Bilinirliği yüksek markaları ‘renksiz’ düşünmek mümkün değil

kirmizi renkBilinirliği yüksek markaları ‘renksiz‘ düşünmek mümkün değil. McDonald’s der demez sarı akla gelir.

Apple beyazı, Garanti yeşili, Tiffany bebek mavisini çağrıştırır. Markalar ile renkler arasında böyle güçlü bağlar kurmamız çok doğal.

Zira renk logonun, dolayısıyla markanın ve pazarlama iletişiminin ana öğelerinden. İlişkilendirmenin bir katman altına inelim.

Nasıl markalar renkler ile ilişkilenir ise renkler de belli başlı duygular veya ruh halleri ile ilişkilenir.

Sonuçta, bir rengin ifade ettiği tüm his, düşünce ve tavırlar yumağı istisnasız her şey onu sahiplenen markaya da yapışır.

RENKLER PSİKOLOJİYİ ETKİLİYOR

Şüphesiz, renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkisi bilinir ve bu etkiler markanın yaratım aşamasında hesaba katılır. Yazının başındaki örneklerden devam edersek, sarı renk hızı, enerjiyi, fırsatı sembolize eder ve bu kavramların tümü McDonald’s ile iyi örtüşür. Dünyanın neredeyse tüm kıtalarına yayılan binlerce McDonald’s restoranından herhangi birine girdiğinizde tam olarak bunları bulursunuz: Hızla sipariş alan, paketleyen ve servis eden genç ekip, uygun fiyat ve en az bir promosyon ve promosyonu yüksek sesle duyuran patlangaç. Tiffany dünya çapında kullanım haklarını alarak sahiplendiği mavi tonu ile tüm problemlerden arınmış, yumuşak, aşkın sonsuza dek sürdüğü, gerçeküstü bir diyardan geldiğini anlatır. Ve tabii sizi o diyara götürmenin sözünü verir.

KÜLTÜRDEN KÜLTÜRE DEĞİŞİYOR

Buraya kadar konu basit gibi görünüyor. Fakat insan ile ilgili her alanda olduğu gibi rengin iletişim ile kesiştiği noktada da tam kontrol mümkün değil. Öncelikle, renklerin nasıl algılandığı kültürden kültüre, hatta aynı toplum içinde yaşayan tüketici gruplarına göre değişebilir. Daha da önemlisi, renklerin uyandırdığı hisler bireyin içinden geçtiği hayat evrelerine, yaşadığı olaylara bağlı olarak dönüşebilir. Hayata bakışımızı değiştiren tüm olaylar renklerin uyandırdıkları duygulara da dokunur, bazen yavaş yavaş, bazen de sertçe…

Böyle baktığımızda, kırmızının bu günlerde tam olarak ne anlama geldiği pazarlama yöneticilerinin zihinleri meşgul eden sorulardan biri olmalı. Gezi Parkı olayları sırasında yüzüne biber gazı sıkılan ‘kırmızılı kadın’, ondan ilham alıp kırmızı tayyörlere bürünen Italyan parlementerler, Türk bayrağının kırmızısı… içinden geçtiğimiz yoğun hisler yumağının, sosyal ve politik kırılmaların rengi kırmızı. Aksiyonun, tutkunun, işbirliğinin olduğu kadar şiddetin de, kalp kırıklıklarının da, dökülen kanın da, belki kutuplaşmanın ve yabancılaşmanın da rengi şimdi kırmızı. Akbank’ın Büyük Kırmızı Evi, Coca-Cola Kırmızı Kasa, Vodafon Red, Kırmızı Ödülleri… Marka dünyasının popüler renginin çağrıştırdıklarını anlamanın şimdi tam zamanı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*