Çocuğunuza İyi Bir Doktor Nasıl Bulursunuz?

Uzman çocuk doktorlarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz!

Bazen yeni doğan bebeğiniz ya da çocuğunuz için belli bir alanda uzmanlaşmış özel bir doktora ulaşmanız gerekebilir. Mesela epilepsi hastası çocuğunuza bir çocuk nörolojisi uzmanı arıyor olabilirsiniz. Ya da aşırı kısa boylu kızınızdaki Turner Sendromu’nun tedavisi için bir çocuk endokrin uzmanına ihtiyaç duyabilirsiniz.

Çocuklarda görülen kalp, diyabet, epilepsi, MS gibi hastalıklarda konuyla ilgili uzmanlaşmış bir hekimi bulmak her zaman kolay olmayabilir. Hekim, hemşire tanıdığı olan ya da medyadaki, siyasetteki, iş dünyasındaki yakınları aracılığıyla uzmanlara ulaşan anneler, babalar şanslıdır. Peki ya hiç tanıdığı olmayan ebeveynler? Akıl verecek, yol gösterecek, yardım edecek kimsesi bulunmayanlar?..

cocuk doktor

ÇOCUĞUNUZA HEKİM SEÇME HAKKINIZ…

Kuşkusuz, ilk tanıyı koyan hekim sizi bir uzmana yönlendirecektir. Çocuğunuza yeni teşhis konulan hastalık konusunda uzman bir doktor önermesini kendisinden rica edebilirsiniz. Ancak doktorunuzu bekleyen kapıdaki yığınla hastalar, vakit darlığı, teşhisi koyan hekim ile yaşadığınız kentin farklılığı gibi sebeplerle bu her zaman mümkün olmaz. Kaldı ki, bilinçli bir anne ve baba olarak çocuğunuzun hastalığı, uygulanabilecek tedavi seçenekleri ve alternatif uzman isimleri konusunda araştırma yapmak bir hasta yakını olarak en temel haklarınızdandır.

Peki, çocuğunuzun tedavisi için iyi bir uzman hekimi nasıl bulacaksınız? Hastane hastane dolaşsanız olmaz. Özellikle Türkiye’de az sayıda uzman hekimin bulunduğu branşlarda telefonla hastanelere tek tek danışmaya ne vakit yeter, ne de sabır. Aslında ciddi hastalıklarda çocuğunuzun sağlığı da buna izin vermez. İşte böyle bir durumda sakın paniğe kapılmayın. Çocuğunuz için aradığınız doktora ulaşmanız aslında hiç de zor değil.

Tabii burada hangi uzmanı aradığınız kadar, doktora erişim için hangi şartlara sahip olduğunuz da son derece önemli. Özelde çalışan bir çocuk hekiminin muayene ücretini, yapılacak tetkiklerin bedelini karşılayabilecek parasal gücünüz ya da özel sağlık sigortanız var mı? Yoksa genel sağlık sigortanız kapsamında bir uzman mı arıyorsunuz? İnterneti doğru kullanarak çocuğunuz için iyi bir hekime kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ancak günümüzde internette çok faydalı bilgiler kadar, hiçbir bilimsel değeri olmayan, sadece ticari hedeflere odaklı yazıların da yer aldığını unutmamalısınız.

Çocuk hastalıkları konusunda uzmanlık derneklerinin web siteleri sizin için ciddi ve güvenilir bir rehber olacaktır. Üniversite ve devlet hastaneleri ile özel hastanelerin internet sitelerine de bakabilirsiniz.7

ÇOCUK HASTALIKLARIYLA İLGİLİ UZMANLIK DERNEKLERİ ÇOCUK NÖROLOGUNA ULAŞMAK İÇİN

• Türk Çocuk Nörolojisi Derneği

Web adresi: www.cnd.org.tr

Çocuk nörologu arıyorsanız, Türkiye Çocuk Nörolojisi Derneğinin web sitesini ziyaret edebilirsiniz, www.cnd.org.tr adresinden yayın yapan sitede illere göre çocuk nörolojisi alanında hizmet veren merkezler konusunda bilgi veriliyor. Eğer listede bulunduğunuz il yer almıyorsa dernek yetkililerine ulaşarak size en yakın şehirdeki çocuk nörolojisi uzmanlarının iletişim bilgilerini edinebilirsiniz. Ayrıca, “Aileler için” başlığı altındaki bölümde, çocukluk çağı baş ağrıları, cerebral palsi, epilepsi, miyasteni, ateşli havale, multipl skleroz gibi hastalıklar konusunda yazılar bulunuyor.

