DERMATOLOG DR. MURAD SORULARINIZI CEVAPLIYOR

DERMATOLOG DR. MURAD SORULARINIZI CEVAPLIYOR

Unlu Amerikalı dermatolog Dr. Howard Murad,  cilt bakımıyla ilgili aklınıza takılan soruları yanıtlıyor.

cilt bakimi sorunlariBen yedi ay Roaccutane tedavisi gördüm. Terapi sırasında püsküren sivilcelerin bir kısmının izi kaldı. 22 yaşındayım. Yaşıma uygun tedavi yöntemi olarak ne yapmam mantıklı ve sağlıklı olur?
Ö. İkiz, 22

H.M.: Cildinizdeki problemler nedeniyle hayal kırıklığına uğramış olmanıza üzüldüm. Roaccutane tedavisinin ağır yan etkilerini yaşamış olmanız zor bir durum; fakat iyi haber, tüm bu etkiler tedavi edilebilir. Çoğunlukla Roaccutane tedavisi çok kuru ve tahriş olmuş bir cilde yol açar. Bunun nedeni aktif maddelerin cildin yağ üretimini durdurması ve tüm yağ etkinliğinin azaltılması için çalışıyor olmasıdır. C vitamini içeren formülüyle hasarlı ciltleri tedavi eden Murad®Environmental Shield serisi, cildinizi onarmaya yardım edecektir, içeriğindeki güçlü antioksidanlar ve saf C vitamini derin kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olurken; cilt dokusunu geliştirir, ton farklılıklarını düzenler. Eğer hala sivilce belirtilerine sahipseniz, yüzde l’in altında salisilik asit içeren yumuşak bir temizleyici kullanın.

Çalışma hayatımda yüzümdeki akne lekeleri beni sıkıntıya sokuyor; aknelerden kurtulmak için hiç şansım yok mu? Bana neler önerebilirsiniz?
N. San, 30

H.M.: Hormonlar, stres, çevresel yaşlanma gibi tüm etkenler 20-30 yaş grubundaki kadınların akne nedenleri arasında yer almaktadır. Aknesiz, parlak bir tene sahip olmak için cildinizi düzgün bir şekilde tedavi etmeniz gerekmektedir.

Aknesiz bir cilt için, hastalarıma öncelikle genel vücut sağlıklarına dikkat etmelerini tavsiye ederim. İleri yaşlarda ve 30’ların başlarında yaşa bağlı hormonal dalgalanmalar sebebiyle akne problemleri hassas ciltler üzerinde büyük etki bırakmaktadır. Düşük seviyede çalışan  östrojen hormonu ani çıkan sivilcelere, kuru bir cilde ve diğer can sıkıcı sorunlara sebep olabilir, iç kaynaklı olan bu problem, 3d.:« vücudunuzu doğru beslenmeyle doğrudan tedavi ederek çözülecektir. İçeriden bakıma ek olarak cildinizi tahriş etmeyecek temizleyicilerle temizleyerek destek vermelisiniz.

Murad Resurgence serisi, içeriğindeki fitoöstrojenle cildinize azalmış olan östrojen hormonunu vererek, hormonal kaynaklı sivilce lekelerini azaltmanıza yardımcı olur. Noktasal | akne tedavisinde, salisilik asit ve kükürt içerikli bir çözümle ani çıkan sivilcelerle mücadele edebilir ve yeni sivilceleri önlemiş olursunuz.

Dışarıdan çözümlere ek olarak, çiğ sebze ve meyvelerle sağlıklı bir beslenme sürdürmek önemlidir. Optimal sağlık seviyesindeki vücut, daha parlak ve daha sağlıklı bir cilt sahibi olmamızı sağlar. Ayrıca kendi duygusal bakımınızı da ihma etmemeniz gerekmektedir.

Unutmamalısınız ki; duygusal bakım yaşa bağlı stresi önlemenize yardımcı olacak ve hormonal dalgalanmaları dengede tutacaktır.

Cildim çok kuru ve yüzümde kızarıklıklar oluşuyor. Birçok doktora gittim ama net bir çözüm bulamadılar. Siz bana ne öneririsiniz?
G. Pakdil, 30

H.M.: Cildinizi görmeden doğru bir değerlendirme yapmak zor olsa da, bana “rosea” ya da “egzama” gibi tıbbi bir sorunla karşı karşıya kalmışsınız gibi geliyor. Bu koşullarda cildiniz ekstra hassas olduğundan, dermatolog gözetiminde bir tedavi almanız gerekir. Cildinizi hafif içerikli nemlendiricilerle nemlendirmelisiniz. Murad®

Redness Therapy serimizin ürünleri, muhtemelen sizin cilt probleminiz için iyi bir çözümdür.

Bu seri; kızarıklık, akne, rosea ve hassas ciltler için tasarlanmıştır.

Ek olarak cildinizin genel sağlığınızın sadece bir bölümünü oluşturduğunu hatırlatıyorum; vücudunuzu tedavi ederek cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Çiğ meyve ve sebzeler yoluyla beslenmenizi destekleyiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*