Edgardo Osorio’nun tasarımları

Edgardo Osorio’nun tasarımları, insanda kış soğuğunu ve yağmurunu bir an önce geride bırakma isteği uyandırıyor.

edgardoNeon renkler, egzotik deriler ve değerli kumaşları baştan çıkarıcı formlarla şekillendiren KolombiyalI tasarımcının amacı da bu aslında; bizi sıcak sahillere yolculuğa çıkarmak. Miami’de büyüyen, yolu Londra’daki Central Saint Martins’den geçen ve yaşamak için Floransa’da karar kılan Osorio, kariyerinin ilk on yılında Salvatore Ferragamo ve Roberto Cavalli gibi markalar için çalışarak, İtalya’nın hem stilini hem de ustalığını özümsemiş. Tasarımcının Avrupai estetik anlayışını, Amerikan moder-nizmi ve Latin çekiciliğiyle harmanladığı koleksiyonları Harvey Nichols’da satılıyor. Osorio ile ananasları, Floransa’yı ve kadınları yani Aquazzura adını verdiği markasına hayat veren detayları konuştuk.

Ayakkabı tasarlayarak geçirdiğiniz son on yılı nasıl özetlersiniz?

“Çılgın, heyecanlı, tatmin edici ama hepsinden çok inanılmaz bir yolculuk oldu benim için. Ancak çok çalışarak ve kararlılıkla moda dünyasında bir verlere gelindiğini anladım.” Aquazzura ismi nereden geliyor?

“Accjua azzura ifadesinden geliyor. Bu, İtalyanca’da ‘mavi su’ demek. Kendimi bildim bileli deniz ve güneşe aşığım. Aquazzura, İtalya ve Capri Adası gibi deniz ve güneşle iç içe olan yerlere duyduğum aşkı anlatan bir isim. Amacım, İtalya ile özdeşleşen abartılı stil yerine, onun güzel ve zarif yönünü yansıtmak. Bir tasarımı lüks kılan detaylardır diye düşünüyorum. Tıpkı hayatta olduğu gibi.”

Peki, ya logonuzdaki ananas ne anlama geliyor?

“Bu fikir Güney İtalya’da tatil yaparken aklıma geldi. Otomobille gezerken, lüks villaların girişlerine ananas motiflerinin kazınmış olduğunu gördüm ve bu bana çok enteresan geldi. Sonra biraz araştırma yaptım ve ananasın Batı kültüründe misafirperverliği simgelediğini öğrendim. Bu figür bana biraz da doğduğum şehir olan Cartagena’yı ve plajlarında meyve satan kadınları hatırlattı. Ayrıca, kısa süre önce ananasın Asya’da iyi şans anlamına geldiğini öğrendim!”

Markanızı kurmak için neden Floransa’yı seçtiniz?

“Floransa’va Salvatore Ferragoma’vla calısmak için taşınmıştım. Deri işçiliğinde en doğru adresin Floransa olduğunu düşünüyorum. Şehrin yakınlarında dünyanın en iyi zanaatkarlarını ve üreticilerini bulabilirsiniz. Ayrıca, Avrupa’nın en güzel şehirlerinden birinde yaşadığım için kendimi şanslı hissediyorum.”

Kolombiya, Miami, Londra, Floransa…

Bu çeşitlilik stilinize nasıl yansıyor?

“Farklı şehirlerde yaşamış olmak benim için bir şans. Tasarıma farklı açılardan bakmamı sağlıyor.

Estetik anlayışım da bu çeşitliliği yansıtıyor. Kolombiya, Cartagena’da doğdum, Miami ve Londra’da büyüdüm, dokuz yıldan beri de Floransa’da yaşıyorum. Aquazzura, bütün bu şehirlerin üzerimde bıraktıkları etkiyi anlatıyor. Ayrıca bir Latin olarak, kadınları bayağılaştırmadan seksi ve güzel göstermeyi seviyorum.”

Yeni bir ayakkabı tasarlarken neyi aklınızdan çıkarmıyorsunuz? Seksi olmaları olabilir mi?