• Gelişimsel Çocuk Nörolojisi Derneği

www.gcn.org.tr Çocuk nörolojisi konusunda size rehberlik edecek derneklerden biridir. Derneğin web sitesinde anne, baba ve sağlık görevlileri için hazırlanmış “çocuk sağlığı izlenimi karnesi” şöyle tanıtılıyor:

“Çocuğunuzun gelişiminde ortaya çıkabilecek herhangi bir gecikme bir hastalığın belirtisi olabilir. Erken tanınan bir hastalığın tedavisi de daha kolay ve daha çabuk olacaktır. Karnede yer alan her aya ait soruları yanıtlamanız, doktor/sağlık personeli ile birlikte çocuğunuzu takip ederken herhangi bir konuyu unutmamanız için size yardımcı olacaktır.” Karnede kontrol muayene ve aşılama zamanlarının da hatırlanması sağlıyor.

ÇOCUK ENDOKRİNOLOJİ UZMANI İÇİN...

• Çocuk Endokrinolojisi Diyabet Derneği

www.cocukendokrindiyabet.org Eğer çocuğunuzda şeker hastalığı, guatr, şişmanlık, büyüme ve gelişme geriliği gibi bir sorun varsa derneğin web sitesini ziyaret edebilirsiniz. “Çocuk endokrin uzmanı ara” başlığı altındaki bölümde illere göre uzman hekimlere ulaşma imkanı veren liste işinizi kolaylaştıracaktır. Yaşadığınız kentte çocuk endokrin uzmanı bulunmuyorsa size en yakın ildeki doktorlar hakkında da buradan bilgi alabilirsiniz.

ÇOCUK KALP UZMANLARINA ULAŞMAK İÇİN…

Eğer bebeğiniz kalp hastası olarak doğduysa, çocuğunuzun kalbi delikse, kalp ameliyatı olması gerekiyorsa aşağıdaki uzmanlık dernekleriyle iletişime geçmeniz mümkün.

• Türk Pediatrik Kardiyoloji ve Kalp Cerrahisi Derneği

wvw.turkpedcar.org

Derneğin web sitesinde yer alan Türkiye haritasını tıkladığınızda, il bazında ayrıntılı arama yapma imkanınız oluyor. Haritada bulunduğunuz ili seçtiğinizde; pediatrik kardiyoloji kliniklerinin, çocuk kardiyolojisi hekimlerinin ve çocuk kalp ameliyatları konusunda uzman doktorların isimleri ve iletişim bilgileri karşınıza çıkıyor. Ayrıca “üye ara” bölümünde de derneğe kayıtlı uzman doktorlar yer alıyor.

• Türk Kalp Damar Cerrahisi Derneği:

www.tkdcd.org

Kalp hastası çocuğunuza ameliyat önerildiyse, gerek ikinci görüş almak için, gerekse çocuklarda kalp damar cerrahisi konusunda uzman hekim ve merkez seçmek için derneğin web sitesinden faydalanabilirsiniz.

ÇOCUK KANSER UZMANLARINA ULAŞMAK İÇİN

• Türk Pediatrik Onkoloji Grubu

www.tpog.org.tr

Web sitesinde pediatrik onkoloji uzmanlarının ve merkezlerinin listesi var. Ancak bu bölüme sadece üye doktorlar ulaşabiliyor. Çocuk kanserleri konusunda bir uzmana ihtiyacı olanlar, dernek merkeziyle iletişime geçerek yaşadıkları şehirdeki tedavi imkanları ve uzman hekimler konusunda bilgi isteyebilirler.

• Türk Pediatrik Hematoloji Derneği

www.tphd.org.tr Kitabı hazırlarken web sitesine pediatrik hemataloji merkezleri ve klinikleri bölümüne henüz bilgi girilmemişti. Ancak, bir gereksinimiz olduğunda dernek yetkilileri size yardımcı olacaktır.

