Fashion Week’in ardından…

BİR İstanbul Fashion Week daha atlattık. Bu seneki IMG ve Doğuş Grubu ortaklığında yapıldı. Herkes nasıl olacak diye merak içindeydi. IMG New York,

Fashion WeekBerlin, Madrid, Sydney, Miami gibi birçok yerde Mercedes Benz Fashion Week zincirlerini çok iyi bir şekilde oturtmuş ve yönetiyor.

IMG sadece Fashion Week’ler yapan ya da sadece model yöneten bir ajans değil. Spor etkinlikleri, televizyonlara prodüksiyonlar, starlara yönetim danışmanlığı gibi hizmet şemsiyeleri çok geniş. Doğuş Grubu’nu ise anlatmama gerek yok… Bana göre Doğuş Grubu’nu en başta farklı kılan global bakış açısı ve Türkiye’ye nasıl faydalı olabiliriz diye düşünme şekilleridir. Sonuç olarak bu sene kusursuz bir İstanbul Fashion Week oldu.

Örneğin podyumdaki ışıklar kusursuzdu. Biz mankenler için o ışıklar çok önemlidir. İnsanı rezil de eder, vezir de… Işıklar tam olması gerektiği gibiydi, yoğun bir şekilde tam karşıdan verilmişti, yani basın mensuplarının tam arkasından. Böylece fotoğraflar gölgesiz çekilebilecekti. Kulislerin düzeni, görevliler, girişler, çıkışlar, yapılan anonslar, vb.. Bunların ötesinde bir düzen ve organizasyon olduğu için içeride bir sakinlik vardı.

BUNDAN BÖYLE NE OLMALI, NASIL OLMALI?

İstanbul Fashion Week’te bu yıl da ağırlıklı olarak tasarımcılar vardı. Etkinliğin ilk başladığı yıllarda Koton, Damat/Tween, Mavi gibi markalar iki üç sezon katıldı, ardından da çıktılar. Bence etkinlikte yine tasarımcılar olmaya devam etmeli. Çünkü uluslar arası arenada gelecek vaat eden çok sayıda tasarımcımız var. Özlem Kaya, Simay Bülbül, Lady İmam, Gamze Saraçoğlu gibi isimleri IMG yıldız takıma çıkarabilmeli. Ama etkinlikte mutlaka Türk hazır giyim markaları da olmalı. Koton, İpekyol, Twist, Machka, Damat/Tween, Yargıcı, Batik, Silk&Cashmere, Mavi, Kip, Sarar, Network, Mudo, Desa, Derimod, Hotic.gibi çok sayıda değerli markamız var. Bunlar önümüzdeki sezon mutlaka katılmalı.

Bu markaların defile yapmaya ihtiyacı yok belki ama IFW global takvime girdiğine göre, tüm dünyaya böylesine başarılı hazır giyim markalarımız olduğunu göstermeliyiz. Tüm dünyada sadece hep bilindik hazır giyim markaları olmadığını Türkiye’nin göstermesi gerekiyor. Dünyanın en iyi markalarına kaliteli üretim yapan Türkiye’nin artık kendi hazır giyim markalarını dünya aleme gösterme vakti geldi.

İster deri üretelim ister çorap, ister pamuklu elbise üretelim ister kot pantolon, bu ülke bütün hazır giyim ürünlerini en kaliteli şekilde üretip çıkarabiliyor. Bir zamanlar tüm dünya Çin’e gitti ama sonra herkes geri geldi. Eve orası ucuzdu ama kalitesi de aynen öyle idi.

O yüzden hazır giyim markalarımız önümüzdeki sezon IMG’nin global entertainment desteğini alarak etkinlikte yer almalı. İlk bakışta Mercedes Benz N.Y Fashion Week’e BCBG, DKNY, Michael Kors gibi dev markalar katılıyor, doğru. Ama unutmayalım ki bir zamanlar onlar da işe küçük adımlarla başlamışlardı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*