Egzersizi Yeni Alışkanlık Haline Getirenler

DÜŞÜNME, YAP!

WH Fitness Editörü Irmak Yaşar, egzersizi yeni yeni alışkanlık hâline getirenlerde en çok rastlanılan durumlara açıklık getiriyor.

BAHANE BULMAK

Beynin sana her köşe başında oyunlar oynar. Bunun için yapabileceğin en iyi şey, egzersizi yapılacak işler listenin bir parçası hâline getirmek. Spor salonuna gideceğin günleri ve egzersize ayırdığın vakti ajandana işaretle ve olmazsa olmazların arasında gör. Erteleme düşüncesi aklına geldiği anda bahane yarattığının farkına var ve hemen kalkıp egzersiz yap.

SORULARSORMAK

Kaygı duymaya başladığın zaman performansın da bundan etkilenir. Hareketleri yaparken egzersiz eğitmenine devamlı “Oldu mu?” diye sorma. O zaten hareketleri yapışını izlemek ve gerektiğinde seni uyarmak için orada. Ne kadar zamanda fit hâle gelirim diye de düşünme. Bırak zaman aksın…

SONRASINI KAÇIRMAK

Egzersizin meyvelerini tam anlamıyla toplamak için öncesinde ve sonrasında yediklerin çok önemli. Egzersiz çıkışında öğün yapacak kadar aç değilsen, ilk bir saat içinde yoğurt ve bir parça tahıllı kraker gibi bir atıştırmalık yiyebilirsin. Protein ve karbonhidratın gücünden faydalanmak (abartmamak koşuluyla) egzersiz sonrası kas yapımına yardımcı olur.

STRES ATMAK İÇİN KICK-BOKS

Ertesi gün hafta sonunun keyfini yaşayacağını düşünürsen, cuma akşamı spor salonunu hafta içi diğer günlere göre çok daha etkin bir şekilde kullanabilirsin. Ayrıca hafta boyu yaşadığın iş stresini atabilir ve daha sağlıklı seçimler yapmak için kendini yüreklendirebilirsin. Aşağıdaki seçeneklerden sana en uygun olanına karar ver ve salonun yolunu tut.

1/YOGA Haftanın yorgunluğundan uzaklaşıp yeniden başlamaya ihtiyacın varsa, canlandırıcı yoga seanslarını tercih edebilirsin. Derin nefesler almak kalp ritmini yavaşlatarak vücudunun rahatlamasını sağlayacak.

Ayrıca eğitmenin yönlendirmeleriyle ‘an’da kalmayı başaracaksın.

2/ZUMBA Sıkıcı bir çalışma haftası mıydı? Dans edecek kadar enerjin varsa, atmanın tam sırası! Kardiyo içeren bir dans seansı sana bu konuda yardımcı olabilir. Ayrıca koreografiye ayak uydurmak zihnini de harekete geçirir.

3/KICK-BOKS Haftalardır uğraştığın proje hüsran mı yarattı? Stres atma zamanı: Kick-boks hem yeteneklerini geliştirir (özellikle de çözmen gereken birden fazla durum olduğunda) hem de çözüme ulaşabilmen için güç toplamanı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*