Gözlük sadece yüz şekline göre seçilmemeli!..

GEÇTlGİMİZ haftalarda Vogue gözlüklerinin basın lansmanı vardı. Vogue gözlükleri dünyanın en büyük gözlük üreticisi olan Italyan Luxxotica Grubu’na bağlı.

tulin gozluk

Dünyanın en önemli gözlük markalarını onlar üretiyor.

Bunu fırsat bilerek gözlük seçimleri nasıl olmalı, kim hangi gözlüğü takmalı vs gibi bilgileri sizinle paylaşmak istedim.

Birçok kişi gözlük seçimi sadece yüz şekline göre yapılmamalı deyince çok şaşırıyor. Oysa gözlük alırken dikkat etmeniz gereken dört kriter vardır:

1- Yüzünüzün büyüklüğü

2- Yüz şekliniz

3- Saç renginiz

4- Ten renginiz

Öncellikle eğer yüzünüz büyükse o zaman mutlaka büyük model bir gözlük kullanmalısınız. Yok eğer yüzünüz küçükse o zaman küçük model tercih etmelisiniz.

Yüz şeklinizin tam tersi bir model kullanmalısınız. Eğer yuvarlak bir yüzünüz varsa o zaman, biraz daha hat katmak için kare gözlük kullanabilirsiniz. Uzun bir yüze sahipseniz o zaman yuvarlak model gözlük kullanın. Eğer köşeli hatlara, yani kare bir yüze sahipseniz o zaman oval model bir gözlük kullanarak yüzünüzde denge yaratabilirsiniz.

Gelelim saç ve ten renginize? Eğer soğuk renk grubunda yer alıyorsanız, yani cildinizde ve saçınızda mavi bazlar varsa; kızıllar, sarışınlar, siyah saçlılar sizler mutlaka soğuk renk grubunda yer alan renkleri kullanmalısınız.

Gümüş, koyu yeşil, mavi, mor gibi soğuk renkleri tercih etmeniz gerekiyor. Sıcak renk grubuna aitseniz; kumrallar, kızıl/kahveler sizler mutlaka sıcak tonlar olan dore, bakır tonları, kahveler, kızıl renkte olan gözlükleri kullanmalısınız.

Birçok insan renginin tam tersini kullanırsa, yer aldığı soğuk renk grubunu biraz ısıtır diye düşünür ya da tam tersi… Hayır bilinenin aksine hangi renk grubuna aitseniz o renk grubunda kalmalısınız, aksi takdirde saç ve cildinizin rengini soldurmuş olursunuz.

Tülin Şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*