Enginar’ın faydaları

Papatyagiller familyasından olan enginar, en çok Güney Avrupa ve Akdeniz çevresinde yetişiyor.

Cynarin içeren bu sebzenin tüketilmesi, karaciğer ve safra kesesinde biriken nikotin, alkol ve yağın vücuttan atılımına yardımcı oluyor. Ayrıca vücuttaki amonyak ve kolestrolü azaltıyor. Bol A ve B vitamini içeriği sayesinde atardamar kireçlenmesini önlemeye yardımcı oluyor.

Enginar

100 gram, taze ve çiğ enginar yalnızca 80 kalori. İçinde 3 gram protein, 7,8 gram karbonhidrat, 0,2 gram yağ, 1,5 gram lif, 70 mg fosfor, 55 mg kalsiyum, 0,8 mg demir, 45 mg sodyum, 330 mg potasyum, 30 mg magnezyum, 0,5 mg çinko, 280 IU A Vitamini, 0,15 mgr Bl Vitamini, 0,05 mgr B2 Vitamini, 0,7 mgr B6 Vitamini ile 10 mgr C Vitamini içeriyor. Uzmanlar, enginar alırken genelde temizlenmişlerin tercih edildiğini ancak hemen tüketilmezse vitamin ve mineral kaybının fazla olacağını söylüyor.

Kim Kardashian’ın kız kardeşi Kendall Jenner, geçtiğimiz ay formunun sırlarını açıkladı. Bîr blog yazısında, iştahını dizginlemek ve bastırmak için duvarlarını Baker-Miller pembesine boyadığını söyleyen Jenner, güne detoks yeşil çayıyla başladığını da paylaştı. Polifenol zengini yeşil çayda, E, C ve K vitaminleri bulunuyor.

Keten tohumu yağı, içerdiği bitkisel Omega-3 yağ asidine bağlı olarak damar sertliğini önlemeye, kan lipid seviyelerini ve kan basıncını düzenlemeye yardımcı oluyor. Ayrıca yapılan araştırmalar keten tohumu yağının, kalsiyum «milimini de artırdığını belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.