“Ayakkabılarım her zaman güzel ve kusursuz olmalı, kadınları olduklarından daha da güzel göstermeliler.

Sadece dolapta güzel duran ayakkabılar tasarlamak bana anlamsız geliyor. Bir ayakkabı tasarladığımda, onun rahat, güzel ve modern arasındaki dengeyi yansıtmasını istiyorum. Kadınların ayakkabılarımla gün boyu rahatça yürüyebildiklerini, geceleri de özgürce dans ettiklerini düşünmeye bayılıyorum!” 2013 ilkbahar-yaz koleksiyonunuz için nelerden ilham aldınız?

“Koleksiyonum Meksika’yı, modern sanatı ve kokteylleri anlatıyor! Meksika’da, Isabel Goldsmith’in Careyes’deki Les Alamandas adlı otelinden ilham aldım. Oldukça minimalist bir tasarıma sahip ama renkleriyle çok cüretkar. Orada çektiğim resimlere bakmak, bana otelin kokteyllerini hatırlattı. Bu yüzden koleksiyondaki ayakkabı modellerine kokteyl isimleri verdim; Daiquiri, Pina Colada, Tequila Sunrise…

Biraz da modern sanatı çağrıştıran grafik desenler kullanmak istedim. Hazırlık aşamasında Warhol, Lichtenstein ve Da-mien Hirst’in desenlerinden esinlendim.” Koleksiyonda favori bir parçanız var mı? “Bu, bir babaya hangi çoçuğunu daha çok sevdiğini sormanızla aynı şey. Yani cevap vermek biraz zor! Ama itiraf etmeliyim ki, Sexy Thing ve Amazon modellerini çok seviyorum. Gerçekten Aquazzura tarzını yansıtıyorlar; seksi, modern ve rahat.” Günlük rutininizden bahseder misiniz? “Aslında bir rutinim yok. Çoğu zaman ya İtalya’yı ya da dünyayı geziyor oluyorum. Floransa’da olduğum zamanlar Cafe Giacosa’da kahvaltı yapmayı seviyorum. Sonra toplantılara, denemelere ve şirket işleriyle uğraşmak için atölyeme gidiyorum. Öğleden sonraları da üreticilerle buluşmak için fabrikaya uğruyorum. Floransa’da yaşamayı seviyorum çünkü şehir küçük bir mücevher gibi. Büyükşehir olmasına rağmen küçük ve güzel bir kasabanın rahatlığını sunuyor. Ayrıca, sahile yalnızca bir saatlik mesafede olması da harika.” Stres atmak için ne yaparsınız?

“Spa’ya giderim, hatta bağımlısıyım diyebilirim! Sahile gitmek de bana iyi geliyor.”

Kadınların yüksek topuklara olan merakını düşünürsek; düz ayakkabılar yaratmak da bir tasarımcı olarak hoşunuza gidiyor mu? “Sadece topuklu değil her çeşit ayakkabı tasarlamayı seviyorum. Babetler, hatta terlikler bile güzel tasarlanabilir. Ama elbette en eğlencelisi topuklu ayakkabı tasarlamak, çünkü bir kadını değiştirmesine, daha güzel ve güçlü göstermesine bayılıyorum.”

Kıyafetler gibi ayakkabıların da trendlerden etkilendiğini düşünüyor musunuz?

“İyi bir tasarım zamansız olmalıdır. Ayakkabılar da trendlerden etkilenebilirler, ama benim modellerimin trendy değil zamansız olduğunu düşünüyorum.”
Beğendiğiniz bir moda tasarımcısı var nıı?

“Azzedine Alaîa’yı hep beğenmişimdir.”
Kadınların gerçekten ne istediklerini anlamanın sırrı nedir?

“Bilsem de size söylemezdim! Ben içgüdülerimle hareket ediyorum. Kadınlarla büyüdüm ve hâlâ etrafımda kadınlar var. Ne de olsa, kadın ayakkabısı tasarlamanın bazı avantajları var! Aslında formül çok basit; çoğu kadın ayaklan ağrımadan daha güzel görünmek istiyor. Ben de bu ihtiyaca göre tasarım yapıyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*