Basit Pizza Hamuru Tarifi

Bu oldukça hafif, ince, tam tahıllı kavuzlu buğday unundan yapılan bir pizzanın tarifidir. Daha geleneksel bir pizza yapmak istiyorsanız beyaz kavuzlu buğday unu tercih edebilirsiniz. Tarif 60 cm. çapında bir pizzaya göre hazırlanmıştır.

pizza hamuru

•    1 yemek kaşığı kuru maya

•    1 su bardağı ılık su

•    2,5-3 su bardağı un (yarısı tam tahıllı 1 kavuzlu buğday unu yarısı beyaz kavuzlu buğday unu)

•    2 yemek kaşığı zeytinyağı

•    1 çay kaşığı tuz

•    Tepsiyi yağmalamak için zeytinyağı

Derin bir yoğurma kabında mayayı ılık suyla karıştırın. Yarım su bardağı un katık yemek kaşığıyla karıştırın. Yağı, tuzu, kalan unu boca edin ve hamuru yoğurun. 5 dakika bekletin. Hamurun kıvamına göre yoğunlaşması için biraz daha un katabilirsiniz. Yoğurma işlemini tamamladıktan sonra hamurun üzerini nemli bir mutfak havlusuyla kapatın ve mayalanması için 1 saat bekletin. Hamur tepsiniz için fazlaysa ikiye bölüp pizzanızı iki tepsi olarak hazırlayabilirsiniz. Mayalanma işlemi tamamlandıktan sonra hamuru tezgaha alın ve bir dakika tezgahta yoğurun. Tekrar kabın içine alın ve 15 dakika daha bekletin.

Fırını önceden 190 °Cde ısıtın. Tepsinizi zeytinyağı ile yağlayın. Hamuru parmaklarınızla tepsiye yayın. Üzerine kan grubunuza uygun dilediğiniz malzemeleri ekleyerek pizzanızı fırına verebilirsiniz. İlerleyen tariflerde kullanmanızı tavsiye ettiğim pizza hamurunu bu şekilde hazırlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*