Aşure Tarifi Oktay Usta

Nuh aleyhisselam tufandan sonra pişirdiği rivayet edilen aşure bugün de adet olarak devam etmektedir. Bunu ibadet olarak kabul etmek yanlıştır. Zira Muhammed aleyhisselam ve Eshab-ı kiram böyle yapmadı. Bunu ibadet sanmak bid’attir ve günahtır. Çünkü Muhammed aleyhisselamın yaptığı veya emrettiği şeyleri yapmak, ibadet olur. Din kitaplarının yazmadığı, İslam alimlerinin bildirmediği şeyleri yapmak sevab olmaz, günah olur.

asure tarifi

Aşure Günü

Aşure Günü oruç tutmak sünnettir. Peygamber efendimiz buyurdu ki: “Bir kimse, Aşure günü oruç tutsa, Allahü teala ona bir şehid sevabı verir. Aşure günü oruçlu olan için, yedi gök ehlinin sevabını yazar. Aşure günü bir mü’mine iftar verene, ümmet-i Muhammed’in hepsine iftar vermiş gibi sevab yazılır. Aşure günü bir yetimin başını okşayana Allahü teala o yetimin başındaki kıllar kadar Cennet’te derece verir.”

Yahudiler, hazret-i Musa’nın Muharrem’in 10. günü hürriyetine kavuştuğuna inanırlar ve o Gün oruç tutarlar. Bu sebeple Müslümanların onlara benzememek için Muharrem’in 9, 10, 11. Günleri oruç tutmaları gerekir.

Şiiler, “Muharrem’in onuncu günü” hazret-i Hüseyn şehid edildiği için matem tutarlar. İslamiyette matem tutmak yoktur. Nitekim; Resulullah’ın Taif’te mübarek ayaklarının kanadığı, Uhud’da mübarek dişlerinin kırıldığı, yüzlerinin kana bulandığı ve vefat ettikleri günlerde de matem tutulmaz.

Malzemeler

1 su bardağı aşurelik buğday(antepde döğme denir)
1/2 su bardağı nohut,
1/2 su bardağı fasülye
1 kahve fincanı lolaz(kuru börülce)
Kuru kayısı,
2 çorba kaşığı üzüm pekmezi,
2/3 su bardağı toz şeker,
kuru üzüm,kuru incir(ben koymuyorum ama siz koymak isterseniz en son ekleyin ilk başda eklenirse aşurenin rengini karartıyor.)
Süslemek için ceviz,fıstı,badem ,nar taneleri istediğiniz herşey.

Aşure Tarifi

Aşurelik buğday geceden bir iki taşım kaynatarak ıslatım.Kuru bakliyatların hepsini geceden ıslatın.Sabahtan en az bir saat pişirdim buğdayı.Nohutu ve fasülyeyi düdüklü tencerede pişirin ve sularını dökmeyin.Börülceyi de 25 dk. haşladıkdan sonra süzün,suyunu dökmeyin.Kuru kayısıyı küçük küpler halinde doğrayın ve bir kenara alın.Aşurelik buğdayken pişerken haşlamış olduğunuz fasülyeyi,nohutu ve börülceyi ekleyin.Şekerini ekleyin( istediğiniz şekilde ayarlayın damak zevkinize göre)Bu arada suyunu kontrol edin muhallebi kıvamından biraz sulu olmalı.Su eklemek gerekirse kaynar su ekleyin.Pekmezi ve kayısı yı da ilave edin.Şekerini kıvamını sonkez kontrol ettikden sonra ocağın altını kapatın.Kaselere paylaştırarak üzerini istediğinzi şekilde süsleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*