Ayşe Kulin’in Biyografi Kitabı Hayal

Ayşe Kulin’in Hayal’i, yazarın hayatından yansıtılan olayları hem olabildiğince ince bir ironiyle anlatıyor, hem de bir macera kitabıymışçasına sürükleyici olmayı başarıyor.

ayse kulinİnsan, alemde hayal ettiği müddetçe yaşar” Yahya Kemal Beyatlı’nm bu sözleri, kimi hayatları özetlemenin en kısa yolu olabiliyor. Ayşe Kulin’in bu ay çıkan biyografi kitabı Hayal, tam da böyle bir yaşam anlayışının kanlı canlı örneği olarak raflarda yerini alıyor.

Yazarın 1983 yılından bugüne, hayatına dair son derece ilginç anekdotları, hayalinin peşinden giden ve direnen bir kadının yaşadığı kimi zaman komik, kimi zaman düşündürücü olayları, birçok meslek grubundan tanıdığımız insanlarla başından geçenleri keyifle okuyoruz. Bu isimler ve olaylar arasında kimler/neler yok ki: Betül Mardin, Asil Nadir, Turgut Özal’la Çin seyahati, Mehmet Barlas, Nazlı Ilıcak, Ayşe Kulin’in bir hikayesinden yola çıkılarak çekilen Kırık Bebek filminin öyküsü, Ayaşlı ve Kiracıları, Ercan Arıklı, İrfan Sancı, Timur Selçuk, Adı Aylin’in nasıl kitaplaştığı, Kürşat Başar, Barbaros Altuğ ve daha niceleri… 150 bin adet basılan kitabı daha da ilginç kılan, elbette içinde yer alan Irvin Mandel’in okurken gülümseten çizimleri ve Umut Karaman’m kapak ve kapak içi çalışmaları.

Kitabın arka kapağındaysa yazarın gerçekleşeceğine size garanti verebileceğimiz şöyle bir temennisi yer alıyor:

“Yazar olmanın hayalini kurduğumda kaç yaşındaydım tam hatırlayamıyorum ama okul öncesinde, evdekilerden harfleri öğrenip yazarlığa özendiğime göre, altı yaş civarında olmalıydım. Neredeyse yarım asır bu hayalin peşinde koştum; yazar hanesine rastlatmak için çevirip durdum feleğin çemberini. Elinizde tuttuğunuz Hayal’in satırları, beni yazmaya tutkun bir genç kadından bir yazara evrilten birikimin, tesadüflerin, olayların dökümünü verirken; kahramanlarımın roman kişilerine dönüşme nedenlerini de anlatıyor ve sizi kitaplarımın arka bahçelerinde gezintiye çıkarıyorum. Dilerim keyifli geçer.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*