Buradasınız : Ana Sayfa // Erkek Sağlığı // Erkekleri Prostattan Koruyan Besinler

Erkekleri Prostattan Koruyan Besinler


prostatIllinois Üniversitesi’nden bilim adamlarının yaptığı deneyde, ilk gruptaki farelere domates tozu, ikinci gruptakilere soya tohumu, üçüncü gruptakilere de domates tozu ve soya tohumu verildi. Son gruptakilere ise her ikisi de verilmedi.

Bilim adamları, 4-18 hafta sonunda domates ve soyayı birlikte tüketen farelerde prostat kanseri riskinin azaldığını gördü. Bu farelerin sadece yüzde 45’inde kansere rastlanırken, domates tozuyla beslenenlerin yüzde 61’i, soya tohumu tüketenlerinse yüzde 66’sı kansere yakalandı.

Araştırmaya imza atanlardan Krystle Zuniga, fareler üzerinde yapılan deney sonuçlarının, 55 yaşındaki bir erkeğin haftada 3-4 kez domates ve günde 1-2 kez soya ürünleri tüketerek prostat kanserinden korunabileceği anlamına geldiğini vurguladı.

Bilim adamlarından John Erdman de likopen takviyesi almaktansa tüm bir domatesi yemenin, isoflavon takviyesi yerine soya sütünün içilmesinin daha etkili olduğunu belirtti.

Konuya ilişkin makale, “Science Daily” dergisinin internet sitesinde yer alıyor.FaceBook Ekle Bunu, FaceBook Share Twitter Ekle Bunu, Twitter Share Digg Ekle Bunu, Digg Share” title= ”Google MySpace Ekle Bunu, MySpace Share Technorati Ekle Bunu, Technorati Share ”Delicious


Etiketler:

Yorum Yapın

yukari