Bradley Cooper’ Mercek Altına Aldık

Mümkünse aynı renkdeki gözlerini ortaya çıkaran, açık mavi gömleklerinin kollarını kıvırıp üç düğmesini açarak sadece ve sadece onları giymesini arzu ettiğimiz Bradley Cooper’ı mercek altına aldık, Karşımızdaki figür bu kadar yakışıklı olunca, kariyerini ve özel hayatını irdelemekte zorlanmadık. Aksine, büyük keyif aldık.

Okuyacağmız ve söz veriyorum uzatmayacağım yazının başlığı size Nazım Hikmet’in efsane şiirini hatırlatabilir. Esquire Dergisi’nin “dünyanın en seksi erkeği” ilan ettiği Bradley Cooper’ı entelektüel çerçevede ele alma derdim yok. Lâkin oyuncunun gidişatı artık, “yakışıklığının” da önüne geçiyor.

Bradley Cooper

Bradley Cooper, ekranda ilk göründüğü yıllardan beri öyle bildiğimiz Hollywood aktörlerinin karıştığı ya da imza attığı sansasyonlarla gündeme takılmıyor pek. Takip ettiğimiz dedikodu sitelerinden bildiğimiz kadarıyla başına gelen en acayip “şey” Renee Zellweger. Daha yazının başında hop diye aşk hayatına giriş yapmak olur mu? Olur. Çünkü Cooper, daha önce de zikrettiğimiz gibi oyunculuğundan ziyade tipiyle gönüllere taht kuruyor ilk etapta.

Zamanında, benzer “tipten muamele” durumu Leonardo DiCaprio’nun da başına gelmişti hatırlarsınız. Fakat zaman içinde DiCaprio oyunculuğunu kanıtladı, defalarca Oscar hayali kurdu ve en sonunda aday oldu. Aynı şey Bradley Cooper için de geçerli olabilir mi? Bu gözleri derya-deniz, muzip gülüşlü adam; Golden Globe’dan üç ödülle dönen, BAFTA ve Oscar’a 10 dalda aday olan, son zamanların hit yapıtı American Hustle filminde, aslında uzun zamandır bekleneni ve “kendisinden beklediğini” gerçekleştirdi. İtici mi yoksa sevimli mi olduğuna karar veremediğimiz Richie DiMaso karakteriyle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü Jared Leto’ya kaptırsa da, aday olmayı en nihayet başardı.

YAKIŞIKLI MI? BEN Mİ?

Aktörün oyunculuk kariyeri -diğer başarılı yaşıtlarına nazaran- ilk yükselişini televizyonda gerçekleştiriyor. Önce Alias’da, sonra Kitchen Confidential dizisinde boy gösteriyor. Ardından rol aldığı filmler, “Ben bu adamı bi’ yerlerden tanıyorum ama nereden?” hissiyatı bırakmaktan öteye gidemiyor. Wedding Crashers, The Midnight Meat Train, The Rocker, Yes Man, He’s Just Not That In To You filmleri sizde bazı hatıralar uyandırıyor mu? The Hangover serisinin ilk filmiyle her şey değişiyor.

“Holly shit!” kalıbını biz bunu terbiyemizi bozmayıp “kahretsin!” diye çevirelim en seksi şekilde defalarca ziyadesiyle dile getiren oyuncu, film boyunca “Bi’ dakika n’oluyor?” denmesine izin vermeden; son derece “hangover akşamdan kalma” haliyle ekranda belirmesiyle seyircilerini ağına düşürüveriyor. Sonra değmeyin seksi bir adamı pardon başarılı bir oyuncuyu- izlemenin keyfine! Şaka bir yana film, oyuncunun kariyer yolunu çizmesinde dönüm noktası oluyor. Geriye dönüp baktığımızda; sadece dört bölüm süren Kitchen Confidential dizisindeki işini bilir aşçı ve Alias’taki hafif şaşkın delikanlı rollerinin ikisinin de ustalıkla hakkından gelen oyuncu, aslında aktörler için en zor alanlardan biri olan komedi dalında da iddiasını, böylece The Hangover’la kanıtlıyor. Limitless’da, Robert De Niro gibi büyük bir ustayla karşılıklı rol alıyor. “Kadınlar efendi adam yerine serserileri beğenir” klişesini bir yana koyuyor ve iki kimliği birden, üzerinden çıkarmasını asla istemediğimiz mavi gömlekleri gibi, büyük rahatlıkla giyiyor.

