Buradasınız : Ana Sayfa // Yemekler // Ezogelin Çorbası Yapılışı

Ezogelin Çorbası Yapılışı


HAZIRLANIŞI: Kırmızı mercimeği, pirinci, buşguru bir süzgece alıyoruz ve yıkayıp süzüyoruz. Üçünü birlikte tencereye koyuyoruz. Üzerine su koyarak 10 dakika kadar pişiriyoruz. Soğanı yemeklik doğruyoruz.

Ayrı bir tencereye sıvıyağı ve tereyağı koyuyoruz. Soğanı ilave ederek kavuruyoruz. Unu ilave ediyoruz, kavurmaya devam ediyoruz. Kuru naneyi ve pul biberi koyarak karıştırıyoruz. Salçayı koyarak karıştırıyoruz. Salçanın kokusu da çıkınca soğuk suyu ve et suyunu döküyoruz. Çok fazla su koymuyoruz ki kıvamını kaynadıktan sonra ayarlayabilelim.

Kaynayana kadar çırpma teliyle karıştırıyoruz. Kaynayınca mercimeği, bulguru ve pirinci suyuyla birlikte diğer tencereye aktarıyoruz. Sıcak su ekleyerek kıvamını ayarlıyoruz. Şehriyesini koyuyoruz. Tuzunu atıyoruz ve şehriye pişene kadar pişirdikten sonra servis ediyoruz.

ezogelin-corbasi

EZOGELİN ÇORBASI

1 çay b. kırmızı mercimek
yarım çay b. pirinç
yarım çay b. bulgur
yarım çay b. tel şehriye
1 soğan
2 çorba k. tereyağı
2 çorba k. domates salçası
2 çorba k. un
2 çorba k. kuru nane
1 tatlı k. pul biber
1 su b. et suyu
sıvıyağ
tuz
suFaceBook Ekle Bunu, FaceBook Share Twitter Ekle Bunu, Twitter Share Digg Ekle Bunu, Digg Share” title= ”Google MySpace Ekle Bunu, MySpace Share Technorati Ekle Bunu, Technorati Share ”Delicious


Etiketler:

Yorum Yapın

yukari