Cinsel İlişki Canınızı Yakmasın

Cinsellik yaşandığında iyi hissettirmeli! Anet ilişki sırasında acı ve ağrı duyuyorsanız, bu durumu sadece psikolojik diyerek kestirip atamazsınız. Hissettiğiniz şeyin bedensel gerçekliğinin farkına varmalı ve çözüm yolları aramak için harekete geçmelisiniz. İnanın siz ve ağrılı seks deneyimi yaşayan pek çok kadın için bu basit bir enfeksiyondan kaynaklanabileceği gibi ciddi hastalıklara da işaret edebiliyor.

Aaah! Canım yanıyor, lütfen devam etmeyelim! Bu cümle size bir yerden tanıdık geliyor mu? Cinsel ilişkiyi çoğu zaman zevk aldığınız değil de acı çektiğiniz bir süreç olarak mı tanımlıyorsunuz? İlk günden beri böyle miydi, sonradan mı ağrılı hale dönüştü? Merak etmeyin, bu konuda kesinlikle yalnız değilsiniz! Akademik çalışmalar, her 100 kadından 30’unun cinsel birleşme sırasında ağrı yaşadığını ortaya koyuyor. Ve seks sırasında acı çekmenin bir değil, birden çok nedeni olabiliyor. Unutmayın ağrı ve acı, vücudunuzda bir şeylerin yolunda gitmediğinin habercisidir. Dolayısıyla yaşadığınız bu durumu önemsemenizde ve nedenlerini araştırmanızda fayda var çünkü seks sırasında yaşanan ağrı sadece o anı mahvetmekle kalmıyor. Zamanla cinsel korku, cinsel istekte azalma ve eşinizle aranızda samimiyet kaybı yaşamanıza sebep olabiliyor. Cinsellik sırasında çoğu kadının yaşadığı bu acı ve ağrının kaynağı olabilecek nedenleri, Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Sinem Zeynep Metin’e sorduk.

CİNSELLİĞİ TANIMLAYABİLECEĞİMİZ BİRÇOK SIFAT VAR: HAZ VEREN, EĞLENCELİ, HEYECAN VERİCİ VEYA İÇ GICIKLAYICI… PEKİ SEKS ZEVKTEN ÇOK, ACI VEREN VE AĞRILI BİR HALE NE ZAMAN DÖNÜŞÜYOR?

Cinsellik kişinin rızası olmadan yaşandığında, yeterli uyarım yani ön sevişme olmadığında, fiziksel olarak cinsel organları etkileyen bir hastalık (örneğin; cinsel yollarla bulaşan hastalıklar, sertleşmeye engel olabilecek dolaşım bozuklukları gibi) ya da fizyolojik durum (menopoz gibi) söz konusu olduğunda acılı ve ağrılı hale gelebiliyor.

ÖN SEVİŞMENİN KISA OLMASI VEYA HİÇ OLMAYIP DİREKT CİNSEL İLİŞKİYE SEÇİLMESİ AĞRILI, ACILI BİR BİRLİKTELİĞE SEBEP OLUYOR DEDİNİZ. BUNUN KADINDA YARATTIĞI PSİKOLOJİK ETKİLERDEN BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ?

Ön sevişmenin kısa olması ya da hiç olmaması durumunda, vajinanın kayganlığı sağlanamadığından doğrudan ağrılı ilişkiye yol açıyor. Genel olarak, özellikle cinselliği yeni tanıyan kişilerin en az 15-20 dakika ön sevişme yapmasını öneriyoruz. Cinselliği ağrılı olarak deneyimleyen kadın, zevk alamadığı gibi cinselliği de tatmin edici yaşayamaz. Bu durumda da bir zaman sonra ister istemez birlikte olmak istememe, cinsellikten kaçınma ve sekse karşı isteksizlik başlar.

AĞRILI BİR CİNSEL İLİŞKİNİN SEBEBİ YANLIŞ POZİSYONLARA BİRMEK VEYA CİNSEL ORGANLARIN BOYUTLARI OLAMAZ MI?

