Hamilelik sonrası estetiği yani “Annelik estetiği”

hamilelik estedigiYaz sıcaklarının keyfini çıkarmak ve şehir karmaşasından uzaklaştıracak dinlendirici bir tatilin tadı hiç kuşkusuz ki deniz kenarlarında geçiyor. Çok değil kısa bir süre önce deniz kenarında geçirdiğim tatilimde her yaştan kadının vücut kusurlarını kapatmak için bir türlü rahat edemeklerini fark ettim. Özellikle hamilelik sonrası kiloları ve cilt sarkmalarından kaynaklanan sorunlar kadınların vücutlarıyla ilgili sorunlarını gözler önüne seriyordu. Vücudunuzda yaşadığınız değişimlerin hepsi için estetik cerrahide bir çözüm olduğunu unutmayın. Hamilelik sonrası estetiği yani “Annelik estetiği” karın germe, meme büyütme ve toparlama veya genellikle lazer liposuction’i da içine alan tek cerrahi seansta vücutta oluşan problemleri ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor.

SARKAN GÖĞÜSLER

Meme dokusu kronolojik yaşın ilerlemesi veya hamilelik sırasındaki hormonal dalgalanmalardan dolayı sıkılığını kaybeder. Memelerde görülen başlıca üç sorun sarkma, çatlaklar ve hacim kaybı oluyor. Bir çok kadın doğum sonrası meme sarkmalarından emzirme dönemini sorumlu tutuyor ancak göz ardı edilmemesi gereken bir gerçek daha var ki o da emzirmeyen annelerin de memelerinde değişimler oluyor.

Çözümünüz: Meme dikleştirme

Meme boyutunuzdan memnunsanız ve sadece biraz daha yukarıda olmalarını istiyorsanız meme dikleştirme operasyonu sizin için uygun çözümdür. Meme derisi kronolojik yaşın ilerlemesi veya doğum sonucunda elastikiyetini yitiriyor, destek dokuda da kayıplar ortaya çıkınca göğüsler sarkıyor. Meme dikleştirme operasyonunda doku fazlası alınarak meme yeniden şekillendiriliyor ve göğüslerinizin gebelik öncesindeki diriliğine dönmesi sağlanıyor. Kesi yerini seçme şansınız var, yeni kesi teknikleri daha az ve küçük izler bırakabiliyor. Cerrahınızın yaklaşımı ne yönde olursa olsun her meme dikleştirme operasyonu iz bırakır. Bu izler meme ucunun deri ile birleştiği yerin çevresi boyunca ve meme altına doğru uzanan bir iz bırakıyor. Bu iz klasik tekniklerde meme alt katlantı çizgisinde de devam ediyor.

GÖĞÜSLERİNİZ KÜÇÜKSE…

Daha küçük boyutlu memeler doğum sonrasında süt üretme sisteminin devreden çıkmasından sonra sünerek küçülürler ve buna meme involüsyonu denir. Bu emzirmenin sona ermesinden hemen sonra emzirmemeyi seçtinizse doğum sonrasında ortaya çıkan bir durumdur. Meme içindeki dokular küçülüp üstteki doku buna uyum sağlamazsa sonuç içi boş sarkık göğüsler olarak karşınıza çıkar.

Çözümünüz: Meme büyütme

Hastalarımın çoğu eski meme boyutlarını ya da biraz daha büyüğünü istiyor. Bu durumda gereken dolgunluğu sağlayabilmek için implantlara başvuruyoruz. Göğüslerinizin yerinden memnunsanız ve sadece biraz daha dolgun görünmelerini istiyorsanız, implantlar doğum sonrasında kaybettiklerinizi size geri kazandıracaktır. Cildiniz elastikiyetini kaybetmemişse ve fazla bir sarkma söz konusu değilse meme dikleştirme operasyonuna başvurmak zorunda kalmayabilirsiniz. İmplantlar göğüslerinizi büyütmesinin yanı sıra onların sıkılıklarına kavuşmalarına da yardımcı olur. Meme büyütme operasyonlarının kadınlarda daha başarılı sonuçlar verdiğini söyleyebiliriz. Cilt genleşmis oluyor ve bu genleşme implant yerleştirildikten sonra olması gereken gerilmenin önüne geçiyor ve göğüslerin ameliyat sonrasında doğal görünümlerine ulaşması çok daha kısa sürede gerçekleşiyor.

Meme büyütme ameliyatlarında en çok sorulan soru çocuk doğurmadan önce ya da sonra hangi tip implantların kullanılması gerektiğI hakkında. Doğum sonrasında kadınların cildi oldukça inceliyor ve implantlarının göze görünmemesi zorlaşıyor. Bu kadınlar daha doğal görünen silikon implantları tercih etmeliler.

Desteğin önemi:

Doğru sütyen kullanımı meme asıcı bağlar üzerindeki yükü azaltır ve göğüslerin sarkmaları engellenir. Özellikle spor yaparken sporcu sütyeni giymenizi öneririm.

Sevgiyle kalınız,

Op. Dr. Güncel Öztürk

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*