Bir nevi “Yok yahu, ben yakışıklı değilim!” ifadesi takınıyor film seçimleriyle Bradley Cooper. The VVords’de usta oyuncu Jeremy Irons’m karşısında öyle büyük çaresizlikle kıvranıyor ki, o mavi gözlerine uzun uzun bakıp -göğsünüze yaslayıp yaslamayacağınız size kalmış- “geçti Bradley.. demek geliyor içinizden. Komediden drama yumuşak geçişler yapan aktör, Silver Linings Playbook filminde, yeni neslin en genç ve en iyi kadın oyuncularından biri olan Jennifer Lawrence’la karşı karşıya tabir-i caizse döktürüyor ve En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar’a aday oluyor.

Ve tabii tüm bunlar yaşanırken, aşk hayatı da aynı esneklikte ilerliyor oyuncunun. Genç yaşlarında, -alkolizmden kurtulmasının sarhoşluğundan mıdır bilinemez- Jennifer Esposi-to’yla evleniyor; kısa süre sonra boşanıyorlar. Adı birkaç ünlü isimle aşk dedikodularına karışıyor ardından. Renee Zellwe-ger’la evliliğin ucundan dönüyor, Taylor Swift’in “teklifini” ve “o benim kızım yaşında!” dediği rol arkadaşı Jennifer Law-rence’la aralarındaki aşk dedikodularını kabul etmiyor ve biz tam “neyse… iyi ki o da diğerleri gibi genç kadın meraklısı değil!” derken, 23 yaşındaki Suki VVaterhouseTa aşk mevzu-suna virgül atıyor.

OSCAR YOLUNDA

Hayalindeki roller arasında Lance Armstrong’u canlandırmak bulunan Bradley Cooper’ın, az kadınla uzun takılmış olmasından mütevellit aşk hayatının sakinliğini elbette yine erkeklere özgü bir psikolojik durumla özetleyebiliriz: Oscar ödül törenine annesiyle katılmasını bırakın; zaten onunla birlikte yaşayan oyuncu, maternal dönemde takılı kalmış olmasının meyvelerini son filmindeki rolüyle afiyetle yiyor. American Hustle’daki Richie DiMaso karakteriyle anasının kuzusu olmaktan bıkmış, saçlarını bigudiyle saran, hırslı ve hafif şaşkın FBI ajanı olarak; gerçekten de şimdiye kadarki kariyerinde en alkış toplayan karakterlerden birine bürünüyor (Amatör bir sinemaseverin sözlerine inanmıyorsanız, bkz. Golden Globe ve Oscar adaylığı).

Cooper için sırada, Clint Eastwood’un yöneteceği American Sniper isimli film var. Gerçeklerden esinlenen bu hikayede, Amerikan tarihindeki en meşhur “snipper”ı canlandıracak oyuncu, fiziksel olarak da büyük değişime gidiyor. Bu filmin hemen ardından The Elephant Man Broadvvay macerası bekliyor onu. Yine bu yıl çekilmesi beklenen Serena filmi, Cooper’ı Jennifer LawrenceTa yeniden bir araya getiriyor. Büyülü birkaç saate şimdiden hazır olun…

Bradley Cooper, anlayacağınız üzere hayli meşgul bir adam ve yetenekli bir oyuncu. Sıradan sayabileceğimiz normal ve hatta “düz” hayatındaki en önemli şey oyunculuk kariyeri ve annesi. Ah! Bir de elbette mavi gömlekleri…

Başka bir Bradley…

Bradley Cooper’ın stili de yıllar içinde değişiyor tabii. Ama aslında bakarsanız, özel bir çaba sarf etmiyor oyuncu. Stili neredeyse modanın değişim rüzgarıyla birlikte ilerliyor. Giyim tarzı genellikle rahat. Üzerinde yıllardır değişmeyen tek bir parça var, o da mavi gömlekleri…

AŞK BÖCEĞİ

Sürseydi hayatını sabote edeceğini söylediği alkolizm çukurundan kendini kurtardıktan sonra oyuncu Jennifer Esposito’yla evleniyor Bradley Cooper. Evlilikleri sadece bir yıl sürüyor. Uzun bir süre Renee Zellvveger’la ilişki yaşayan ve hatta evliliğin ucundan dönen Cooper, model ve oyuncu Zoe Saldana’yla üç yıllık “ayrılıp-barışma” sürecinde takılıyor. Şimdilerde 23 yaşındaki İngiliz model ve oyuncu Suki VVaterhouse’la birlikte.

Haksızlık etmeyelim…

Aşk hayatında bu zamana kadar adı birçok isimle anılsa da; sadece bir boşanma ve bir nişanı var. Aslında uzun soluklu ilişkiler yaşıyor.

KARİYER PEŞİNDE

Post prodüksiyondakiler dahil bu zamana kadar 20 film, 15 televizyon yapımı ve bir Broadway müzikali bulunan Bradley Cooper’ın ses getiren rolleri, İstikrarlı bir tabloya işaret ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*