Ağrılı bir cinsel ilişkinin sebebi yanlış pozisyon olamaz. Bununla birlikte bazı pozisyonlar cinsel uyarımı arttırır ve dolaylı olarak ağrıyı engeller. Cinsel organların büyüklüğüyle ise ağrının ilişkisi bulunmuyor.

AĞRI VE ACININ NEREDE OLDUĞUNU TANIMLAMAK GEREKİYOR MU? HANGİ BÖLGE OLDUĞU TANI VE TEDAVİ İÇİN NE DENLİ ÖNEMLİ?

Elbette ağrının nerede olduğu, neden kaynaklandığını anlamak için önemli. Ancak unutulmamalı ki vajinanın rahme bağlandığı üstteki 2/3’lük kısım iç organlarımız gibi. Dolayısıyla oradaki ağrı hissedilmiyor.

CİNSEL İLİŞKİDE MUTLU VE SORUNSUZ BİR KADINDA, AĞRI VE ACI SONRADAN GÖRÜLEBİLİYOR MU? BUNUN NEDENLERİ NELER OLABİLİR?

Doğum sonrası hormonal değişiklikler, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, bazı genel tıbbi ya da psikiyatrik durumlar uyarılmayı güçleştirebileceği gibi cinsel travmalar da bu durumun sebebi olabilir.

VAJİNA YAPISINI ÖNEMSEMELİ MİYİZ? ACI VE AĞRIYA YOL AÇABİLİR Mİ?

Ağrı ve acının sebepleriyle, vajina yapısının ilişkisi bulunmuyor. Vajina uyarılma ile 10-15 cm kadar uzayabilen, elastik yapılı (yırtılması mümkün olmayan), ilk 1/3’lük kısmı his duyabilen, gerisi iç organ sayılan bir organ. İçine giren yapının şekline ve büyüklüğüne uyum sağlar. Bebek kafasının çıkabileceği kadar genişlediği de unutulmamalı. Giriş kısmında kızlık zarı olarak bilinen “hymen” dediğimiz deri yapı bulunur. Kadınların çoğunda bu yapının ortası boşluktur. Etrafı tırnaklarımızın kenarındaki gibi deri çıkıntılarından oluşur. Nadiren hymen’in ortası tamamen kapalı oluyor ya da hiç bulunmuyor.

VAJİNİSMUS, DİSPHRONİ, VULI/ODİNİ GİBİ PSİKOLOJİ KAYNAKLI OLANLAR HARİCİNDE ffCI VE AĞRIYA SEBEP OLAN DİĞER FAKTÖRLER NELER OLADİLİR?

Menopoz, gebelik, doğum, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, Behçet hastalığı gibi bazı sistemik belirtileri de olan otoimmün hastalıklar… Altta yatan tanıya yönelik farklı tedaviler uygulamak gerekir.

CİNSEL DİRLEŞME SIRASINDA ACI ÇEKEN BİR KADINA, ERKEĞİN TEPKİSİ NE OLMALI? CİNSEL İLİŞKİYİ DEVAM ETTİRMEK VE BEDENİ GEVŞETMEYE ÇALIŞMAK ACI VE AĞRIYI BİR NOKTADAN SONRA SONA ERDİRİR Mİ?

Bu durumda kişilerin cinsel ilişki ya da birleşmeyi sürdürmeyi isteyip istemedikleri önem taşıyor. Eğer partnerler cinsel ilişkiyi sürdürmek istiyorsa cinsel uyarımı arttırmak, ağrının azalmasını sağlayabilir. Cinselliği, sadece cinsel birleşmeden ibaret görmemek gerekir. Yeterli uyarım olmadan kadının da erkeğin de zevk alması çok mümkün olmaz.

YOGA, PİLATES GİBİ GEVŞEME VE BEDEN ESNETME AĞIRLIKLI SPORLAR ACI VE AĞRININ AZALMASINA NE KADAR YARDIMCI OLABİLİR?

