Annelerde Tahammül Sınırını Zorlayan ve Öfkelendiren Etkenler

Annelerde Tahammül Sınırını Zorlayan ve Öfkelendiren Etkenler

Annelerde Tahammül SınırıEşler arası uyumsuzluk, kayınvalide baskısı, bakıcı ilgisizliği, evde bütün işlerin anneye bakması gibi temel ailevi sorunlar vardır. Bu sorunlar annenin yükünü artırır, çocuğuna ayıracak zamanı ve sabrı kalmaz.

Anne kendisini hazır hissetmeden çocuk sahibi olmuştur. Yeni evli bir bayan kendisini hazır hissetmeden, kazara hamile kaldığında üzülür, çünkü planında henüz çocuk yoktur, birkaç yıl borçlar bitip rahata erdikleri zaman çocuk yapmayı düşünmektedir.

Çocuğunu dilediği gibi eğitme hakkına sahip değildir. Çalıştığı için işte iken çocuğuna bakıcının veya kayınvalidenin baktığı bir anne çocuğunu dilediği gibi yetiştirme hakkından mahrumdur. Çocuğuna başka bir kadının baktığı anne çocuğunu yeterince tanıyamaz, ona nasıl davranacağını kestiremez. Çalışan annelerden sık duyduğumuz bir yakınma: “Bakıcısının yanında gayet uslu ve söz dinleyen bir çocuk olduğu halde benim yanımda yaramaz, söz dinlemeyen, inatçı bir çocuk olup çıkıyor. Ne yapacağımı bilemiyorum.”

  • Uykusunu yeterince alamayan ve beslenmesine dikkat etmeyen annelerde sabır ve katlanma sınırı düşer, kolayca öfkelenebilir.
  • Eşi ve aile büyükleri anneye yardımcı olmamaktadır. Toplumumuz henüz çalışan anneye alışık olmadığı için yemek pişirme, ev temizliği, çamaşır yıkama gibi geleneksel ev hanımından beklenen işler çalışan anneden de beklenmektedir. İşten eve yorgun dönen bir kadın bütün bu işlerin yanında çocuğuna ayıracak zamanı kalmaz. Kalan az bir zamanda da yükü artmış, yorulmuş ve tükenmiş olduğundan çocuğuna sabır gösteremez.
  • Iş yerinde ve evde sorumluluklarını yerine getirme çabası içinde yorgun düşen bir anne kendisine zaman ayıramaz, hayattan zevk alamaz, sinirli ve mutsuz bir kişilik kazanmaya başlar. Mutsuzluk ve sinirlilik çocuğuyla olan ilişkiye de yansır.
  • Annenin kariyer yapma ve işinde ilerleme planları vardır. Kariyer yapmak ve işinde ilerlemek isteyen bir anne eve iş getirmek ve ders çalışmak zorunda kalabilir. İş gezileri, seminerler, toplantılar, sınavlara hazırlık gibi aktiviteler annenin fazla zamanını alacağı için çocuğuna ayıracak zamanı kalmayabilir.

Sonuç olarak çalışan annenin bütün bu ağır yükler altında iyimserliğini ve enerjisini koruması, sorunlar karşısında sabır göstermesi ve öfkesini kontrol etmesi çok zordur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*