Ahlâki Değerler ve Davranışlar Ailede Yaşanarak Kazanılır

Ahlâki Değerler ve Davranışlar Ailede Yaşanarak Kazanılır

Aile eğitimi sırasında çocuk, anne babanın sözlerinden çok davranışlarından etkilenir. Onları taklit ederek sosyal davranışlar kazanır. Anne baba çocuğa ahlaki davranışlar kazandırmak için her gün pek çok nasihatler eder, ahlak dersleri verir. Eğer anne baba bu nasihatleri günlük hayatlarında yaşamıyorlar ve uygulamıyorlarsa çocuğun öğrendikleri bilgi düzeyinden ileri gitmez ve davranışlarına yansımaz.

cocuklara ogretilecekler

Yine okullarımızda “değerler eğitimi” adı altında dersler verilir. Sevgi, saygı, dürüstlük, yardımseverlik, acıma, çalışkanlık, vefa ve benzeri değerler hakkında vecizeli sözler panolara asılır. Bunların hepsi güzel şeyler elbette, ama bu değerler evde ve okulda yaşanmadığı sürece çocukların davTanışlarında bir değişime yol açmaz.

Bu tür teorik bilgilerin bir riski de çocuklarda kulak alışkanlığı yapmasıdır. Çocuk evde ve okulda bu tür nasihatleri duya duya sağır dinleme yapar. Çevreyi kirletmemesi gerektiğini bilir, ama yediği çikolatanın ambalajını ve içtiği kolanın/meyve suyunun kutusunu yere atar ve kutuya bir de tekme atar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*