Ekonomi kadınla çok daha güçlü

ekonomiye kadin gucuBUNDAN bir ay kadar önce Turkcell yöneticileri kapımı çaldı… Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Türkiye israfı Önleme Vakfı (TISVA) işbirliğiyle hayata geçirdikleri “Ekonomiye Kadın Gücü” projesinden bahsettiler. Tam 68 bin dar gelirli girişimci kadın yeni nesil girişimci olma yolunda hızla ilerliyormuş. Turkcell ekibinin benden isteği yeni yıl için bu birbirinden harika 68 bin kadın için bir şeyler tasarlamamdı. Böylece kadınlar tasarladığım şeyleri yaptıkları ürünlere entegre ederek satabileceklerdi.

GUÇLU, YARATICI, ÜRETKEN, GİRİŞİMCİ

Turkcell, neden böyle bir şey yapmak istemiş; çünkü mikrokredi alarak işini büyüten kadınlar, alanında marka olmuş isimlerden koçluk almaya başlayacakmış. El emeği ile üreten kadınları yeni nesil girişimcilere dönüştürme hedefiyle düzenlenen etkinlikler serisinin ilkinde, sağolsunlar beni uygun görmüşler. Ben herhangi bir şey tasarlamak istemedim. Çünkü ekonomiye kadın gücünün logosu olan yaprağı çok beğendim.

Bu yüzden ona sadık kalarak o yaprağın yanma üç yaprak ekledim. Tasarım böylece ilk bakışta kadım temsil eden çiçek gibi duruyor, ayrıca yaprakların her biri kadınları anlatıyor. Güçlüler, yaratıcılar, üretkenler ve girişimciler…

Çizdiğim desen hemen kadınlara gönderildi ve kadınlar hummalı bir şekilde benim deseni ürünlerine entegre etmeye başladılar. Kimi yaptığı mumların üzerine boyadı kimi tülbendin kenarına oya olarak işledi, kimi ürettiği deri çantanın üzerine baskı yaptı, kimi ise keçelerin üzerine desen verdi…

Ama sadece desen tasarlamak bana yetmedi. Dedim ki gidelim bu işlerini büyütüp atölye arkadaşların bazılarının yanma. ^an’iurfaçan kadın girişimci.

Televizyon ekibimi de yanıma aldım. Bu girişimci kadınları destekleyici, pozitif ve güç veren pencereden göstermek istedim. “Burada eşine ve çocuklarına destek olmak isteyen kadınlar var, bana da bu hemcinslerime sadece destek vermek düşer” diye düşünerek yola çıktık.

HERKES DESTEK OLABİLİR

İlk önce Gaziantep’e gittik ve tülbent yapan arkadaşımızı ziyaret ettik. Ardından aynı gün Şanlıurfa’ya geçtik ve işlerini Turkcell’in mikrokredisi sayesinde büyüten, kendisine atölye açan arkadaşımızı ziyaret ettik. Ertesi sabah ise Diyarbakır’a gittik ve orada yaptığı deri ürünlerini pazara yetiştiremeyen arkadaşımızı gördük. Tüm bunları programa çektik.

10 Aralık’ta ise bu işbirliğimizin basın toplantısı İstanbul’da yapıldı. Etkinlik sonunda kadınların üretimleri podyumda mini bir defile ile sergilendi. Çorbada daha da fazla tuzum olsun istediğim için basın toplantısı için yakasında ve kollarında yaprakları olan özel olarak bir tulum tasarladım. Eğer sizler de benim gibi düşünüyorsanız tulumu, Ekonomiyekadingucu.com sitesinden satın alıp bu harika kadınlara destek olabilirsiniz.

Basın toplantısında söz alan Turkcell Kurumsal Sosyal Sorumluluk, Sponsorluk ve STK İlişkileri Direktörü Zeynep Özbil, “Turkcell olarak girişimci kadınlarımıza fırsat eşitliği yaratmak hedefiyle yola çıktık. Projeyi başlatmamızın üzerinden henüz bir yıl geçti. Bu kısa sürede girişimci kadın sayımız 55 binden 68 bine ulaştı. Ekonomik destek kapsamında 1 milyon TL mikrokredi oluştu” dedi.

Tülin Şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*