Cristobal Baleneiaga

Moda tarihinde ilk kez Ispanyol kökenli bir Fransız modaevinin başına, Amerikalı gencecik bir çocuk getirildi. Bu çocuk; Tayvanlı göçmen bir ailenin, 1983 doğumlu oğulları Alexander Wang’di. New York’ta yetişmiş, kahvesini Starbucks’tan almaya alışmış, Parsons School of Design tozunu yutmuş bu genç çocuğun Parizyen bir modaevini nasıl sırtında taşıyacağını çok merak ediyoruz.

Balenciaga

Cristobal Baleneiaga bir bir hatırlamış geleceği; önce markasına Nicolas Ghesquiere’in kattıklarını ve onunla gelen dönüşümü, sonra Alexander Wang’in katacaklarını ya da çıkaracaklarını… Balenciaga deyince akla hemen o koza görünümlü ikonik elbiseler geliyor, değil mi? Ya da meşhur konik şapkası. İste tüm bu klasikleri vakti zamanında küçük Fransız Nicolas çok iyi kullanmış; her şeyin tonunu da, müziğini de, geçmişi hesaplayarak ayarlamıştı. 50’lerin balo kıyafetlerinin yaratıcısı, opera mantolarının üstadı Baleneiaga, ruhunu 2000’lerin asiliğiyle, muzipliğiyle bir güzel karıştırmıştı. Şimdi VVang’in ne yapacağını merak etmiyorum desem yalan olur; hem de çok merak ediyorum. Yaratacağı ilk koleksiyonun eleştirilerini şimdiden bir fısıltı şeklinde duyabiliyorum.

Wang stilinin alt notalarındaki atletik ve modern yapı Madonna-Ri-hanna düeti gibi bir şey. İpek satenler, kürkler, atlet elbiselerle giyilip bir VVang teorisi ortaya atıyorlar. Her koleksiyonunda tişört mutlaka var mesela. Gelelim bu tarzın ya da teorinin Baleneiaga motifiyle nasıl adapte olacağına. Bir tahminde bulunalım dedik, bu kolajı yaptık. Kocaman iko-nik elbiseyle YVang’in bu sezonki fetiş tarzını eşleştirdik. Ve hep beraber VVang’in endişelerinin, sevinçlerinin, gururunun etek kubuna, yaka dekoltesine, ceket manşetine dönüşmesini heyecanla izlemeye karar verdik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*