Evde Saç Boyarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Biz kadınlar kendimizde değişiklik görmek istediğimizde en önce yaptığımız iş saçımızı boyamaktır. Ama artık eskisi gibi ( özellikle çalışan kadınlar )kuaförler de zaman harcayıp, gereksiz para harcamalarına gerek kalmadan kendilerine de sırf değişiklik olsun diye evde kendileri boyama işlemine geçiyorlar.

sac boyama

Yalnız bunu yaparken dikkat etmemiz gereken noktalar vardır, aşağıdaki uyarılara lütfen dikkat ediniz.

1: Saçınız için doğru renk

Öncelikle yapmanız gereken şey doğru saç renginizi bulmaktır. Sırf değişiklik olacak diye sürekli saçlarınızı boyayarak saçlarınızı mahvetmeyiniz. Mesela, eğer cildiniz sarışın veya buğday tonlarındaysa o zaman kırmızı, kestane rengi, bakır veya kızıl – kahve tonlarını tercih edebilirsiniz. Cildiniz beyaz veya kırmızıysa, o zaman küllü renkleri ve bej tonlarını deneyin.

2: Saçlarınıza bakım yapın

Saçınızı boyamadan önce saçlarınızın buna uygun olup olmadığına dikkat ediniz. Eğer saçlarınız cansız, kuru ve kırıklar varsa boyamak pek de iyi olmayabilir. Öncelikle saçlarınızdaki kırıkları aldırarak ve 1 hafta boyunca belirli aralıklarla bakım yaparak saçlarınızı canlandırınız. Bunu da içinde B ve E vitamini gibi nemlendirici ürünlerle yapabilirsiniz.

3: İyi bir yöntem belirleyin

Saç bakım uzmanları öncelikle yıkanınca çıkan ve yarı kalıcı boyaları tavsiye etmektedir. Çünkü onlar saça daha az zarar vermektedir. Boyama işlemine başlamadan önce mutlaka talimatları okuyunuz böylece uygulamanız daha basit olur.

4- Saç rengini korumak için

Saçınızı boyadıktan sonra rengini muhafaza etmek için saç kurutma makinelerinden, ısısı yüksek şekillendiricilerden, güneşten, tuzlu sudan uzak durunuz. Çünkü bunlar hem saçın yıpranmasını hem de solmasına sebep olur. Saçlarınızı canlandırmak için boyalı saçlar için üretilmiş bakım ürünleri kullanınız.

Bunlara dikkat:

• Rengin tutması için saati ayarlayın.

• Eski bir gömlek giyin ve eski bir havlu kullanın.

• Başlamadan önce mutlaka kullanım kılavuzunu okuyun.

• Boyamaya başlamadan önce bütün gereçlerin tam olduğundan emin olun.

• Saçınızın etrafındaki cildin lekelenmemesi için biraz vazelin sürün, ancak saça bulaştırmamaya dikkat edin.

• Saçları bölerken ve boyayı dağıtırken geniş ağızlı bir tarak kullanın.

• Boya sürerken mutlaka eldiven kullanın.

• Cilde bulaşan boyayı ıslak mendil, şampuanlı veya cilt temizleyicili pamuk ile silin.

Bunlardan kaçının

• Cereyan yapan bir yerde ya da çok sıcak yerde oturmayın. Bu uygulama sürecini ve sonucu etkileyebilir.

• Saçınız açık kahverengiden daha koyuysa renk açıcı ya da sarartıcı maddeler kullanmayın. Aksi takdirde saçınız turuncu olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*