Aşık olmak mutluluğun en önemli sebeplerinden biri

MUTLU OLMAK İÇİN BİRÇOK NEDENİNİZ VAR CÜMLESİNDEN SIKILDIYSANIZ ŞAŞIRTICI GERÇEKLERİ AÇIKLIYORUZ

Aslında mutlu olmak için bildiğiniz değil bilmediklerinize ihtiyacınız var!

Yatağın sol kenarında uyumanın sizi daha mutlu bir insana dönüştüreceğini biliyor muydunuz? Evet, sadece yatakta yer değiştirmek gibi birçok sebep sizi mutlu etmeye yeter de artar bile!

mutlu olmakYASLANMAK

Yaşlanmaktan korkuyor olabilirsiniz hatta yaşlılığı geciktirmek için birçok önlem de alıyor alabilirsiniz fakat şunu baştan söyleyelim; yaşlandıkça daha mutlu oluyorsunuz. Amerika’daki Tufts Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre insanlar yaşlandıkça daha güler yüzlü oluyor ve daha mutlu hissediyor. Çünkü araştırmanın sonuçlarına göre insanlar yaşlandıkça mutluluğa sebep olan kimyasalların seviyesinde bir artış oluyor.

SABAH SEKSİ

Seksin mutluluk üzerindeki etkisini hepimiz biliyoruz fakat sabahlan yapılan seksin mutlu olmak için önemli bir sebep olduğu araştırmalarla da kanıtlanmış bir sonuç. Sabahları cinsellik yaşayan kişilerin oksitosin ismi verilen hormonu salgıladığı ve bu hormonun da gün boyunca mutlu olmaya sebep olduğu belirtiliyor.

YATAĞINSOLTARAFI

2011 yılının aralık ayında yayınlanan bir araştırma yatağın sol tarafında yatan kişilerin sağ tarafında yatanlara oranla daha mutlu olduğunu ortaya koydu. 3 bin kişi arasında yapılan bu araştırmaya göre yatağın sol tarafında yatan kişiler diğerlerine oranla yüzde 18 daha mutlu. Yani Yatağın tersinden mi kalktın?’ sözünü artık Yatağın sağından mı kalktın?’ olarak değiştirmek oldukça mantıklı.

UYKU ZAMANI

4 bin kişi arasında yapılan bir araştırmada geceleri altı saat 26 dakika uyuyan kişilerin diğerlerine oranla daha mutlu bir ruh haline sahip olduklan görüldü. Eğer siz de işe daha mutlu gitmek istiyorsanız altı saat uyuduktan sonra uyandığınızda saatinizi hemen 26 dakika ileriye ayarlayın. Çok daha mutlu olacaksınız.

FASTFOOD U UNUTUN

Canımız sıkkın olduğunda her ne kadar soluğu ilk aldığımız yer bir fast food restoranı olsa da İspanya’daki Las Palmas de Gran Canaria Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma bunun doğru olmadığım gözler önüne seriyor. Araştırma kapsamında fast food yiyenlerle sağlıklı besinler tüketenler inceleniyor ve fast food sevenlerin depresyona girme ihtimallerinin vaizde 51 daha fazla olduğu ortaya çıkıyor. Sağlıklı beslenen kişiler daha mutlu hissediyor ve olaylar karşısında daha olumlu tepkiler veriyor. Modunuzu yüksek tutmak için kalsiyum, magnezyum ve lifli yiyecek ağırlıklı beslenirseniz iyi hissettiren hormonlarınız da harekete geçecektir.

PARA…

Her zaman mutlu olmak için paranın şart olduğu düşünülür. Fakat şunu düşünün; dünyanın en zengin ünlüleri ya uyuşturucu bağımlısı oluyor ya da depresyona giriyor. Kısacası parayla saadet yaşanmıyor. Bu nedenle şunu unutmamak gerekiyor, sağlığınız yerinde olduğu sürece ve sevdiklerinizle birlikte olduğunuzda başka bir şeye ihtiyacınız olmamalı. Para yaşamak için şart olsa da siz siz olun parayla mutlu olabileceğinize inanmayın.

ÇABUKLUK

2009 yılında Harvard ve Princeton Üniversitelerinin birlikte yaptığı bir araştırma kapsamında kişilerin televizyon programlarını hızlı izlemeleri ve problemleri çözmek için sonuca hızlı ulaşmaları isteniyor. Araştırma sonucunda bu kişilerin hızlı düşündükleri için daha yaratıcı olduklarını ve iyi hissetmeye yarayan dopamin hormonunu daha fazla salgıladıkları ortaya çıktı.

UCAK BÎLETİ İSE YARIYOR

Kendinizi kötü hissettiğinizde alışverişe çıkanlardansanız üzgünüz ama yanlış yapıyorsunuz. Özellikle kadınların birçoğu kendini daha mutlu etmek için alışveriş yapıyor olsa da Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre alışveriş yapmak yerine farklı bir ülkeye uçak bileti almak daha fazla işe yanyor. Böylece yeni bir ülkeye gitmenin, yeni yerler görmenin heyecanıyla uzun süre mutlu hissedebiliyorsunuz.

Aşık olmak mutluluğun en önemli sebeplerinden biri… Aşık olduğunuzda kendinizi her zamankinden daha pozitif hissedebilirsiniz. Bu duyguları çevrenizdekilere de yansı tır, etrafınızdakilere olumlu duygular verirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*