Çocuklarda İnternet Oyunları Tedavi îçin Kullanılabilir mi?

Beyin eğitimi, özellikle de çalışma belleği eğitimi, araştırmacılar tarafından son yıllarda sık incelenen bir konu. Bu bağlamda, Koç Üniversitesi araştırmacıları tarafından tamameninternet üzerinden çalışan bir hafıza geliştirme programı olan “Gritty Games” geliştirildi. Program temel olarak çalışma belleğini (bir defada ne kadar bilginin hafızada tutulup yönetilebileceğini) internet üzerinde (web tarayıcısında) ücretsiz bir yazılımla geliştirmeyi hedefliyor.

cocuklar internet oyunu

Prof. Dr. Aylin Küntay ve psikolog Mustafa Kaya liderliğinde yürütülen “Gritty Games” projesi insan belleğini bir internet oyunuyla geliştirmeyi hedefliyor. Program başarılı olursa, öğrenme bozukluklarının, yaşlanmaya bağlı hafıza problemlerinin ve dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun tedavisinde kullanılabileceği düşünülüyor.

Gritty ile birçok ilke de imza atılıyor. Örneğin hafıza eğitimi laboratuvar dışına dünyada ilk kez bu proje ile taşmıyor. Programın gerekli testler tamamlandıktan sonra, belleği geliştirmek, yaşlanmaya bağlı hafıza problemlerine karşı destek almak ve okul başarısını artırmak isteyen çocuklara ve yetişkinlere ücretsiz olarak sunulacağı belirtiliyor.

Daha önceki çalışmaların bir kısmı, çalışma belleğinin yoğun kullanımını gerektiren işlemlerin düzenli yapılmasının katılımcıların çeşitli bellek mekanizmaları ve problem çözme gibi konularda gelişebildiğini göstermiş.

Projenin şu anda deneme aşamasında olduğu, programa katılarak veri sağlayabilecek katılımcılara ihtiyaç olduğu belirtiliyor. Programa PC ve MAC gibi tipik bilgisayarların yanı sıra tablet bilgisayarlardan da (Android işletim sistemli bilgisayarlar ve iPad) erişilebiliyor.

Araştırma projesine katılmak isteyen 18 yaşını doldurmuş kişiler http://www.grittygames.org adresindeki görsel ve yazılı yönergeleri takip ederek kullanıcı kaydı oluşturabilir. Süreç hakkında daha detaylı bilgi almak için de http://www.youtube.com/ watch?v=b3KhRYGfV14 sayfası ziyaret edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*