Giyinmek kadar aksesuar kullanmanın da bir sanatı var

Giyinmek kadar aksesuar kullanmanın da bir sanatı var. Bu gizli dili öğrenerek hem zaman kazanıp hayatınız kolaylaştırmanız, hem de şıklığınıza yapılan övgüleri kabul etmeniz mümkün. Svvarovski’nin başucu kitabından sırlar ve ötesi…

taki aksesur

Bu yazıyı yazmamının dünyanın en büyük bankalarından birine borçluyum, kulağa biraz garip geliyor ama doğru. Kadınlar Günü’nde hanım çalışanlarına hem moda anlamında hayatlarını kolaylaştıracak bilgiler vermem, hem de ışıl tılı bir sürpriz yapmam için benden bir konuşma istediler. Konu “Accesorize to Povver” olarak belirlenmişti. 15 senedir bu dünyanın içinde olup mücevherle ilgili konuşmalar yapan ve mesleki deformasyon sonucu her gördüğü kadının takılarını inceleyip gizli bir “kim şık, kim rüküş” yarışması düzenleyen bir kadın olarak bu projenin hazırlanmasından da, konuşmanın kendisi kadar keyif aldım.

Kurumsal dünyaya yakışır bir sunum hazırlamanın peşine düşmüşken sevgili Svvarovski ekibi, yeni çıkan harika kitapları “Mul-tifacets Style Yourself VVith Jewellery”yi göndererek projemi bilmeden desteklemiş oldu. Kitapta yer alan stil ikonu Anna Dello Russo şöyle diyor: “Kurallardan nefret ederim. Benim için gala ya da davet için farklı mücevherler yoktur ama aksesuar konusunda tek bir öneri yapacaksam şunu söyleyebilirim: ‘Kraliçe Elizabeth’le tanışacaksanız, tüm takılarınızı evde bırakın, onun mücevherleri, ‘mücevher’.” Ben onun kadar kuralsız olamayacağım; aksesuar kurbanı gibi görünmeden zarif olabilmeniz için kendi önerilerimle Svvarovski’nin kristal ışıltılı kitabından harman-ladıklarımı okumanızı öneririm.

İlk gerçeğimiz şöyle: Dünyanın en güzel kıyafeti bile yanlış aksesuarla mahvedilebilir ya da kraliçelere layık mücevherler uygunsuz elbise seçimleriyle ışıltısını kaybedebilir. Şahsi olarak, bir diğer kuralın da şu olduğuna düşünüyorum; eğer adınız Lady Gaga değilse, “siz takıları takın, takılar sizi değil.”

ŞIKLIĞIN GİZLİ KODLARI

İş dünyasında yer alan; bununla beraber sevecen anne ve baştan çıkarıcı eş rollerinin tüm sorumluluğunu hisseden kadınlar; doğru yerde, doğru takı kullanıp ve sadece takılarını değiştirerek günün her saatine kolayca uyum sağlayabilirler. Önerim, ofis çekmecenizde acil ihtiyaç kutunuzun yanma minik de olsa bir takı sandığı ilave etmek.

İş kadınlarıyla başladık, onlarla devam edelim. Hem otorite sahibi olmanın, hem de şık görünmenin zorlukları var ama korkulduğu kadar da değil. Bu konuda en beğendiğim tasarımlardan biri Svvarovski’nin Nirva-na yüzüğü; bir klasik haline gelen bu tasarım, neredeyse var olan her rengiyle iş hayatında gerçek bir kurtarıcı rolü oynuyor ve duruşunuza pozitif bir ünlem nidası eklenmesini sağlıyor. Önemli sunumlarda, isterse ince ister kelepçe olsun, bileziklerden kaçınmak akıllıca. Bu bilezikler sunum sırasında hem gözü yorup ilgiyi dağıtır, hem de ses çıkararak konsantrasyonunuzu bozar. Fi-nans dünyasının üniforması olan ve kadınların her sabah kalktıklarında “Yine mi bunu giyeceğim!” diye lanet ettiği gömlekler, doğru aksesuarlarla kullanıldığında hayat kurtarıcı olabilirler. Aynı gömleği bazen yakasını tamamen kapatıp en son düğmeye takılan broşla, bazen de pantolonla aynı renk bluz üzerine, ince bir ceket gibi giyip kısa bir kolyeyle tamamlamak mümkün. En çarpıcı sonuçsa, gömleğin erkeksi görünüşünü yumuşatacak birkaç sıra asimetrik uzun kolyeye başvurmak. Yaratıcı işlerde çalışanlar, son dönemin en moda aksesuarı bileziklerin farklı kalınlık ve renktekilerini bir arada takarak en düz elbiseyle bile beğeni toplayabilirler. İş kadınlarının kabusu olan aynı kıyafetle günden geceye geçiş, aslında biraz hayal gücüyle o kadar da zor değil. Ofiste kendinizin bile yapacağı bir atkuyruğuna eşlik edecek uzun küpelerle bir anda bir Bond kızı olmanız mümkün. Geceye havalı bir geçişin diğer bir yolu, iki kolunuza birden takacağınız birbirinin aynısı kalın gösterişli kelepçe bilezikler.