ÇOCUĞUNUZUN BÖBREKLERİNDE-İDRAR YOLLARINDA PROBLEM VARSA

• Çocuk Nefrolojisi Derneği

www.cocuknefroloji.org.tr Derneğin internet sitesinde üniversite ve devlet hastanelerindeki çocuk nefrolojisi merkezleri ile dernek üyesi uzman doktorların iletişim bilgileri yer alıyor. Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonları, üriner sistem anomalileri, idrar kaçırma (enürezis) gibi sorunlarda derneğin web sitesinin yardımıyla çocuk nefrolojisi uzmanlarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca çocuklarda akut ya da kronik böbrek yetmezliği, diyaliz ve böbrek nakli gibi konularda uzman doktor ararken de bu adrese başvurabilirsiniz.

• Türk Çocuk Ürolojisi Derneği

www.cocukuroloji.org.tr Çocuğunuz gündüz ya da gece altını mı ıslatıyor? Çocuğunuzdaki işeme bozukluğu için uzman bir doktora mı ihtiyacınız var? Çocuklarda böbrek ve taş hastalıkları konusunda uzman bir hekim arayışında mısınız? O zaman Türk Çocuk Ürolojisi Derneğinin web sitesini ziyaret etmeniz yerinde olacaktır. Web sitesinin altında sol köşede “Doktor Arama” bölümü size, hekimin adına, unvanına, hastaneye ya da ile göre farklı arama seçenekleri sunuyor.

• Pediatrik Üroloji Derneği

www.peduro.org.tr

“Aileler İçin” başlıklı bölümde “Hangi durumlarda çocuk ürologuna başvurmak gerekir?” sorusunun yanıtı veriliyor. Türkiye’nin neresinde olursanız olun çocuğunuzun sağlığı için bir üroloji uzmanına gereksinimiz olduğunda derneğe başvurabilirsiniz.

SİNDİRİM SİSTEMİYLE İLGİLİ RAHATSIZLIĞI VARSA…

• Çocuk Gastroenteroloji,

Hepatoloji ve Beslenme Derneği

www.pedgastro.org

Çocuklarda reflü, ülser, gastrit, helicobacter pylori, çölyak hastalığı, kabızlık, laktoz intoleransı ve inflamatuar bağırsak hastalığı gibi konularla ilgilenen uzmanların bir araya geldiği bir dernektir. Web sitesinde illere göre doktor arama seçeneği de var.

• Türk Gastroentereloji Derneği

www.tgd.org.tr

Türk Gastroentereloji Derneğinin web sitesi de çocuk gastroenterelojisi konusunda uzman hekimleri bulabileceğiniz bir adrestir.

ÇOCUĞUNUZ ALERJİ YA DA ASTIM HASTASIYSA..

• Türk Toraks Derneği

www.toraks.org.tr

• Çocuk Solunum Yolu Hastalıkları Derneği

(Çocuk Alerji ve Astım Akademisi)

www.cocuksolunum.org.tr – www.caaad.org

• Çocuk Solunum Yolu Hastalıkları ve

Kistik Fibrozis Derneği

www.kistikfibrozis.com

• Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği

www.solunum.org.tr

ÇOCUĞUNUZUN AMELİYAT OLMASI GEREKİYORSA

• Türkiye Çocuk Cerrahisi Derneği

www.tccd.org.tr

ÇOCUĞUNUZUN PSİKİYATRİSTE İHTİYACI VARSA…

• Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği

www.cogepder.org.tr

Bebeğiniz ya da çocuğunuz için uzman bir doktora ihtiyaç duyduğunuzda derneklerin web sitelerini kullanarak amacınıza işte bu şekilde ulaşabilirsiniz. Bunlar sağlıkla ilgili konularda interneti nasıl doğru kullanmanız gerektiğini anlatan bazı örnekler. Şimdi diyebilirsiniz ki, peki o derneklerin isimlerini nasıl bulacağım? Haklısınız. Bunun için kullandığınız arama motoruna gereksinim duyduğunuz uzmanlığın ya da çocuğunuzun hastalığının, hem halk arasındaki, hem tıp dilindeki adını yazabilirsiniz. Bunların yanına dernek, derneği gibi alternatif kelimeleri de eklediğinizde, sanal dünyanın akıllı arama motorları sizi hedefinizle buluşturan seçenekler sunacaktır.

Doğru!

Günümüzde internette çok faydalı bilgiler kadar, hiçbir bilimsel değeri olmayan, sadece ticari hedeflere odaklı yazıların da yer aldığını unutmamalısınız. Çocuk hastalıkları konusunda uzmanlıkderneklerinin web siteleri sizin için ciddi ve güvenilir bir rehber olacaktır. Üniversite ve devlet hastaneleri ile özel hastanelerin internet sitelerine de bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*