bir lokma daha, senin büyümen lazım…” Ben de size, “Haydi bir lokma daha, sizin küçülmeniz lazım” diyorum…

Yeri gelmişken tekrar söyleyeyim: Siz siz olun, diyetisyenlerin önerdiği her şeye şüpheyle yaklaşın. Çünkü amacı kilo verdirmek olan tüm öneriler, daha az yedirmeye, daha az kalorili ve daha az besleyici gıda yedirmeye, yediklerinizin sindirimini engellemeye ve vücudu daha çok çalıştırıp daha az enerji verici gıdalar ile beslemeye yöneliktir.

Anlayacağınız, kulağın özel bir noktasına iğne batırıp uyarmak ve açlığa daha kolay dayanmasını sağlamak, mideyi yemeden önce su veya salata ile doldurmak açlığı gidermez. Açlık hissinin geçmesi için sofrada tam doyana kadar gereksinmeniz olan besleyici besinleri yemek gereklidir.

İNSANOĞLUNUN BİR KİLO ALMA KAPASİTESİ VARDIR, O NEDENLE SONSUZA KADAR ŞİŞMANLAYAMAYIZ!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*