Bebeği ne kadar süre emzirmeli ve nasıl memeden bıraktırmalı

bebe emzirmeBebeği ne kadar süre emzirmek ve nasıl memeden bıraktırmak, ilk kez anne olmuş olan tecrübesiz kadınların en çok merak etmiş olduğu konulardan biridir.

Emzirme, bir bebek ile anne arasındaki en güçlü bağ olduğundan, bebeği memeden bıraktırma işi biraz zahmetli ve zordur. Ancak sabırlı ve azimli olmak, bebeği bir şekilde memeden bıraktırıp ek besinlere yönelmek bebeğin sağlıklı bir gelişim sağlaması için son derece önemlidir.

Uzun yıllardır uzman hekimler, bebeği 6 ay yalnızca anne sütü ile beslemeyi, 6 aydan sonra anne sütü ve ek besinle bir yaşına kadar devam etmeyi ve akabinde bebeğin memeden kesilmesini öneriyorlar. ancak ek besin ve anne sürü isteğe göre iki yaşına kadar da sürdürülebilir, fakat sonrasında muhakkak bebek memeden bırakılmalıdır.

Bebek Memeden Nasıl Bıraktırılır?

Bebeği memeden kesmeden en uygun zamanı bir yaş sonrası olduğunu söyleyen uzman hekimler, diş çıkarma, hastalık, taşınma, bakıcı değiştirme ve ayrılık gibi durumlarda bebek için memeden kesilmeye uygun bir dönem olmadığını söylemekteler. Bebeğinizi memeden keserken en çok dikkat etmeniz gereken şey, bebeğinizle daha alakalı olmanız, onunla oyunlar oynamalısınız, sık sık okşayıp sevmenizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*