Asıl üzüldüğümüz nedir? Gerçekten onu kaybetmek mi?

Yaşadıklarımız, o insanla paylaştıklarımız bittiğinde, anıların etkisi bitmiş olmaz. Üstüne eklenmesi gereken yürek sızıları vardır. Ancak önce durup bir düşünmeli insan, asıl üzüldüğümüz nedir diye? Gerçekten onu kaybetmek mi, yoksa bize hissettirdiği duyguların konforundan mı yoksun kalmak üzer bizi?

kalbi acilardan

Kendimizi aldatılmış, aptal yerine konmuş veya ihanete uğramış, değersiz hissetmemize neden olduğu için aslında kırılan kalbimiz değil de, egomuz olabilir mi?

Her ne yaşamış olursanız olun, kalbinizdeki o derin acılardan kurtulmanın tek yolu, geçmişte yaşamaktan kurtulmaktır. Zamandan başka ilacı olmayan kalp ağrılarını daha çabuk terk etmek istiyorsanız, önce pişmanlıkları bir kenara koyun.

Yaşadıklarınızı olduğu gibi kabul edin. Aldanmış veya kandırılmış olarak düşünmeyin kendinizi, sadece öyle olduğunu kabul edin. Mavi bir elbise giydiğinizi ancak mavinin size hiç yakışmadığını düşünün. Ancak işe gittiniz ve o elbiseyle bir gün dolaştınız, değiştirme şansınız olmadı. Evet, alternatifleriniz vardı, öğle tatilinde gidip başka bir elbise alabilirdiniz. Ama yapmadınız! Sonuç?

Sonuç şu; size yakışmayan bir elbiseyi bir gün giydiniz diye ne kıyamet kopar, ne dünya durur. Sadece o gün güzel görünmezsiniz ve sabah evden çıkarken aynada o elbiseyle kendinizi beğenmeniz, öğleden sonra tekrar aynaya baktığınızda yine beğeneceğiniz anlamına gelmez. Bir daha o elbiseyi giymezsiniz, olur biter!

Kötü ilişkiler veya biten ilişkileri o mavi elbise gibi görmeyi öğrenin. Dünyanın sonu değil, sadece bir daha o tarz ve renkte elbise giymemeniz gerektiğini öğrendiniz.

Şimdi her sabah uyanıp, yahu ben o mavi elbiseyle o gün nasıl sokağa çıktım diye yas tutuyor musunuz? Hayır! O zaman, o insanla nasıl birlikte oldum diye de sürekli beyninizi yiyip durmayın. O anın doğrusu oymuş, olaylar öyle gelişmiş, olmuş bitmiş!

Geçmiş, geçti işte, adı üstünde ve size verilen ömrün her gününü, bunlara üzülerek geçirmek haksızlığını kendinize yaparsanız, evrenin ağır döngüsünden an gelir nasibinizi alırsınız.

Hayat çok değerli bir hediye, her yaşadığınız veya yaşamadığınız şey için, her karşınıza çıkan insan için üzülüp durmayın. Hayata bir gün size gerçekten üzülmeniz gereken bir yaşam dersi vererek, bunların ne kadar boş işler olduğunu öğretmek zorunda bırakmayın!

Her anın keyfini yaşayın, üzülmeyi de layıkıyla yaşayın ve gözyaşını tadında bırakın….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*