Anne Sütü, Anne Sevgisi ve Anne Kokusu

Çalışan annelerin en sık karşılaştıkları sorunların başında doğum izninden sonra işe başladığında bebeğini emzirme gelmektedir, işyeri ile evin uzak oluşu, Patronun/müdürün anneye emzirme izni vermemesi, işyerinin çalışan anneler için kreş açmaması gibi olumsuz şartlar nedeniyle bebekler gündüz anne sütü alma hakkından mahrum kalmaktadır. Bu durumda anneler akşamdan veya sabahtan bir pompa ile memelerindeki sütü cam bir kavanoza sağarak buzdolabına koymalı, bakıcı gündüz saatlerinde bu sütü bebeğe içirme-lidir. İşten döndüğünde annenin ilk işi bebeğini emzirmek olmalıdır. Anne sütü sadece bebeğin beslenmesi için değil, ruhsal sağlığı için de çok önemlidir. Anne en az altı ay bebeğini emzirmeli, yapay sütlere geçmede acele etmemelidir. Altı ayın sonunda sütü yeterli ise, ek besinlere geçmekle birlikte emzirmeye devam etmelidir.

Çalışan anneler

Anne sütü, anne sevgisi ve annenin ten kokusu, güven duygusunun gelişiminde yerlerini başka şeylerin dolduramayacağı temel ihtiyaçlardır. Anne sevgisinin olmadığı yerde anne sütü de yarayışlı olmamaktadır. Öyle İd bazen bebek bilinçli olarak anneyi emmeyi reddetmektedir. Anne sütünü emmeyi reddeden bir vaka incelemesinde karşımıza çok ilginç ve bir o kadar da dramatik bir hikâye çıktı. Anne hamile olduğunu öğrendiği anda kendisini mutsuz hissettiğini, çocuğu doğurmak istemediğini, düşük veya kürtajla ondan kurtulma çareleri aradığını, ancak vicdanı el vermediği için doğurmak zorunda kaldığını itiraf etti.

Anneye ana rahmindeki embriyonun annesi tarafından istenip istenmediğini, sevilip sevilmediğini hissettiğini ve bunu bilinçaltına kaydettiğini, meme emmeyi bu yüzden reddedebileceğini anlattık. Anneye bebeğine sarılmasını, ona sevdiğini söylemesini, daha önceki düşüncelerinden dolayı çok üzgün olduğunu dile getirmesini, büyük ihtimalle bunun işe yarayabileceğini, ama bunun için biraz sabretmesi gerektiğini, sevgisini göstermeye devam etmesini, sütünün kesilmemesi için pompa ile boşaltmasını tavsiye ettik. Anne iki hafta sonra bizi telefonla arayarak bebeğinin emmeye başladığını, bebeğinin de kendisinin de çok mutlu olduğunu söyledi.

Çocuk psikologuna gelen bir vakada bebek doğumun ardından 40 gün süreyle anneyi emdiği halde, bir sabah emmeyi de anneyi de reddediyor. Anne bebeği hastaneye getiriyor, yapılan tetkiklerde fiziksel bir rahatsızlığa rastlanmıyor. Yapılan vaka analizinde annenin doğumdan 40 gün sonra ilk defa parfüm kullandığı anlaşılıyor. Psikolog annenin ten kokusuna alışık olan bebeğin parfüm kokusuna tepki olarak meme emmeyi reddedebileceğini düşünüyor. Anneye göğüslerini yıkayarak parfüm kokusunu gidermesini söylüyor. Parfüm kokusu gittikten sonra bebek annesini tekrar emmeye başlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*