Fazla Şekerli ve Yağlı Yiyeceklerden Uzak Durun!

Fazla şekerli ve yağlı besinler ciltte sivilce ya da kızarıklıklara yol açabiliyor. Yapılan araştırmalar, doymuş yağ oranı düşük beslenme şeklini tercih edenlerin cildinde bozulmaların daha düşük olduğunu ortaya koyuyor. Ancak tamamen yağsız beslenmek de doğru seçim değil. Çünkü cilt sağlığı için gerekli olan A ve E vitamini de yağda eriyor. Bu nedenle zeytinyağı, ayçiçek yağı gibi bitkisel sıvı yağları sofranızdan eksik etmemenizde fayda var!

beslenmek

SEBZE, MEYVE VE SALATA HER ÖĞÜNÜNÜZDE OLSUN

Uzmanlar hem vitamin ihtiyacı hem de sıvı içerikleri açısından günde 5-6 porsiyon meyve yemenin çok önemli olduğunu vurguluyor. Çünkü bu yiyecekler, posa içerikleri ile bağırsak çalışmasını düzenliyor ve vitamin ihtiyaçlarını karşılıyor. Ayrıca antioksidanlar açısından da oldukça zenginler.

BESLENMENİZDE BU YİYECEKLERE ÖNCELİK VERİN

Günde 2-3 ceviz ya da 5-10 badem tüketmeye özen gösterin. Badem ve ceviz, çinko ve omega 3 açısından oldukça zengin besinler. Ayrıca cilt temizleyici özellikleri bulunuyor.

Elma, E ve B 3 vitamini açısından zengin. Her gün bir adet yemeniz önemli!

Portakal ve mandalina gibi turunçgiller, tüm damar sağlığını koruduğu gibi cilt yüzeyindeki damarlarda da etkili.

Ekmek seçerken, tam tahıllı olanlarını tercih edin. Tam tahıllılar, B grubu vitaminler açısından zengindir.

Yoğurt, önemli bir kalsiyum kaynağı olduğu gibi, cildi de parlaklaştırır.

Ispanak, brokoli ve kereviz antioksidan özelliğinden dolayı beslenmemizde bulundurulmalı. Zeytinyağı, ciltteki kırışıklık ve yaşlanma etkilerini azaltır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*