Emilio Puccınin kaleydoskop desenleri

İtalyan aristokrat bir aileden gelen Emilio Puccınin kaleydoskop desenleriyle modayı hiç olmadığı kadar ‘Akdenizli’kıldığı markası ve çağları aşan stili yeni bir kitapta ölümsüzleşiyor.

Emilio Pucci

1960’ların pop renkler ve geometrik desenlerle bezeli modasını ve günümüzün dijital baskı akımını kavramak için incelenmesi gereken tek bir tasarımcı varsa, o da bu iki farklı çağı koleksiyonlarıyla birbirine bağlayan Emilio Pucci’dir. İlk tasarımını 1950’lerde, kendisinin de tutkunu olduğu kayak sporu için yapan Pucci, Floransa’lı aristokrat bir aileden geliyordu ve her İtalyan erkeği gibi stilden iyi anlıyordu. Diğer hemcinslerinden farkı ise kadınları da iyi anlıyor olmasıydı. Bunun kanıtı, Marilyn Monroe ve Jackie Kennedy’den Kate Hudson ve Ni-cole Kidman’a uzanan bol yıldızlı hayran listesiydi.

Pucci’nin Capri Adasında açtığı ilk butik, Akdeniz’in en taşkın renklerinin, kaleydoskopu çağrıştıran desenler aracılığıyla, uçuşan fular ve elbiselerde buluştuğu bir adresti. Bu noktadan dünyanın farklı köşelerine, o hipnotik desenleriyle yayılmaya başlayan Pucci, moda dünyasında 1960’la-rın jet-set yaşam tarzının ve 1970’lerin hippi ruhunun temsilcisi olup çıktı. Ayrıca, markalaşma sürecinde dekorasyon ve spor giyim gibi farklı alanlarda da tasarım çalışmaları yaparak birçok ilke imza attı. Pucci’nin içinde büyüdüğü ihtişamlı hayat, ölümsüz bir vizyondu artık.

1992’deki ölümünün ardından kızı Lau-domia’nın imaj direktörlüğündeki marka, Christian Lacroix ve Matthew VVilliamson gibi desen ve renk fetişi olan başka tasarımcıları ağırladı. Norveçli Peter Dundas 2009’dan beri Pucci’nin kreatif direktörü.

Sarı bukleleriyle İskandinav Mitolojisinden çıkagelmiş gibi duran Dundas, İtalyan markanın özündeki desenleri, işlemeler ve transparan kumaşlarla anlatarak Pucci siluetini yeniden çağdaş ve arzulanır kıldı. Dundas devrimiyle gücüne güç katan yarım asırlık marka ve kurucusunun geride bıraktığı tasarım mirası, şimdi, yüzlerce fotoğraf ve çizim eşliğinde Taschen Yayınlarından çıkan Pucci kitabında derlendi. 1960’ların hakimiyetindeki yeni sezonu özümsemek ve Akdenizli markaya olan hayranlığımızı tazelemek için başvurulması gereken bir eser.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*