Başak Tarkın Koleksiyonlarında Minimal Zarafet

ITKIB Koza Genç Tasarımcılar Yarışması 2013 dördüncüsü ve Gamze Saraçoğlu’nun asistanı olan çiçeği burnunda genç moda tasarımcısı Başak Tarkın: koleksiyonları, modaya bakış açısı ve projeleriyle yakından takip edilmeyi hak ediyor.

basak tarkinKoleksiyonlarında sakin, net duru siluetler göze çarpıyor. “Tasarım yüklemesinden ve giysiyi yormaktan hoşlanmıyorum” diye anlatıyor Başak Tarkm, sade çizgisini. Pamuklu kumaşlar ve ince süetlerle birleşen mavilerin, grilerin ve ekrularm ağırlıkta olduğu 2014 yaz koleksiyonu yine çok yalın ve minimal. İktisat fakültesinde öğrenciyken baştan başlayan, Mimar Sinan’da moda tasarımı okumaya karar veren Başak Tarkın; Gamze Saraçoğlu’nun izinde, büyük hedefler peşinde emin adımlarla ilerliyor.

ELLE: Moda tasarımcısı olma yolunda öğrendiğin ilk şey ne oldu?

BAŞAK TARKIN: Eskizlerin hayata geçmesi ve hayalindeki gibi olması için çok iyi kumaş bilgisi edinmek şart. Mimar Sinan’da hocam olan ve halen birlikte çalıştığım Gamze Saraçoğlu’ndan da kumaş seçimi ve dikiş teknikleri konusunda çok şey öğrendim.

ELLE: Dördüncü olduğun İTKİB Koza Genç Tasarımcılar Yarışması için hazırladığın koleksiyon nasıldı?

B.T.: İstanbul kaosunu, bitmek bilmeyen inşaatları ve beton yığınlarını eleştiren bir temayla katıldım yarışmaya. Ortaya soğuk grilerden oluşan, maskülen ve konforlu bir koleksiyon çıktı.

ELLE: Yarışmanın ilk beş finalisti olarak şu sıra Boyner Limon Company’ye bir kapsül koleksiyonu hazırlıyorsunuz, değil mi?

B.T.: Bu çalışma benim için kendi parçalarımı sunmak dışında; bir firma disiplinine dahil olmak, tasarım yaparken satış odaklı da düşünebilmek açısından çok öğretici. Şu an üretim aşamasındayız. Boyner için siyah, rahat ve spor şık bir koleksiyon hazırladım. Nakış ve deri detaylı, kombinlemeye çok uygun parçalardan oluşuyor.

ELLE: İmzanı taşıyan koleksiyonun ilk defa satışa çıkması heyecan verici olsa gerek…

B.T.: Elbette heyecan verici. Hedef kitleye yönelik, kolay ulaşılabilir ve giyilebilir ürünler oldu; bekleyip göreceğiz. Ama bir yandan da ticari kaygıların kreatif yönümüzü çok etkilemesine izin vermiyorum. Sonuçta her tasarımcının bir müşteri kitlesi var.

Kısaca, tasarım gücü ve vizyon var oldukça, özgün ve kreatif işler çıkarmaktan ödün vermeden de maddi beklentilerin çözülebileceğini düşünüyorum.

• Kendi adını taşıyan markası çok yeni iki koleksiyona sahip.

• 2014 yaz koleksiyonunda, “küçük denim şortlarla kombinlenecek üstler, kısa dikişsiz bluzlar, boru kesimli ince askılı elbiseler” öne çıkıyor.

• Stella McCartney, Lazaro Hernandez, Jack McCollough ve Celine en beğendiği tasarımcılardan; “onların net, iddialı, mesafeli siluetlerini seviyorum” diyor.

• En çok Anna Dello Russo’nun gardırobunu onunla paylaşmak istiyor.

• Gvvyneth Paltrovv, Kate Bosvvorth ve Carey Mulligan’ın tarzını çok beğeniyor.

• Stil ve moda arasındaki farkı şöyle ifade ediyor: “Stil, yaşam kalitesi ve karakterdir.

Moda, güncel ve global yaşantının sonucu ortaya çıkan geçici ve vurucu dalgalardır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*