Güçlü Oyunculuğuyla Enis Arıkan’ı Tanıyalım

Her defasında farklı karakterlere bürünerek güçlü oyunculuğuyla öne çıkıyor. Onu daha yakından tanımak için sayısız nedenimiz var…

enis arikanENİS ARIKAN’I GEÇTİĞİMİZ  sezon Uçurum adlı dizide ‘ sadece sayıları, çizgileri ve renkleri algılayabilen otistik birini canlandırdığı Kutlu karakteriyle izlemiştik. On yıldır oyunculuk yapan Enis Ankan, ekranda ilk kez 16 yaşında bir cips reklamıyla görüldü. Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde Tiyatro okudu. “Oyunculuktan başka bir meslek düşünmedim hiç. Yapamazdım da zaten…” diyerek de bu tutkusunun altını çiziyor. Farklı karakterlere bürünerek, çarpıcı oyunculuğuyla her defasında şaşırtıyor izleyiciyi Enis Ankan. Dot’un 2007-2008 sezonunda sahnelenen Mercury in Fur oyununun kaos ortamında ‘şefkat’ duygusunu irdeleyen Lola rolünde bir travestiyi canlandırmıştı. Bu sezon ise onu Dot’ta üç ayrı karakteri canlandırdığı Altın Ejdarha oyununda izliyoruz kendisini. Tiyatroda onu mizahi açıdan güçlü karakterlerde izlerken, gerçek hayatta da insanları güldürmeyi sevdiğini öğreniyoruz. Twitter’da kısa süre önce; “Umarım evimin duvarında bir Zerrin Tekindor resmi olur ve ben ona baka baka yaşlanırım” diye yazmıştı Enis Arıkan. Genç oyuncu Tekindor’un oyunculuğundan olduğu kadar fotoğraflarından da ilham aldığım dile getiriyor. Penelope Cruz, Sean Penn ve Kevin Spacey ise izlemeye doyamadığı diğer oyuncular arasında. Hakan Günday, Ahmet Ümit, Murat Menteş romanlarını tekrar tekrar okuduğu yazarlardan…

KALP

Onun için tiyatro heyecanı bambaşka; “Tiyatro kalbimin daha hızlı atmasına neden oluyor, yerini hiçbir şey doldurmuyor” diyor.

GÖZ

Bilimkurgu dışında her tür filmi izliyor. Hafızasına kazınan bir sahneyi sorduğumuzda ise su cevabı veriyor; “La Möme adlı filmde, Edith Piaf’ın sevgilisinin öldüğünü anladığı sahneyi unutamam.”

KULAK

“Müziksiz bir hayal düşünemiyorum. Arabada, evde, ne yaparsam yapayırr fonda bir müzik olsun isterim.

Ruh halime göre değişiyor. Su sırala Rihanna’nınson albümü favorim.”

GÜLÜMSEYİŞ

“Şebnem Bozoklu ve Ezgi Mola beni en çok güldüren kişiler. Konuşmamıza gerek yok, aklıma geldikleri an bile gülebilirim.”

CAZİBE

Hırsız, Kadın isterse, Genco gibi dizilerdeki çocuksu imajını üstünden atıp olgun cazibe mertebesine ulaştı Arıkan. Bıyıklı haliyle artık onu herkes usta oyuncu Fikret Kuskan’a benzetiyor.

KİŞİLİK

Ahmet Ümit’in Beyoğlu Rapsodisi kitabını okuyanlar bilir. Kitapta Selim, Kenan ve Nihat adında üç arkadasın büyük sırlar taşıyan sıradan hayatlarının hikâyesi anlatılır. Ağırbaşlı ve mantıklı Selim, uçarı Kenan ve kararsız Nihat… Enis Arıkan, bir eserin kahramanı olsaydı bu üç erkekten biri olmak istediğini söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*