Çocuklar ile iletişim kurmanın yolları

Özellikle büyükler ile çocukların arasında büyük bir dil sorunu olduğu kesin.  Çocukların dilinden anlamak çok kolay ama ya çocuklar büyüklerin dilinden anlar mı? Asıl sorun burada başlıyor. Elbette anlamaz ve anlamamalı. Çocukların büyükler gibi düşünmesi ve hareket etmesi zaten beklenilen bir eylem değil ki? Önemli olan orta bir dilde ve duygularda buluşmak ve bebek gelişiminden, büyümeye devam edinceye kadar onunla iletişim dilinizi olabildiğince sıkı tutabilmektir.

Çocukların istedikleri basittir aslında. Biraz oyun, biraz şekerleme ama en çok da sevgi. Çocuğun gelişimi sırasında bağırarak elbette birçok şeyi yaptırabilirsiniz ama kaç tanesini mutlu bir şekilde yapmasına olanak kılmış olursunuz, bunun cevabını veremeyiz. Çocuklarınız ile aranızda asla yıkılmayacak bir sevgi yaratabilmek birbirinizi anlayabilmek ve saygı duymaktan geçiyor olacaktır. Çocuklara ceza verilmeli midir? Genellikle verilen cezalar çocuğun gelişimini olumsuz etkilemektedir. Pedagogların vermiş olduğu bilgiler ışığında çocuklara daha fazla ödül ve teşvik yoluyla yaklaşılmalı ve ona anlayabileceği dilden gerekli uyarılar verilmelidir.

Çocuklar ile iletişim

Nasıl olsa o çocuk, sen anlamazsın, yapamazsın gibi cümlelerden uzak durmalısınız. Onunla olabildiğince iletişime geçmeli ve yaşının uygun olduğu her konuşmayı yapabilmelisiniz. Bazen tüm gün beraber vakit geçirmeli, günün belli saatlerinde de onun hobilerine vakit ayırmasını sağlayabilmelisiniz. Çocuk kitapları onlar için harika bir hobi zamanı olabilir ama bunun dışında da onun sevebileceği hobilerini yapmalarına da izin vermelisiniz. www.adimadim.com bu konuda çok fazla seçeneği ebeveynlere sunmaktadır. Eğitim setleri ve çocuğunuzun gelişimine fayda sağlayacak birçok içeriğe buradan ulaşmanız mümkündür.

Onunla konuşmanız ve dertleşmeniz için illa ortada bir sorun olmasına gerek yok ki. Her şey son derece güzel giderken de ona bir sorun olup olmadığını ve sorunları varsa dinleyebileceğinizi hissettirmelisiniz. Ancak bu şekilde tam anlamı ile birbirinizi anlamış olacak ve güven temelini sağlamlaştırmış olacaksınız. Çocuk gelişimi sandığınız kadar kolay ve kendiliğinden harika bir şekilde devam eden süreç değildir. Her anında yanında olduğunuzu bilmeli ama ilk olarak sorunları ile kendi başa çıkmayı da öğrenmeli.  Kısaca çocuklarınız ile iletişimi olabildiğince sıkı tutmalı ve gelenek göreneklere bağlı, hem de kendi kararını verebilecek bir duygu yoğunluğu ile büyütmeye çalışmalısınız. Göreceksiniz ki aranızdaki iletişimi aslında çok sağlam bir şekilde örmüş olacak ve ilerleyen zamanlarda hep aynı dili konuşamasanız da aynı ortak kararları almaya ve aynı duyguları hissetmeye başlamış olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*