Güzelliğe Besin Takviyesi

İçten takviye cilt sağlığınız için çok önemli. Cildinize yararlı olan besinleri hayatınıza katarak yaşlanmaya karşı savaş açabilirsiniz. Vitaminlerin hücre yenileyici etkilerinden faydalanın, genç ve güzel kalmanın formülünü çözün.

guzellik beslenme

Doğru beslenmenin cildimiz üzerinde olumlu etkilerinin çok kuvvetli olduğunun altını çiziyor uzmanlar. Yaşamın kaynağı olan beslenme, vücudumuzdaki tüm organlar, dokular ve hücreler için vazgeçilmez bir unsur. Tüm vücudumuzu saran cildimiz de, besin öğelerinden doğrudan etkileniyor. Tek tip gıdanın tüketildiği diyetler ya da yanlış beslenme alışkanlıkları vücutta vitamin ve mineral eksikliğine neden oluyor. Ancak cildin canlı ve sağlıklı olabilmesi için antioksidan etkisi olan vitaminlerle çinko ve selenyum gibi minerallerin yeteri miktarda alınması gerekiyor. İşte cildimiz için çok önemli olan bazı mineral ve vitaminler:

ÇİNKO: Epitel hücre denilen cildin katmanlarını oluşturan dokularda depolanan çinko, hücre yenilenmesi için gereken çok önemli bir madde. Sivilce oluşumunu azaltıyor, yara ve yanıkların iyileşmesinde önemli rol oynuyor. Çinko eksikliği, tırnaklarda beyaz noktalanmalara, saçlarda dökülmelere neden olabiliyor.

Nelerde bulunur?: Buğday, badem, peynir, bulgur, ceviz, et, manlar ve kuru fasulye gibi gıdalarda bol miktarda bulunuyor.

SELENYUM: Antioksidanlar cildin yıpranmasını engelliyor, yaşlanma etkilerini geciktiriyor, kırışıklığı azaltıyor, cilde elastikiyet kazandırıyor. Antioksidan özelliği olan selenyum hücre zarının dayanıklılığını da artırıyor. Ancak aşırı alındığında toksik etki gösterebiliyor.

Nelerde bulunur?: Deniz ürünleri, böbrek, yiirek ve et gibi yiyecekler selenyum açısından zengin gıdalar arasında yer alıyor.

E VİTAMİNİ: Hücre yenilenmesini sağlayan E vitaminin aynı zamanda antioksidan etkisi de bulunuyor. Hücre yenilenmesindeki rolü nedeniyle cilt sağlığı için önemli bir vitamin. Cildi koruyor, canlı ve genç kalmasını sağlıyor.

Nelerde bulunur?: Soya yağı, bitkisel yağlar, l’ındık, ceviz, badem, buğday özü, tahıl İaneleri, kurııbaklagil ve tereyağı yüksek miktarda li vitamini barındırıyor.

A VİTAMİNİ: Epitel dokunun bütünlüğü için gerekli olan A vitamini aynı zamanda cilt sağlığında da önem taşıyor. Güneşin zararlı etkilerini azaltıyor, akne tedavisinde etkili rol oynuyor.

Nelerde bulunur?: Karaciğer, balık, süt, yumurta sarısı, turuncu ya da san sebze ve meyvelerde A vitamini öneüsii maddeler bulunuyor.

C VİTAMİNİ: Kolajen dokuları bir arada tutan C vitamini aynı zamanda antioksidan özelliğe sahip. Antioksidan olması nedeniyle cildi yaşlanmaktan koruyor, kahverengi yaşlanma lekelerini önlüyor, bağ dokularının sağlıklı olmasını sağlıyor.

Nelerde bulunur?: Özellikle yeşil yapraklı sebze ve meyveler, portakal, limon gibi turunçgiller C vitamini yönünden zengin.

SU: BOL SU TÜKETİMİ CİLDİN ELASTİKİYETİ İÇİN GEREKLİ. AYRICA VÜCUT İÇİN BİR MİNERAL KAYNAĞI. ANCAK KIŞ AYLARINDA GENELLİKLE SU İÇME İSTEĞİ AZALIYOR VE ALIŞKANLIK KAZANMAMIŞ KİŞİLER ÇOK DAHA AZ SU İÇİYOR. OYSA. SAĞLIKLI BİR Cilt için günde: 2.5-3 litre SU İÇİLMESİ GEREKİYOR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*