Esneme teknikleri, Kegel egzersizleri cinsel terapi içinde destekleyici olarak pek tabii ki kullanılabilir. Tek başına yeterli olmayacağı ise unutulmamalı.

HAMİLELİK, DOĞUM, EMZİRME VEYA MENOPOZ DÖNEMLERİ DE KRİTİK MİDİR? ACI VE AĞRILAR NEDEN KAYNAKLANIR? ÖNCESİNDE ÖNLEM ALINABİLİR Mİ?

Bu dönemlere ait cinsel yaşantı basit önlemlerle olumlu ve tatmin edici hale gelebilir.

HEP KADINLARDAN BAHSETTİK; ERKEKLER CİNSEL İLİŞKİ SIRASINDA ACI VEYA AĞRI HİSSETMİYOR MU? TESTİS AĞRISI, SÜRTÜNME VEYA ENFEKSİYON KAYNAKLI ACI GİBİ…

Elbette hisseder! Bu sebepler hem kadınlar hem de erkekler için geçerli. Cinsellik karşılık arzu ve istekle, yeterince uyarım sağlandıktan sonra, cinsel sağlıkla ilgili önlemleri alarak yaşanmalı.

ÖN SEVİŞMESİZ OLMAZ

İyi bir cinsel birleşmenin temelinde ön sevişme yatıyor. Ön sevişmeyi aceleye getirmemek büyük önem taşıyor. Cinsel birleşmeye geçmeden önce özellikle çoğu kadının hazır olmak için 20 dakikalık bir ön sevişmeye ihtiyacı oluyor. Ancak özellikle erken boşalma sorunu olan erkeklerde ufak bir uyarılma onu boşalmaya yaklaştırdığı için, ön sevişmeyi atlayarak tahrik olma duygusunu önlemeye çalışıyorlar. Kayganlaştırıcılar da en çok bu durumlarda kullanılıyor. Burada bilinmesi gerekense, kayganlaştırıaların sadece girişi kolaylaştırdığı. Bu aceleci çözümde, vajinanın şekli veya derinliği değişmiyor. Halbuki kadın birleşmeye hazır olduğunda -rahmi kaldırıp vajinayı genişlettiğinde- yani tamemen uyarıldığında vajinası 10 cm’den 18 cm’e kadar esneyebiliyor. Haliyle, kadının cinsel olarak uyarılması ve ıslanması için belirli bir süre partneriyle sevişmesi gerekiyor. Bunun yetersiz veya hiç olmayıp, direkt cinsel ilişkiye geçildiği durumlarda ise ağrılı, acılı bir birliktelik yaşanması kaçınılmaz oluyor. Durumun her birleşmede bu şekilde devam etmesi ise cinsel sorunların yanında ilişkide problemler yaşanmasına da yol açabiliyor.

GEVŞEMEYİ ÖNEMSE!

Gün içerisinde düşünecek binlerce, yapılacak yüzlerce işiniz oluyor ve gün tüm stresini istisnasız her gece yatağa taşıyor.

Siz farkına bile varmıyorsunuz. Ancak beden ve zihnin gevşemesi, cinsel ilişkiye odaklanma ve kendini ilişkiye hazır hissetmenin önemli bir parçası oluyor. Stresten arınarak yatağa girmek için, birbirinize masaj yapmaya ne dersiniz? Özellikle Hindistan cevizi yağı ve limon otu yağını denemelisiniz. “Masaj benim olayım değil!” diyorsanız, zihin ve bedeninizi birkaç yoga dersi, nefes, meditasyon veya farkındalık çalışmasıyla gevşeterek sorunsuz bir sekse kendinizi hazırlayabilirsiniz.

Tabii tüm önerilerimiz, sahip olunan hastalığın tedavisini destekleyici çözümler olarak verilmiştir.

Besray Köker

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*