Düşük yaşayan çiftler ve evliliği ayakta tutmak

Düşük yaşayan çiftlerin ayrılma oranı, sağlıklı hamilelik geçirenlere oranla yüzde 22 daha fazla. İşte evliliğini ayakta tutmak için birkaç ipucu…

Bir bebeği kaybetmek bazı çiftleri daha çok yakınlaştırırken, bazılarını ayırıyor. Psikiyatrist Amanda Itzkoff, “Düşük yapan kadın, eşinin kendisini anlamadığını düşünerek içine kapanabilir” diyor. Bu durum, bebeğinin yanında hayat arkadaşını da kaybettiğini düşünmesine sebep olabiliyor. Özellikle de tekrar düşük yapmaktan korktuğu ve hamilelik anılarını hatırlamak istemediği için cinsellikten uzak durmaya başladıysa… Eğer çift, acıyla baş etmek için farklı yöntemler kullanıyorsa (birisi içine kapanırken, diğeri hissettiklerini dışarıya aktarıyorsa) yanlış anlaşılmalar yaşanabilir.

evlilik

Sonrasında ise suçlama faktörü var. Kadın düşük yaptığı için bedenini suçlayabilir ya da erkek düşükten dolayı kadının hareketlerini eleştirebilir. (“Egzersiz yapmamalıydın!” gibi.) Ve her iki durum da çiftin birbirine kırılmasına sebep olabilir.

Itzkoff, “Eşinin ve senin bu acıyı farklı şekillerde yaşayabileceğinizin ve her zaman aynı bakış açısında olamayacağınızın farkına var. Eğer kavga ediyorsanız, aranızda soğukluk varsa ya da olaydan bir-iki ay sonra hâlâ sevişmek için istek duymuyorsanız, çiftler için rehberlik yapan bir terapiste başvurmayı düşünebilirsiniz” diyor. Bu sadece bir seans da olsa işe yarayacaktır. Eğer düşük sebebi olarak genetik bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, bu ihtimal ile baş edebilmeniz için terapi iyi bir yöntem olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*