Daha Sağlıklı ve Mutlu Olmanın 10 Yolu

1. GÜLMEKTEN VAZGEÇMEYİN

Evet, komik bir film izlemek kimi mutlu etmez ki? Kendinizi kötü hissettiğinizde sizi kahkahalara boğacak bir komedi filmi izleyebilirsiniz. Çünkü sizi güldüren bir film izlemek sadece mutlu olmanızı sağlamıyor aynı zamanda kahkaha atarken kalori yakıyorsunuz.

mutlu olmak

2. YEDİKLERİNİZE DİKKAT!

Eğer sürekli mutsuz hissediyorsanız aldığınız besinler suçlu olabilir. Finlandiya’daki Kuopio Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre beyin sağlığına iyi gelen Omega-3 yağlarının az alınması negatif düşüncelere neden olan depresyonu da beraberinde getiriyor. B vitamini takviyesi almak ise depresyonun tedavi edilmesinde önemli rol oynuyor.

3. DIŞARI ÇIKIN

Yapılan araştırmalar D vitaminin mutsuzluğa ve depresyona iyi geldiğini ortaya koyuyor. D vitamini bazı yiyeceklerden ya da vitamin takviyesi olarak alınabiliyor fakat D vitamini almanın en önemli kaynağı güneş oluyor. Bu nedenle özellikle yaz aylarında haftada iki ya da üç defa 10-15 dakika dışarda kalmaya özen göstermek gerekiyor.

4. EGZERSİZE BAŞLAYIN

Mutluluğu yakalamak için spor salonunun yolunu tutacağınız gibi açık havada yürüyüşe çıkabilir ya da koşabilirsiniz. Egzersiz yapmak iyi hissetmenizi sağlayan endorfin hormonunu salgılamanızı sağlıyor. Kendine güven seviyenizin artmasına da yardımcı oluyor.

5. AROMATERAPİ DENEYİN

Aromaterapinin rahatlamak için olduğunu hepimiz biliyoruz. Aynı zamanda aromaterapide kullanılan yağlar mutluluğa da iyi geliyor. Bergamot, sardunya, portakal çiçeği ve yasemin yağları daha iyi hissetmenize yardımcı oluyor. Eğer masaj yaptırmak gibi bir şansınız yoksa oda spreyinizin içerisine bu yağlardan eklemek de işe yarayacaktır.

6. RİSK ALIN

Endorfin salgılamak mutlu olmaya yarıyorsa risk almak da mutlu olmanızı sağlayacaktır. Fakat bunun için hayatınızı tehlikeye atacak şeyler denemek yerine korkularınızın üstüne gidecek şeyler deneyebilirsiniz. Örneğin biriyle yemeğe çıkmak istiyor fakat bir türlü söyleyemiyorsanız ona bunu söylemek heyecanın artmasını sağlayacaktır ya da çok korktuğunuz için hayvanlara yaklaşamıyorsanız bir arkadaşınızdan yardım alarak hayvanlan sevmeye çalışmak da bir risk olacaktır.

7. KONUŞUN

Kendinizi duygusal olarak kötü, mutsuz ya da depresyonda hissediyorsanız birileriyle sorunlarınızı paylaşmalısınız. Eğer ailenizle konuşmak zor geliyorsa bir dostunuzdan yardım isteyebilir, ona hissettiklerinizi anlatabilirsiniz. Durumunuzun ciddi olduğunu düşünüyorsanız bir uzmandan da yardım alabilirsiniz.

8. PLAN YAPIN

Gün içinde sizi mutlu eden şeylerin listesini yapabilirsiniz. Örneğin arkadaşınızla buluşmak, alışverişe gitmek ya da sevgilinizle mesajlaşmak gibi. Gün gün bunların listesini yaptıktan sonra her güne sizi mutlu eden bir olayı dahil edebilirsiniz. Böylece her gün mutlu olacak bir sebep bulmuş olursunuz.

9. KENDİNİZİ DÜŞÜNÜN

Her zaman başkalarının problemleriyle ilgilenen kişi siz olmuş olabilirsiniz. Çevrenizdekiler başı sıkıştığında ilk size koşuyor olabilir fakat bazen bu durum da sizi mutsuz eder. Bu nedenle sadece kendinizi düşündüğünüz zamanlar olmalı. Bu zamanları kendinize ayırarak, çevrenizdekilerden bazı konularda yardım isteyerek kendinizi daha iyi hissedebileceğinizi unutmayın.

10. HEDEF KOYUN

Kilo vermek, işinizi değiştirmek ya da yemek pişirmeyi öğrenmek gibi yapmayı çok istediğiniz hedefler koyabilirsiniz. Hayal kurmak sizi daha iyi hissettirecektir. Çünkü o hayale gitmek için çaba harcayacak ve yarından ümitli olarak daha mutlu hissedeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*