Çocuğu Kendi Odasında Yatmaya Nasıl ikna Etmeli?

Çocuğu Kendi Odasında Yatmaya Nasıl ikna Etmeli?

Bebeklikten itibaren çocuğu kendi yatak odalarında yatırmaya alıştıran ve daha sonra odalarını ayırmak isteyen anne babalara bazı tavsiyelerimiz olacak:

Asla zor kullanmayın, ceza ile korkutmayın. Bu yaklaşım işi daha da zorlaştıracaktır.

Odasını ayırmaya karar verdiğinizde, odayı özel mobilyalar, oyuncaklar, resimler ve süslü bir karyola ile çekici hale getirin. Merak edip sorduğunda “Bu oda, bu yatak ve bütün bu eşyalar senin” deyin. Büyük olasılıkla odanın cazibesine kapılıp orada yatmayı kendisi isteyecektir.

Eğer bu istek çocuktan gelmezse, “Artık kendi odanda yatacak kadar büyüdün. Büyük çocuklar kendi odalarında yatarlar,” şeklinde yönlendirici sözlerle onu ikna etmeye çalışmalısınız.

cocugu kendi odasinda yatmaya ikna etmek

Çocuk, ikna çabalarımıza rağmen, “Siz beraber yatıyorsunuz, ben neden ayrı yatmak zorundayım?” diye sorabilir. Bu durumda “Biz anne baba olduğumuz için beraber yatıyoruz. Biz de senin gibi küçükken anne ve babamızdan ayrı, kendi odamızda yatıyorduk” şeklinde cevap verebilirsiniz.

İlk günlerde yatağına yatırdıktan sonra sizden uyuyana kadar yanında kalmanızı isteyebilir. Bu isteğini geri çevirmeyin. Uyumasını kolaylaştırmak için bir bardak ılık süt içirin, masal anlatın.

“Aferin sana, artık kendi yatağında tek başına yatabiliyorsun!” şeklinde övücü sözlerle motive edin.

Odasını ayırmak istediğiniz bebek henüz birkaç aylıksa, sadece kısa bir süre, mesela kış çıkana kadar, yatak odanızda yatırmış iseniz, odasını ayırmanız zor olmayacaktır. Ancak, kısa bir süre de olsa, sizinle aynı odayı paylaşan bir bebekten bu alışkanlığını bir iki gün içinde bırakıp kendi odasında yatmaya razı olmasını bekleyemezsiniz, ilk günlerde ağlamaları normal karşılamalı, fazla ciddiye almamalısınız. Ağlamalarına dayanamayıp, bir iki seferliğine de olsa, yatak odanıza aldığınız zaman sihir bozulacak, ağlamaları daha da şiddetlendirerek kendi odasında yatmaya razı olmayacaktır.

Çocuk sizinle aynı yatakta yatmak için sanal korkular geliştirebilir. Karanlıktan, hırsızdan, köpekten, hayali yaratıklardan korktuğunu söyleyebilir. Korkunun normal olduğunu, herkesin korkabileceğim, bunun çaresinin anne baba ile yatmak olmadığım anlatarak onun oyununu bozabilirsiniz. Odasını bir gece lambası ile aydınlatarak karanlık korkusunu yenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bebeğiniz uykusuzluktan yorgun ve halsiz düştüğü halde, huysuzluğuna devam edip kendi odasında yatmak istemiyorsa, ılık bir banyo sakinleşmesini sağlayabilir. Odanın sessiz ve fazla aydınlık olmadığından, çevrede dikkatini çekecek şeyler bulunmadığından emin olmalısınız. Buna rağmen yatmamakta direnirse, çocukla çatışma yaşamaktansa, onu arabasına koyup dışarıda gezmeye çıkarın. Bebeklerin çoğu araba koltuğunda ya da bebek arabasında, hareket halinde iken, kısa sürede uyuyakalır. Dışarıda uyuması, yatak odanızda uyumasından daha iyidir.

Sonuç olarak çocukların inatçılığı çoğu kez ciddi olmayıp dikkat çekmeye ve sizi kendileriyle meşgul etmeye yöneliktir. Çocuk isteğinin yerine gelmesi için yüksek sesle ağlayabilir, kendisini yere atıp tepinebilir. Biz buna “tiyatro yapma” diyoruz. Hiçbir oyuncu seyircisiz oyuna devam etmez. Oynaması için seyirci gerekir. Ağlamaların, kendisini yere atmaların ciddi olup olmadığını anlamak için etkilenmemiş gibi davranın, onu kendi haline bırakıp o mekânı terk edin. Tiyatro yapan çocuk boş odaya oynamayacağı için ağlamayı ve tepinmeyi kesecektir. Eğer yalnız bıraktığınız zaman ağlama ve tepinmeyi sürdürür, şiddetini artırırsa; durum ciddi demektir. Problemi çözmek için bir psikologdan yardım almanız gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*