Cildin kendini yenilemesini sağlayan PRP Sitemi

Cildin kendini yenilemesini sağlayan PRP Sitemini dolgu maddeleriyle bir araya getiren Uzman Doktor Betül Sengör’ün uygulamaların kendisinden ve hastalarından dinledik.

PRP uygulanma şeklinden ötürü geçmişte Drakula tedavisi’ olarak da anılıyormuş

PRP nedir?

betul sengorPRP yeni bir uygulama değil aslında. Fransa’da mezoterapi tarihine baktığımızda uzun yıllardır kullanıldığını görüyoruz. Geçmişte; kanın vücuda geri aktarılmasından dolayı ‘Drakula tedavisi’ olarak da anılıyor. Kulak çınlamasını tedavi etmek için tesadüfen geliştirilen bir yöntem…

İşlem yapıldıktan sonra hasta günlük hayatına devam edebiliyor mu?

Elbette… Yüzde mikro delikler açılarak uygulandığı için kanama da olmaması gerekiyor. Bu da uygulayan kişinin becerisine bağlı. Hastaya iki ya da üç seans üst üste PRP uyguluyoruz. Bir seans da vitamin enjekte edilmesi sonucunda çok daha kalıcı sonuçlar alıyoruz.

Estetik müdahalelerin kozmetiğin önüne geçtiğini, hatta ekonomik açıdan daha uygun olduğunu düşünüyor musunuz?

Ben iki sistemin de bir arada götürülmesi gerektiğine inanıyorum. Gün içinde ya da gece kullandığınız kremlerin yüzünüzü uyardığını unutmamak gerek. İşlem yaptırıp eve gidildiğinde hiçbir krem kullanmamak söz konusu dahi olmaz.

En iyi sonuç veren işlem hangisi?

Bir doktor olarak kişiye özel; yani ihtiyaçları doğrultusunda bir analiz yapıyorum. Vitaminler, terapi ve uygulanacak teknik her hastanı n ihtiyacına göre belirlenmeli.

Yas konusunda ne düşünüyorsunuz? Hastanın biyolojik yasıyla cilt yaşı farklılık gcsterebiliyor, değil mi?

Yaşı belirleyen yaşanmışlık! 20 yaşındaki bir genç kız 15 yaşından beri solaryuma girip çıkıyorsa; kolajenini kırmış, hatta cildi sarkmaya başlamış dahi olabilir.

Böyle bir hastaya 20 yaşında da PRP yapılabilir. Ortodontistler tarafından da kullanılan bir işlem PRP, doku iyileşmesini hızlandırmak için uygulanıyor. Kısacası doku yenilenmesi istediğiniz her alanda kullanılabilir. Hastalarınızın özel hayatlarına ne kadar müdahale ediyorsunuz? Oldukça! Burada hastalarımı zayıflatarak yolladığım dahi oluyor.

Kendi üzerinizde uyguluyor musunuz bu işlemleri?

Evet… Sadece dolgulu PRP’yi henüz uygulatamadım çünkü kendime has bir tarzım var ve bu uygulamayı o şekilde yapacak bir hekim henüz bulamadım. Oysa ki yaptırmayı en çokistediğim tedavi! PRP’nin daha kalıcı olması için ne öneriyorsunuz?

Dolgulu PRP bir ila üç ay içinde tekrarlanıyor, o dolgun ifadenin kalıcı olması için, ışıltı dolgusuyla desteklemek ya da altı ay sonra tekrarlamak gerekiyor.

PRP’Yİ DENEYENLER ANLATIYOR
NADİDE AYHAN-PEYZAJ MİMARI

“Dr. Betül Sengör ile 2006 yılında tanışıp birlikte çalışmaya başladık. Genetik olarak kırışıklık ve sarkmaya müsait bir cildim var, bunun için yaslılık belirtilerinin görsel etkisini kontrol altına almak istedim. Güneşin altında uzun saatler geçiriyorum ve bu yüzden de korunması gerekiyor. İlk önce hyalüronik asit ile dolgu yapıldı. Bu işlem üç kere tekrarlandı. Yüz ve dekolte bölgesi bir arada çalışıldı. Hyalüronik dolgu uygulaması ile yüzümdeki kırışıklıklarda azalma gözlendi ve daha pozitif bir ifadeye sahip oldum. Hyalüronik dolgu işlemi ile birlikte IPL uygulamasına da üc seans olarak devam ettik. Programımıza bir sonraki aşamada PRP dolgu ve mezoterapi ile devam ettik. PRP uygulamasının etkisi daha farklı oldu. Yüzümdeki kırışıklıklar azaldı ve cildim daha canlı, enerjik görünmeye başladı. Her sabah aynaya baktığımda kendimi yeni gün için yeterli enerjiye sahip görmeye başladım, bu motivasyon benim için görsel etkiden daha etkili olmaya başladı.”

FULYA ARGUN-ALEM DERGİSİ
REKLAM DİREKTÖRÜ

“Dolgulu PRP işlemini iki seans yaptırdım ve hiç acı duymadım. Acı çıtam düşük olmasına rağmen üstelik. Hatta işlemden birkaç saat sonra arkadaşlarımla eğlenmeye gitmiştim. Cildimdeki farkı işlem yapılır yapılmaz hissettim, ancak özellikle ikinci uygulama sonrası istediğim sonucu alabildim. Daha sağlıklı ve dolgun bir görünüm oluştu yüzümde. Özellikle yas ve genetik yapım nedeniyle oluşan cilt deformasyonlarım yok oldu. Bunun yanı sıra daha canlı ve parlak bir cilde kavuştuğum gibi; cildimde bulunan lekelenmelerde de renk açılmaları hatta bazılarında tamamen iyileşmeler görüldü. Sonucu pekiştirmek için 2 PRP uygulaması arasında vitamin iğneleri yaptırdım. Tıp ve teknolojinin ileri boyutta olduğu günümüzde başka bir alternatif arayışı içerisine asla girmeden bu uygulama ile devam etmeyi düşünüyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*