Anahtarı kaybettiğiniz yerde arayın!

YİĞİT DÜŞTÜĞÜ YERDEN KALKAR!

sorunlarHepimiz zaman zaman şu veya bu nedenle ruhsal sorunlar, gelgitler ve çatışmalar yaşarız. Bilerek ya da bilmeyerek sorunlarımızı halının altına süpürür ve bir süre için rahat ederiz. Ama halının altı elbet bir gün dolar ve oraya itekleyerek başımızdan savdığımızı zannettiğimiz problemleı hayatımızın tüm alanlarına nüfuz etmeye başlar. Oysa iş, yumurta kapıya dayanmadan önce kararlılıkla çözüme yönelik doğru adımların atılmasıdır, Yoksa sorunlardan köşe bucak kaçarak ya da onlara by-pass çözümler arayarak çare bulamayız.

Ruhsal sorunlara, onlarla karşılaştığınız yerden uzaklarda çözüm aramak, ‘burada mutsuz oldum bari başka bir diyara gidip rahatlayayım’ yaklaşımı da yeni değildir. Avrupalı ve Amerikalı zenginler, film yıldızları, şarkıcılar, ünlüler ruhsal dertlerine deva umuduyla yıllardır deniyorlar bunu Hayalini kurdukları Shangri-La’yı bulmak için Hindistan’a, Himalayalar’c sefer üstüne sefer düzenliyorlar. Ne yazık ki, şimdiye kadar ciddi bir şife bulana rastlamak pek de mümkün olamadı.

Prof. Dr. Toksöz Karasu çözümü ayağını bastığı toprakta değil d( yaban ellerde arayanlar için bakın ne diyor: “Böyle bir insan burada dır ama burada değildir! Burada olmayı reddeder, burada olmak onı mutsuz eder, yolun daha ilerisinde olmak ister. Olmak istediği noktay; vardığında ise, aynı derecede mutsuz olacaktır. Çünkü artık ‘orası’ d; ‘burası’ olmuştur…”

HİÇBİR TOHUM ÇİÇEĞİNİ GÖREMEZ!

“Huzurlu bir hayatım olsun” diyor, huzuru ayrılmaz bir parçanız yapmayı düşünüyorsanız, bir şey yaparken ille de karşılık beklemeyin. Almaktan çok vermeye odaklanın.

Ve verdiğiniz bir şeyin mutlaka karşılık göreceğini düşünmeyin. “Hiçbir tohuma çiçeğini görmek kısmet olmaz”, unutmayın…

ÖNCE KENDİ EVİNİZE BAKIN

Rivayet odur ki, Nasrettin Hoca bir gün evinin anahtarını kaybeder. Kendisini kapısının hemen önündeki küçük bahçesinde anahtarı ararken gören arkadaşları, yardımcı olmak amacıyla anahtarı arama sürecine katılırlar. Saatler geçer ama anahtar ortada yoktur. Arkadaşlarından biri yavaşça yaklaşarak Hocaya sorar: “Hocam, anahtarı bahçede kaybettiğine emin misin?” Hoca cevap verir: “Hayır, samanlıkta kaybettim.” Arkadaşı: “Peki o zaman niye orada değil de burada arıyoruz?” Hoca titrek bir sesle yanıt verir: “Çünkü orada bulmamız imkânsız!” Kıssadan hisse, anahtarı kaybettiğiniz yerde arayacaksınız. Evinizde, işinizde, dost, arkadaş ya da aile ilişkilerinizde, yani kendi yaşam çevrenizde kaybettiğiniz bir gönül anahtarını, yabancı diyarların toprağını eşeleyerek bulamazsınız. Niyetiniz ruhunuzu hayatın getirdiği zehirlerden arındırmak ise, bu kuralı hep aklınızın bir köşesinde tutacaksınız…

MANEVİ TOHUMLAR NEREDE FİLİZLENİR?

Ne yoga ya da meditasyona ne de Hindistan, Nepal seyahatlerine karşıyım. Hatta zaman zaman yazılarımda keyif alıyorsanız faydalanabilirsiniz diye tavsiye bile ettiğim olmuştur. Ama Karasu Hoca’nın o müthiş saptaması yıllardır hep kulağımda çınlıyor: “Manevi tohumlar kendi topraklarında filizlenir!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*