Erkek Modasında Renkleri Bilen Kullanmalı!..

erkek modasi renkERKEK modası artık eskiden olduğu gibi sadece belli kalıplar, modeller ve renklerden ibaret değil. Kadın koleksiyonları kadar olmasa da son yıllarda erkek koleksiyonlarında da artık ciddi bir genişleme var. İtalyan erkeklerinin yıllardır vazgeçemedikleri renkli giyimleri artık tüm dünyayı etkiledi ve artık her milletten erkek rengarenk pantolon ve ceket kullanmaktan çekinmiyor.

Bu tespitime Türk markaları ve erkekleri de dahil… Zaten Türk erkek giyim markalarımız (Damat, Hatemoğlu, Karaca, Vakko, Beymen, Süvari) alanlarında hem kalite hem de koleksiyon zenginliği açısından cidden çok iyiler.

Buna Türk ayakkabı markaları da dahil… Bunda tabii en başta kaliteli üretim yapan tekstil ve deri sanayisi olan bir ülke olmamız etken.

AMAN DİKKAT!..

Ama renkler, desenler çok moda, artık herkese cesaret gelmiş derken yine de belli bir çizgiyi korumakta fayda olduğunu unutmamak lazım.

Abartmamak çok önemli ve en önemlisi tüm bu renkleri, aksesuarları, desenleri kullanırken klas görünmesini bilmek. Örneğin, gözüme batan birkaç şeyi vurgulamak istiyorum.

Daha önce de yazmıştım, ceketlerin kol ve pantolonların paça boyları çok önemli; kendinize göre adapte ettirmek için mutlaka bir terziye uğramalısınız. Çünkü dökülen paça boyu kadar rahatsız eden başka bir görüntü yoktur.

İkincisi, şirketlerin uyguladığı “casual friday”, yani “serbest cuma”nın da bir adabı olmalı tabii ki. Serbest diye üzerinde hayat hikayeniz yazan polo tişörtlerden kaçınmalısınız. O şekilde cuma günü işe gidip, sonra da “hadi çok ciddi bir toplantı çıktı” deyip üzerine bir blazer ceket geçirmek, daha da kötü bir görüntü demektir. Çünkü bu durumda iki iddialı yaka savaşacak demektir.

Polo yaka ile blazer ceketin yakalan, her ikisi de çok güçlü bir duruşa sahiptir, bu nedenle bir araya gelmemeleri gerekir; ne kadar “casual friday” olursa olsun, hele ki kurumsal bir ortamda.

İDEAL RAHATLIK NASIL OLMALI?

erkek modasi renkleriideal bir “casual friday” giyimi şöyledir:

Bej rengi kanvas bir pantolon üzerine açık mavi tonlarda bir gömlek ve kahve tonlarında deri bir ayakkabı ve en önemlisi, çorap. Çoraplarınız böyle bir kombinde mutlaka bej, kahve ailesine ait gruptan olmalı.

“Casual friday” için hem casual hem de şık bir başka kombin örneği ise, biraz daha sportif kesime sahip blazer ceketlerdir. Bunlar da son yıllarda rengarenkler; fakat kurumsal bir yerde çalışıyorsanız o zaman beyaz, bej, camel rengi, mavi tonları tercih etmenizi öneririm. Yok biraz daha kreatif bir sektörde çalışıyorsanız, o zaman daha cesur renkleri tercih edebilirsiniz. İçine veya yuvarlak yaka tişört giyebilir ve boynunuza bir sal bağlayabilirsiniz. Ceketin altına ise iyi kesime ve renge sahip bir jean. Solmuş, aşındırılmış bir blucini kesinlikle haftasonuna bırakmalısınız.

Böyle bir kombinin altına son yıllarda çok moda olan bir ayakkabı modeli var onu kullanmanızı öneririm. Bu ayakkabın ismi birçok yerde gerek kadınlar gerekse erkekler için “Tod’s modeli” olarak geçiyor. İsmin kaynağı, Tod’s markasının bu modele öncü olmasına dayanıyor. Biraz mokasen biraz babet karışımı, hem şık hem de rahat olabilen ender ayakkabı modellerindendir. Alt tabanında bulunan toplar sayesinde ortopedik bir görev de görüyor. Bu ayakkabı modelini “casual friday” görünüşünüzde rahatlıkla kullanabilirsiniz…

Tülin Şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*