KÜÇÜK BİR BAVUL VE BOL AKSESUAR

Seyahat denince tüm kadınların kafasında ortak bir soru işareti oluşuyor: “Acaba bavuluma ne koysam?” Sınırlı yeri olan bir gardıropla seyahat ederken yanınıza alacağınız doğru takılarla kıyafetinize tamamen farklı bir tarz katabileceğinizden emin olun. Gündüz jean üzerine giyeceğiniz siyah smokin ceketle şık bir kokteyle geçmenin en zevkli yolu, yakanıza ilave edeceğiniz farklı boyut ve tarzlarda birçok broş ve tabii ki bir çift Louboutin. Broş seçiminde ister bir tema, ister bir renk ya da stil üzerinde gidin, gözler mutlaka üzerinizde olacak.

Hafta sonları, rahat giyinmek için bahane olsa da bunun şıklığınızı engellemesine izin vermeyin. Muhteşem hissetmek ama sade görünmek için V yaka kazağın veya beyaz tişörtün üzerine üst üste takacağınız zarif görünümlü birkaç kolye, ayağınızda Converse’le-riniz olsa bile durumu kurtarmaya yetecektir. Hafta içi kullanmaktan çekinebileceğiniz son dönemin gözdesi hayvan figürleri ve doğanın her rengini içeren çiçekli kolyeler, ucunda büyük ham bir taşın asıldığı düz bir zincirle birlikte takılıp tüm görünümünüzü anında değiştirebilir. Boynuzlar, kemikler ya da değerli ağaçların renkli taşlarla birleştirildiği aksesuarlar; daha cesur olanların hafta sonu kıyafetlerinin en güzel tamamlayıcısı olmaya aday.

Gelelim en zor konuya; gece kıyafetleriyle mücevher takma sanatına. Şahsi önerim gece davetlerinde sadece bir “shovvstopper” parçayla hareket etmek. Davetin özelliği, gece için kıyafet seçiminiz ve genel tarzınıza uygun tek bir gösterişli mücevher seçmenin kuyumcu vitrini gibi dolaşmaktan daha cool olduğuna yürekten inanıyorum. Diğer taraftan sırt dekoltesine takılan uzun kolyelere cesaret eden çok az kadın olduğu için böyle bir seçimle kesinlikle fark yaratırsınız. Geceyle ilgili en önemli nokta, en güzeline sahip olsanız bile asla ve asla takım mücevherler kullanmamanız gerektiği.

Benim ne yaptığımı sorarsanız: Mücevher dünyasında geçirdiğim bunca yılın, gezdiğim en gizli atölyelerin, katıldığım mücevher müzayedelerinin ardından beğendiğim mücevherler öylesine ulaşılamaz ki, evlilik yüzüğü dahil hiç takı kullanmıyorum.

VÜCUDUNUZ VE TAKILAR

Vücut ölçüleriniz, en az modada olduğu kadar mücevher kullanma konusunda önemli. Kolyeleri ele alalım: Eğer minyon tipliyseniz ana kural, annesinin mücevherlerini takmış küçük kız çocuğu gibi görünmenize neden olacak büyüklükte parçalardan kaçınmanız. Kibar madalyonlar en doğru seçimlerden. Göğüs dekoltenizin altına inerek boyunuzu daha da kısa gösterecek tasarımlar gardırobunuzda yer almamalı. Uzun boylular bu konuda avantajlı, boy orantınızı dengelemek için dekolteye yoğunlaşan gösterişli kolyeler tam size göre. Ayrıca boynunuzun hizasında biten kısa bir kolyeyle birlikte uzun kolyeler takabilecek kadar şanslısınız. Eğer göğüsleriniz dikkat çekecek kadar iriyse gösterişli kolyeler takarak bu bölgeye olan ilgiyi daha artırmanın anlamı yok; ana kuralınız “az, çoktur” olmalı. Göğüsleriniz küçük ve estetik operasyon fikri size Merkür kadar uzaksa, taşlı ya da boncuk dizi uzun kolyelerden birkaç sıra takmak dengeyi sağlamanız açısından en doğru seçim. Bu arada unutmayın, her dönemin gözdesi olan boynu saran choker kolyeler takmak için ya kuğu gibi bir boynunuz olmalı ya da saklanacak kırışıklarınız.

özlem güsar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*