Ezgi Kıramer, Türkiye’de stiliyle ilham veren kadınların başında geliyor

Yves Saint Laurent’ın “Bir elbisede önemli olan elbisenin kendisi değil; onu giyen kadındır” sözünü doğrularcasına, giydiği kıyafetlere kendi ruhunu katan Ezgi Kıramer’le gerçekleştirdiğimiz özel çekim sonrasında stilini ve Luxury Shoppers’ı konuştuk.

Ezgi Kramer

Ezgi Kıramer, Türkiye’de stiliyle ilham veren kadınların başında geliyor. Hatta ünü çoktan bu sınırları aştı bile. Sokak modası blog’larını takip ediyorsanız, Milano ya da Paris’te çekilen bir fotoğrafına mutlaka denk gelmişsinizdir. Büyük ihtimalle Luxury Shoppers’ı zaten biliyorsunuz. Ezgi Kıramer’le biraz geçmişe dönüp şu anki işinin nasıl başladığını ve ortaya çıkış sürecini soruyoruz. Bilkent Universitesi’nde işletme okurken son yılma geldiğinde bir karar aşamasında bulmuş kendisini. Lisansüstü eğitimine devam edecekse bunun moda, tasarım ya da sanatla ilgili olması gerektiğini düşünmüş. Polimoda’da moda yönetimi okuyan Ezgi Kıramer, “Sanatın her adımda hissedildiği Floransa’da olmak istediğime karar vermiştim. Orayı yaşamak bana ve kişisel gelişimime çok şey kattı” diyor. Floransa’dan döner dönmez Vakko’da çalışmaya başlamış ve Luxury Shop-pers’daki ortağı Lian Kebudi’yle burada tanışmış. “Vakko benim için harika bir tecrübeydi. Lian’la tanışmam, bu deneyime harika bir dostluk ekledi” diyor.

“ALIŞVERİŞİMİ ASLA SEZON BASINDA BİTİRMEM”

Vakko’dan ayrılan ikili, güçlerini birleştirerek Luxury Shoppers adını verdikleri alışveriş danışmanlığı şirketini kurmuşlar. Luxury Shoppers’la ilgili, “Alışveriş danışmanlığı işi Vakko’da çalışırken çok organik gelişti. O dönem tanıdıklarımız alışverişe geldiğinde yardımcı olup yol gösteriyorduk. Yavaş yavaş bir talep oluşmaya başladı. Evlerine gidip bakmamız, yardımcı olmamız ve stil oluşturmamız istendi. Böylece önce tanıdıklarımızda tecrübe edindiğimiz bu işi, profesyonel olarak yapmaya başladık” diyor.

Başkalarına danışmanlık yaparken, kendisi için nasıl bir yol izlediğini sorduğumuzda, “Alışverişimi asla sezon başında bitirmem. Kafamda belirlediğim parçalar olur ama sezon içerisinde, zamanla almayı tercih ederim. Bu sürede hem bana ilham veren şeylere göre isteklerim şekilleniyor, hem de heyecanı yaşatmış oluyorum. Üstelik indirim zamanlarını da yakalayabiliyorum” diye cevap veriyor.

Şu an stil ikonu olarak gördüğümüz isimlerin bile geçmişte çok farklı seçimler yapabildiğini hatırlatıyoruz: “Ben de şaşırıyorum eski fotoğraflarıma baktığımda. Çok ‘girly’ giyindiğim dönemler var; herhalde yaşla ilgili. Klasiğe yakın giyindiğim ya da eklektik olduğum zamanlar var. Ama yine geriye döndüğümde gardırobumda ipek beyaz gömleklerin ve pilili bol pantolonların eksik olmadığını da görüyorum. 12 sene önce aldığım pantolonu hala giydiğim oluyor.” Şimdiki stilini tanımlarken bunun zaman içerisinde oluşan bir karakteri olduğunu; ama özünde hep aynı kaldığını vurgulayarak ekliyor; “Kendime baktığımda merkezde hep şık ve çabasız bir görünüm var. Genelde renk ve desen karıştırmayı severim ama bunu feminen ve minimalist bir tavırla yaparım.”

Aynı minimalist tavrı işine de yansıtan Kıramer, Luxury Shoppers’m yakaladığı başarıyı da buna bağlıyor: “Farklı olmak için özel bir çaba göstermedik. Sevdiğimiz şeyleri sade, basit ve şık bir şekilde sunmaya çalışıyoruz. Çaba sarf etmemek belki de o farkı yaratıyor ve böylece başarıyı beraberinde getiriyor.”

Kişisel stiliyle ilham veren Ezgi Kıramer’e, ilham kaynaklarını sorduğumuzda genel olarak yaptığı seyahatlerin, gezdiği sergilerin ve okuduğu, dinlediği, yediği, içtiği, dokunduğu her şeyin bir ilham kaynağı olabileceğini söylüyor: “Hepsi bilinçaltımda bir yerlerde ve bir gün çıkacakları zamanı bekliyorlar.”

2013 ilkbahar-yaz sezonunda Alexaııder VVang’in uzun sandaletlerini beğenen Ezgi Kıramer, “Kenzo, tüm koleksiyonuyla iki sezondur takip edip severek aldığım markalardan biri. Celine de özellikle resort koleksiyonunun her parçasıyla benim olabilir” derken; minimal tarzını yansıtan Phoebe Philo, Raf Simons ve Nicolas Ghesquiere’in en sevdiği tasarımcılar olduğunu da ekliyor.

Son olarak bir kıyafeti tamamlayan en önemli unsurun tavır ve kendine güven olduğunu belirten Ezgi Kıramer, aslında başarılı bir stilin anahtar kelimelerini de ortaya koymuş oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*