Fransa’nın Manchester”ı olarak anılan Mulhouse

Galatasaray Daikin bayan voleybol takımına şampiyonlar ligi grubundaki son maçında destek için Mulhouse’a gittiğimizde küçük bir Noel masalının da içine düştük.

Fransa’nın Manchester”ı olarak anılan Mulhouse’a vardığımda ilk şaşkınlığı havaalanında yaşadım. Yan yana duran çıkış kapılarından biri İsviçre’ye, diğeri Fransa’ya açılıyordu. Doğru kapıyı bulup dışarı çıktığımda iki derecelik buz gibi hava beni selamladı.

mulhouse

Orada olmamızın asıl sebebi Galatasaray Daikin bayan voleybol takımını Şampiyonlar Ligi grubundaki son maçında desteklemekti. Dünyada ilk kez bir takımın sponsoru olan Daikin Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Tuna Gülenç, “Japon klima devi Daikin olarak Türkiye’ye büyük bir yatırım yaparken toplumsal gelişime, spor ve sanata verdiğimiz desteği Galatasaray bayan voleybol takımıyla sürdürüyoruz” dedi.

Peki neden kadın voleybolu? Onu da açıkladı: “Son yıllarda elde edilen başarılar bize ilham verdi. Sporcu genç kızlarımızı teşvik etmek, kız çocukları için model olmak, aileler üzerinde teşvik edici etki yaratmak istiyoruz. Sporun gençler, dolayısıyla toplumun gelişimi için önemli bir araç olduğuna inanıyoruz.”

Mulhouse takımını 3-0 gibi ezici bir skorla yenip Şampiyonlar Ligi grubundan lider olarak çıkan kızlarla maç sonrası yemekte buluştuk. Takımın en tecrübeli oyuncularından Necla Esepaşa, voleybola olan sevgisini anlatırken gözlerinin içi gülüyor. “Bir daha dünyaya gelsem, yine bu mesleği isterim” diyerek işine olan tutkusunu dışa vuruyor. “Peki kızınız da sizin mesleğinizi seçsin ister misiniz?” sorusuna yanıtı şaşırtıcı değil: “Benim için dünyanın en güzel mesleği bu, tabii ki isterim ama karar onun.”

EN BÜYÜK OTOMOBİL MÜZESİ

Takım şehirden ayrılıp İstanbul’a döndüğünde, biz de Mulhouse ve Colmar’ı keşfe çıktık. Hafif yağan kar, süslü sokaklar, muhteşem bir mimari ve çalan Noel şarkıları eşliğinde bambaşka bir dünyadaydık. Kabul, Mulhouse çoğu insanın seyahat listesinde olmayabilir ama aslında harika bir sebebiniz var: Dünyanın en büyük otomobil müzesi Çite de l’Automobile, Schlumpf kardeşlerin akla hayale sığmayan koleksiyonunu sergiliyor! Dünyadaki ilk otomobilden, en büyük Bugatti koleksiyonuna kadar eşsiz bir tarihi barındıran sergi, otomobille ilgilenmeyenlerin bile ilgisini çekiyor.

Noel zamanı yurt dışında olmanın en güzel taraflarından biri de, meydanda kurulan Noel pazarlarını gezmek. Mulhouse’a göre daha turistik bir yer olan Colmar’daki pazarda bayram ruhu hissediliyor.

Küçük evlerin ortasından geçen kanal nedeniyle Little Venice (Küçük Venedik) adı verilen bölgede insan, her an karşısına bir masal kahramanı çıkacak gibi hissediyor çünkü rengarenk evlerle muhteşem doğanın birleşimi, çocuk kitaplarında yer alan illüstrasyonlar kadar renkli.

Fransa’nın kuzeyi ya da İsviçre’ye yolunuz düşerse bu küçük şehirlere mutlaka uğramalısınız. Seyahat planları yaparken Galatasaray Daikin bayan voleybol takımını da unutmayın, belki Avrupa’nın bir şehrinde siz de onlarla karşılaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*